Mezinárodní měnový fond zhoršil odhad letošního růstu české ekonomiky na 0,7 procenta

ČTK ČTK
16. 4. 2024 15:18
Mezinárodní měnový fond zhoršil odhad letošního růstu české ekonomiky na 0,7 procenta

Hrubý domácí produkt Česka se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta po loňském poklesu o 0,4 procenta. Předpověděl to v úterý ve svém jarním výhledu pro světovou ekonomiku Mezinárodní měnový fond. Prognóza pro Česko je výrazně pesimističtější než dřívější odhady měnového fondu i než výhled českého ministerstva financí.

Podle listopadového výhledu mise měnového fondu v Česku měl letošní růst české ekonomiky činit 1,2 procenta. V říjnovém globálním výhledu letošní růst české ekonomiky odhadoval dokonce na 2,3 procenta.

Fond v úterý předpověděl, že v příštím roce růst české ekonomiky zrychlí na dvě procenta. České ministerstvo financí už minulý týden představilo makroekonomickou prognózu, podle které by se měl HDP v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta a napřesrok o 2,6 procenta.

Ministerstvo financí je ve svém očekávání letošního hospodářského vývoje optimističtější než jiné domácí instituce. Česká národní banka například ve své únorové predikci letošní růst odhadovala na 0,6 procenta.

Česko by podle nejnovějších prognóz měnového fondu měla v letošním roce vykázat nejslabší hospodářský růst ze zemí visegrádské čtyřky. Fond předpokládá, že HDP Slovenska se letos zvýší o 2,1 procenta. V Maďarsku by měl růst činit 2,2 procenta a v Polsku dokonce 3,1 procenta.

 

 

Právě se děje

Další zprávy