Berlín - Německá vláda schválila zavedení plošné minimální mzdy ve výši 8,50 eura (233 korun) za hodinu. Nová pravidla mají začít platit od 1. ledna 2015.
Podle plánů kabinetu kancléřky Angely Merkelové by měl příslušný zákon ještě před prázdninami projednat Spolkový sněm.
"Minimální mzda je především dobrá zpráva pro ty lidi, kteří tvrdě pracují, ale dostávají tak malé platy, že z nich nemohou vyjít. Tímto zákonem se tedy postaráme o mzdovou spravedlnost, což je dobré pro soudržnost Německa," říká ministryně práce Andrea Nahlesová. "Z minimální mzdy budou mít výhody všichni zaměstnanci ve všech odvětvích na východě i na západě," dodala.
Jednotné pravidlo dosud chybělo
V Německu dosud zákon výši minimální mzdy nestanovoval. Nejnižší platy určovaly v některých odvětvích dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Úroveň minimální mzdy se tak lišila podle oborů i podle spolkových zemí.
Zavedení plošné minimální mzdy bylo jedním ze základních požadavků sociálních demokratů (SPD) při jednáních s konzervativní unií CDU/CSU o vytvoření vlády. SPD svůj názor prosadila i přes obavy některých zaměstnavatelů, že stanovení minimální mzdy může ohrozit pracovní místa v málo placených odvětvích.
Vládou schválená norma nicméně některé z výtek podnikatelů zohlednila. Minimální mzda se tak nebude vztahovat na zaměstnance mladší 18 let a na studenty a učně, kteří v rámci přípravy na zaměstnání absolvují ve firmách praktickou přípravu.
Výjimka pro dlouhodobě nezaměstnané
Na minimální mzdu nebudou mít nárok ani dlouhodobě nezaměstnaní v prvních šesti měsících po nástupu do práce.
Výjimku pro dlouhodobě nezaměstnané kritizuje největší německý odborový svaz Verdi. Nahlesová ale dnes opatření obhajovala. Podle ní ulehčí výjimka dlouhodobě nezaměstnaným nástup do první práce, protože jejich přijetí bude pro zaměstnavatele výhodné z hlediska nákladů. Ministryně ale nevylučuje, že by se v budoucnosti mohla tato úprava změnit. "V roce 2016 prověříme, zda to mělo pro nezaměstnané pozitivní, nebo negativní dopad, a v případě potřeby zákon upravíme," řekla Nahlesová.
Zatímco Němci by se měli v přepočtu dočkat nejméně 233 korun na hodinu, v Česku činí minimální mzda 50,60 korun.