Z polského dolu po otřesu zachránili většinu horníků. Jeden zemřel, po druhém pátrají

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2024 20:39
Z polského uhelného dolu Rydultowy, ve kterém ve čtvrtek ráno došlo k silnému otřesu v hloubi 1200 metrů, se podařilo dostat 76 ze 78 horníků, kteří byli v té době pod zemí. Jeden neštěstí nepřežil, po druhém se pátrá, uvedli představitelé majitele dolu, kterým je těžební společnost Polska Grupa Górnicza. Důl se nachází nedaleko hranic s Českem. První informace hovořily o 68 hornících pod zemí.
Záchranáři odvážejí zraněné horníky, kteří zůstali uvěznění pod zemí po silném otřesu v polském dole Rydultowy, 11. července 2024.
Záchranáři odvážejí zraněné horníky, kteří zůstali uvěznění pod zemí po silném otřesu v polském dole Rydultowy, 11. července 2024. | Foto: Reuters

"Máme lokalizovaného jednoho ze dvou pohřešovaných horníků, práce na lokalizaci druhého pokračují," řekl podle televize TVN 24 ředitel výroby Damien Borgiel. Ředitel upozornil, že záchranná operace se odehrává v obtížných podmínkách, za nejvyššího stupně ohrožení metanem a případným závalem.

Později majitel dolu oznámil, že jeden horník neštěstí nepřežil a po druhém dál pátrají.

Do pátrání je zapojeno 11 záchranných týmů, dodala agentura Reuters.

Ze 76 evakuovaných horníků bylo 17 zraněných. Nejvážněji zraněného horníka přepravil do nejbližší nemocnice vrtulník, ostatní převezly sanitky, napsal server Onet. Potíže s počítáním horníků pramení podle něj i z toho, že dříve několik samostatných dolů bylo v roce 2016 sloučeno do jediného.

Podle mluvčí PGG otřes nastal po 8:00 v hloubce přibližně 1,2 kilometru. Mluvčí Aleksandra Wysocká-Siembigová vyloučila výbuch metanu. "Došlo k silnému otřesu… Pokračuje záchranná akce. Jsou tam zranění, vytahují je," řekl polské tiskové agentuře PAP dispečer báňského úřadu.

Důl Rydultowy je jedním z nejstarších černouhelných dolů v Horním Slezsku, podotkla TVN24. V provozu je od roku 1792 a v současnosti zaměstnává přes 2000 horníků. Těžba se v něm plánuje do roku 2043. Už v minulosti se v něm odehrála důlní neštěstí, v roce 2020 zemřel 46letý horník kvůli uvolnění horniny z důlního stropu a o rok dříve zahynul při otřesu 44letý důlní pracovník, píše server Onet.

Polsko, které je z velké části energeticky závislé na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí. Například letos v květnu přišli o život tři horníci při otřesu na dole Myslowice-Wesola na jihu Polska.

 

Právě se děje

Další zprávy