Zvýšení rodičovské jen některým rodinám posoudí na žádost senátorů Ústavní soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2020 16:58
Ústavní soud bude posuzovat, zda zvýšení rodičovského příspěvku jen některým rodinám není diskriminační. Podání podepsalo 45 senátorů z klubů KDU-ČSL, ODS, STAN, Senátor 21 a také dva nezávislí. Autoři zdůraznili, že nechtějí zpochybňovat zvýšení příspěvku jako takové, ale pouze to, že se netýká všech rodin s dětmi do čtyř let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Rodičovská se zvýšila od ledna z 220 tisíc na 300 tisíc korun a u vícerčat z 330 tisíc na 450 tisíc korun novým žadatelům i zhruba 280 tisíc rodičům s dítětem do čtyř let, kteří příspěvek ještě pobírají. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se domnívá, že nastavená pravidla jsou v souladu s ústavou a přijatá verze je "druhá nejspravedlivější" po návrhu přidat všem rodinám s dětmi do čtyř let.

Tím, že na příspěvek kvůli přechodnému ustanovení nedosáhne zhruba 70 tisíc rodin, které 220 tisíc vyčerpaly před čtvrtými narozeninami dětí, byla podle předkladatelů narušena jejich legitimní očekávání. Děti mají "na minutu" stejně staré, zdůraznila Petra Bořilová Linhartová z iniciativy Také pečujeme.

Senátoři napadenou vládní verzi sněmovně vrátili a navrhli přidat všem rodinám s potomkem do čtyř let věku. Sněmovna ale návrh Senátu přehlasovala. Poslanci ODS předložili počátkem ledna novelu, která má vyšší rodičovský příspěvek zajistit všem rodičům dětí do čtyř let. Doufají v rychlé přijetí.

Maláčová: Druhá nejspravedlivější varianta

Maláčová již dříve uvedla, že senátoři mají na podání ústavní stížnosti právo. "Jako ministryně práce a sociálních věcí se domnívám - a podporují to stanoviska našich legislativců - že návrh s ústavou v souladu je. Jinak bychom to nenavrhovali," řekla.

Podotkla, že sama prosazovala navýšení příspěvku pro všechny rodiny s dítětem do čtyř let. Považuje to za nejspravedlivější. Užší varianta představuje podle Maláčové koaliční kompromis kvůli vývoji rozpočtu a výdajům. "Výsledkem je druhá nejspravedlivější varianta," řekla. Podotkla, že ústavnost a spravedlivost jsou "dva různé pojmy".

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by rozpočet s vyššími náklady neměl mít problém. Podle iniciativy by navýšení znamenalo 1,2 až 1,5 miliardy korun. To už dříve odmítla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vládní verze bude rozpočet stát 8,6 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicky nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy