KDU-ČSL napadne zvýšení rodičovské u Ústavního soudu. Novela je diskriminační, říkají

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2019 12:32
Lidovci napadnou u Ústavního soudu zvýšení rodičovského příspěvku v podobě, v jaké ho v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Považují za diskriminační, že se navýšení netýká všech rodin s dětmi do čtyř let, řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Návrh připravují lidovečtí senátoři ve spolupráci s iniciativou #taképečujeme. Předloží ho poté, co novelu podepíše prezident a vejde v účinnost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

"Senátoři ústavní stížnost připraví, pracují na tom Lumír Kantor a Šárka Jelínková. Necháme to spolupodepsat senátory dalších klubů, kdo bude mít zájem," uvedl Výborný.

Advokát iniciativy #taképečujeme Zdeněk Joukl v úterý odkazoval na právní rozbor, podle kterého je novela protiústavní, protože nezajišťuje rovnost v právech. Zákonodárci podle něj rozhodli jen podle finanční náročnosti bez hlubšího důvodu a legitimního cíle.

"Lze dovozovat, že šlo o pouhou libovůli (zákonodárců). Bylo to nejjednodušší řešení, které zvolili, aniž se zabývali dopady řešení z hlediska rovnosti práv. Z hlediska jeho cíle se přitom jistě daly zvolit přístupy jiné," stojí v analýze. Rozbor uzavírá, že zákon je v rozporu s principem rovnosti ve vztahu k sociálnímu právu na pomoc od státu v rodičovství.

Na příspěvek nedosáhnou rodiny, které už příspěvek vyčerpaly

Rodičovská by se měla v lednu zvýšit o 80 000 korun asi 280 000 rodičů dětí do čtyř let, kteří budou dávku zrovna pobírat. Podle iniciativy a podle některých opozičních politiků na přidání nedosáhne 70 000 rodin s potomky do čtyř let, které už dosavadní příspěvek 220 000 korun vyčerpaly.

Úřad práce zaznamenal v posledních týdnech zvýšený zájem rodičů o snížení měsíční dávky a prodloužení čerpání. Opoziční ODS už avizovala, že připraví novelu, která stav napraví.

Novelu prosadila vládní koalice hlasy ANO, ČSSD a KSČM. Podle Senátu, který materiál poslancům vrátil, by se navýšení mělo týkat i rodičů s dětmi do čtyř let, kteří nynější příspěvek už vyčerpali. ČSSD v pondělí uvedla, že by chtěla přesvědčit ANO pro podporu senátní verze, u koaličního partnera ale neuspěla. 

Podle údajů statistického úřadu se v Česku v posledních letech ročně rodí kolem 114 000 dětí. V zemi by tak mohlo dohromady žít zhruba 450 000 dětí do čtyř let. V lednu letošního roku úřad práce vyplatil 279 900 rodičovských příspěvků, loni v lednu jich bylo 280 000. V letošním říjnu úředníci poslali 287 100 rodičovských. 

Zatímco loni v září měsíční příspěvek do 6000 korun pobíralo podle údajů úřadu práce asi 70 600 matek či otců, letos v září téměř 83 500. Meziročně se jejich počet zvedl téměř o pětinu. Od srpna do září se zvýšil o víc než 2000.

 

Právě se děje

Další zprávy