KDU-ČSL napadne zvýšení rodičovské u Ústavního soudu. Novela je diskriminační, říkají

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2019 12:32
Lidovci napadnou u Ústavního soudu zvýšení rodičovského příspěvku v podobě, v jaké ho v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Považují za diskriminační, že se navýšení netýká všech rodin s dětmi do čtyř let, řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Návrh připravují lidovečtí senátoři ve spolupráci s iniciativou #taképečujeme. Předloží ho poté, co novelu podepíše prezident a vejde v účinnost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

"Senátoři ústavní stížnost připraví, pracují na tom Lumír Kantor a Šárka Jelínková. Necháme to spolupodepsat senátory dalších klubů, kdo bude mít zájem," uvedl Výborný.

Advokát iniciativy #taképečujeme Zdeněk Joukl v úterý odkazoval na právní rozbor, podle kterého je novela protiústavní, protože nezajišťuje rovnost v právech. Zákonodárci podle něj rozhodli jen podle finanční náročnosti bez hlubšího důvodu a legitimního cíle.

"Lze dovozovat, že šlo o pouhou libovůli (zákonodárců). Bylo to nejjednodušší řešení, které zvolili, aniž se zabývali dopady řešení z hlediska rovnosti práv. Z hlediska jeho cíle se přitom jistě daly zvolit přístupy jiné," stojí v analýze. Rozbor uzavírá, že zákon je v rozporu s principem rovnosti ve vztahu k sociálnímu právu na pomoc od státu v rodičovství.

Na příspěvek nedosáhnou rodiny, které už příspěvek vyčerpaly

Rodičovská by se měla v lednu zvýšit o 80 000 korun asi 280 000 rodičů dětí do čtyř let, kteří budou dávku zrovna pobírat. Podle iniciativy a podle některých opozičních politiků na přidání nedosáhne 70 000 rodin s potomky do čtyř let, které už dosavadní příspěvek 220 000 korun vyčerpaly.

Úřad práce zaznamenal v posledních týdnech zvýšený zájem rodičů o snížení měsíční dávky a prodloužení čerpání. Opoziční ODS už avizovala, že připraví novelu, která stav napraví.

Novelu prosadila vládní koalice hlasy ANO, ČSSD a KSČM. Podle Senátu, který materiál poslancům vrátil, by se navýšení mělo týkat i rodičů s dětmi do čtyř let, kteří nynější příspěvek už vyčerpali. ČSSD v pondělí uvedla, že by chtěla přesvědčit ANO pro podporu senátní verze, u koaličního partnera ale neuspěla. 

Podle údajů statistického úřadu se v Česku v posledních letech ročně rodí kolem 114 000 dětí. V zemi by tak mohlo dohromady žít zhruba 450 000 dětí do čtyř let. V lednu letošního roku úřad práce vyplatil 279 900 rodičovských příspěvků, loni v lednu jich bylo 280 000. V letošním říjnu úředníci poslali 287 100 rodičovských. 

Zatímco loni v září měsíční příspěvek do 6000 korun pobíralo podle údajů úřadu práce asi 70 600 matek či otců, letos v září téměř 83 500. Meziročně se jejich počet zvedl téměř o pětinu. Od srpna do září se zvýšil o víc než 2000.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy