Vyplývá to z analýzy informací, které deník Aktuálně.cz nashromáždil od letošního května, kdy "ztráta" pěti set milionů korun vyšla najevo. Ať už platí jakákoli varianta, viníci stále trestům unikají.
Nejnověji se minulý týden ukázalo, že policisté měli už loni zprávy o tom, že se chystá atak na majetek konsolidační agentury. Jednali o tom s vedením společnosti, útoku ale nikdo nezabránil.
Co přesně sdělil informátor policii ke kauze ČKA? |
|
Manažer dceřiné společnosti ČKA Jan Šik tak mohl nerušeně vyvést do zahraničí půl miliardy korun. Jeho verze zní, že chtěl peníze zhodnotit, ale nakonec se mu to vymklo z rukou a další dva aktéři příběhu - podnikatelé Miloš Skořepa a František Savov - jej o kontrolu nad pěti sty miliony připravili.
Nejde přitom o jediné selhání úřadů v celém příběhu.
Jeden z největších finančních skandálů poslední doby provázelo i pochybení externích auditorů, Komerční banky a finančního a analytického útvaru ministerstva financí, který má odhalovat podezřelé finanční operace.
ČTĚTE VÍCE: |
Peníze se daly zachránit
Jak následovala v čase jednotlivá selhání?
Manažer Jan Šik nejprve operaci vyzkoušel nanečisto. Před dvěma lety odeslal do zahraničí půl miliardy korun, a když se mu bez jakékoli reakce dalších lidí z ČKA peníze po osmdesáti dnech vrátily s mírným zhodnocením zpět, vyvedl je po čase na švýcarský účet znovu - tentokrát nenávratně.
Před druhou operací se pokusil získat souhlas dozorčí rady dceřiné firmy. Ta jeho plán odmítla, nikdo si pak ale neověřil, jestli jej Šik neprovedl i bez potřebného souhlasu.
Policie v únoru 2005 získala informace, že se manažer Šik chystá vyvést majetek dceřiné firmy ČKA. Kriminalisté o tom jednali se zástupci agentury a podle oficiálního stanoviska dospěli k závěru, že se zprávy týkají jiné kauzy, nadto jsou smyšlené, a není se třeba znepokojovat. Opět nikdo Šikovy aktivity neprověřil.
Externí auditoři opakovaně ověřovali hospodaření dceřiné firmy ČKA. Na to, že jí na účtech chybí půl miliardy, ale vůbec nepřišli.
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI
- Speciál o ztracené půlmiliardě z ČKA
Projděte si články elitní reportérky Sabiny Slonkové, která kauzu ztracených peněz rozkryla.
- Speciál o korupční aféře v ČKA
Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.
Komerční banka, kam manažer Šik peníze během transferu do zahraničí nejprve poslal, transakci nahlásila ministerstvu financí až poté, co stamiliony opustily republiku.
Finančnímu a analytickému útvaru ministerstva financí případ nepřišel nijak podivný. A to přesto, že jeho pracovníci věděli, že půlmiliarda korun, která opustila Českou republiku, je spojena se státní konsolidační agenturou.
Ještě v té chvíli se přitom dala veškerá předchozí selhání odčinit a k záchraně peněz stačilo málo. Kdyby banka operaci nahlásila v okamžiku, kdy na jejím účtu peníze ještě ležely, a útvar kontaktoval ČKA, dala se celá transakce ještě zarazit.
Reakce ale nepřišla.
Kdybychom to bývali věděli...
Zástupci všech úřadů, které v kauze selhaly, mají stejné vysvětlení: Nemohli jsme tušit, že to tak dopadne.
Tak například šéf analytického útvaru Karel Korynta letos zjara připustil, že nyní už by jeho lidé postupovali obezřetněji: "Máte pravdu, dalo se to vyřešit jinak. Ale jak říkám: v té chvíli jsme nevěděli, že jsou peníze ohroženy. Nikdo asi neočekával takovou drzost."
Podobně argumentovali členové dozorčí rady dceřiné firmy ČKA, kterou Šik neúspěšně požádal o "posvěcení" operace.
"Vyhodili jsme ho s tím, že nic takového dělat nemůžeme. Nenapadlo nás, že už si to dávno vyzkoušel. Museli bychom být paranoidní, abychom na základě toho prověřovali zpětně jeho aktivity. Řekli jsme prostě ne, žádné zhodnocování v zahraničí nebude, a měli jsme za to, že tím vše skončilo. Tím spíš, že účetně vše sedělo," komentoval to předseda dozorčí rady Pavel Pešek, který kvůli aféře na svůj post rezignoval.