reklama
 
 

Policie věděla, že zmizí miliony. Mlčela

10. 11. 2006 9:49
Praha - Rok před vyvedením půl miliardy z České konsolidační agentury měla policie k dispozici zprávy, že se atak na státní majetek chystá. Zmizení peněz nezabránila.

Stejné informace jako policie měli podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz i lidé z vedení konsolidační agentury. Ani oni nezareagovali.

Informátor promluvil

O chystaném útoku na konsolidační agenturu poprvé promluvil jeden z informátorů pražské expozitury protikorupční služby. Detektivové se s ním sešli v únoru 2005 a dozvěděli se, že dva manažeři dceřiné společnosti konsolidační agentury plánují atak na majetek firmy. A současně nabízejí úplatky dalším lidem z agentury, aby si zajistili hladký průběh akce.

Infobox

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI

 • Speciál o korupční aféře v ČKA
  Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.

Informátor jako jednoho z autorů připravovaného plánu jmenoval manažera Jana Šika. Právě on nakonec vyvedl z agentury do zahraničí pět set milionů korun, které se stát od letošního května marně snaží získat zpět.

Detektivové o schůzce s informátorem sepsali záznam s datem 25. února 2005, v němž zaznamenali jeho zprávy. Následně navštívili generálního ředitele konsolidační agentury Zdeňka Čápa. S vedením konsolidační agentury informace probrali a tím to skončilo.

Teprve letos v květnu - o víc než rok později - se ukázalo, že atak na agenturu se skutečně povedl a zmizelo půl miliardy.

Selhala policie i agentura

Protikorupční policie i zástupci ČKA deníku Aktuálně.cz potvrdili, že zprávy informátora skutečně měli k dispozici. Tvrdí ale, že z nich nemohli vyčíst, co přesně se chystá. A vinu za pozdní reakci svalují jeden na druhého.

"Informace se tehdy nepotvrdily a bylo to takzvaně uloženo. Z dalšího záznamu k této věci vyplývá, že konsolidační agentura nás ubezpečila, že ty zprávy neodpovídají realitě a jsou smyšlené," sdělil Aktuálně.cz ředitel protikorupční služby Miloslav Brych.

Šéf agentury Čáp nechtěl detailně kroky detektivů rozebírat. Říká pouze, že bylo jen na nich, jak budou dál postupovat.

"Projednali to s námi, my jsme jim vše, co chtěli, vysvětlili, a pak už to záleželo na nich," uvedl Čáp.

I když policie i agentura dnes tvrdí, že se tehdy podezření nepotvrdilo, nikdo z nich neudělal nic pro to, aby zmizení peněz zabránil. Šik nebyl sledovaný ani odposlouchávaný, agentura ani nepřekontrolovala majetek dceřiné společnosti, k němuž měl Šik přístup.

Informátor mluvil i o úplatcích

A co tedy přesně informátor policii sdělil? V policejním záznamu o schůzce je mimo jiné výslovně uvedeno, že Šik spolu s dalším představitelem dceřiné společnosti agentury IMOB "chtějí získat souhlas ČKA, aby mohli vyvést zbytek majetku společnosti. O všem má rozhodovat komise ČKA. Měli již jednat s několika členy komise, kterým nabízeli za kladné vyřízení úplatky."

Až na detaily - Šik nechtěl získat k vyvedení souhlas komise, ale jednotlivých členů dozorčí rady - se zprávy o útoku na majetek firmy o rok později potvrdily. Policie ale dodnes nikoho neobvinila a tudíž není jasné, jestli zmizení půl miliardy provázely i úplatky, jak o nich mluvil informátor.

Agentura dodnes trvá na tom, že za zmizení půl miliardy je odpovědný výlučně manažer Šik a nikdo další z ČKA se na tom nepodílel.

Aféra nicméně smetla z postu náměstka ministryně informatiky Vladimíra Hořejšího, který dříve pracoval spolu se Šikem v dceřiné společnosti ČKA. Právě Hořejšího podpis umožnil Šikovi, aby nakládal s penězi firmy. Vladimír Hořejší je oním druhým manažerem, o němž se jmenovitě zmiňoval informátor protikorupční služby, že spolu se Šikem chystal atak na ČKA.

autor: Sabina Slonková | 10. 11. 2006 9:49

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama