Policie věděla, že zmizí miliony. Mlčela

Sabina Slonková
10. 11. 2006 9:49
Praha - Rok před vyvedením půl miliardy z České konsolidační agentury měla policie k dispozici zprávy, že se atak na státní majetek chystá. Zmizení peněz nezabránila.

Stejné informace jako policie měli podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz i lidé z vedení konsolidační agentury. Ani oni nezareagovali.

Informátor promluvil

O chystaném útoku na konsolidační agenturu poprvé promluvil jeden z informátorů pražské expozitury protikorupční služby. Detektivové se s ním sešli v únoru 2005 a dozvěděli se, že dva manažeři dceřiné společnosti konsolidační agentury plánují atak na majetek firmy. A současně nabízejí úplatky dalším lidem z agentury, aby si zajistili hladký průběh akce.

Infobox

NEPOUŽÍVAT

ČTĚTE SOUVISLOSTI

  • Speciál o korupční aféře v ČKA
    Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.

Informátor jako jednoho z autorů připravovaného plánu jmenoval manažera Jana Šika. Právě on nakonec vyvedl z agentury do zahraničí pět set milionů korun, které se stát od letošního května marně snaží získat zpět.

Detektivové o schůzce s informátorem sepsali záznam s datem 25. února 2005, v němž zaznamenali jeho zprávy. Následně navštívili generálního ředitele konsolidační agentury Zdeňka Čápa. S vedením konsolidační agentury informace probrali a tím to skončilo.

Teprve letos v květnu - o víc než rok později - se ukázalo, že atak na agenturu se skutečně povedl a zmizelo půl miliardy.

Selhala policie i agentura

Protikorupční policie i zástupci ČKA deníku Aktuálně.cz potvrdili, že zprávy informátora skutečně měli k dispozici. Tvrdí ale, že z nich nemohli vyčíst, co přesně se chystá. A vinu za pozdní reakci svalují jeden na druhého.

"Informace se tehdy nepotvrdily a bylo to takzvaně uloženo. Z dalšího záznamu k této věci vyplývá, že konsolidační agentura nás ubezpečila, že ty zprávy neodpovídají realitě a jsou smyšlené," sdělil Aktuálně.cz ředitel protikorupční služby Miloslav Brych.

Šéf agentury Čáp nechtěl detailně kroky detektivů rozebírat. Říká pouze, že bylo jen na nich, jak budou dál postupovat.

"Projednali to s námi, my jsme jim vše, co chtěli, vysvětlili, a pak už to záleželo na nich," uvedl Čáp.

I když policie i agentura dnes tvrdí, že se tehdy podezření nepotvrdilo, nikdo z nich neudělal nic pro to, aby zmizení peněz zabránil. Šik nebyl sledovaný ani odposlouchávaný, agentura ani nepřekontrolovala majetek dceřiné společnosti, k němuž měl Šik přístup.

Informátor mluvil i o úplatcích

A co tedy přesně informátor policii sdělil? V policejním záznamu o schůzce je mimo jiné výslovně uvedeno, že Šik spolu s dalším představitelem dceřiné společnosti agentury IMOB "chtějí získat souhlas ČKA, aby mohli vyvést zbytek majetku společnosti. O všem má rozhodovat komise ČKA. Měli již jednat s několika členy komise, kterým nabízeli za kladné vyřízení úplatky."

Až na detaily - Šik nechtěl získat k vyvedení souhlas komise, ale jednotlivých členů dozorčí rady - se zprávy o útoku na majetek firmy o rok později potvrdily. Policie ale dodnes nikoho neobvinila a tudíž není jasné, jestli zmizení půl miliardy provázely i úplatky, jak o nich mluvil informátor.

Agentura dodnes trvá na tom, že za zmizení půl miliardy je odpovědný výlučně manažer Šik a nikdo další z ČKA se na tom nepodílel.

Aféra nicméně smetla z postu náměstka ministryně informatiky Vladimíra Hořejšího, který dříve pracoval spolu se Šikem v dceřiné společnosti ČKA. Právě Hořejšího podpis umožnil Šikovi, aby nakládal s penězi firmy. Vladimír Hořejší je oním druhým manažerem, o němž se jmenovitě zmiňoval informátor protikorupční služby, že spolu se Šikem chystal atak na ČKA.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 17 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy