Zrušte sKarty, žádali postižení a lidovci Müllerovou

ČTK ČTK
7. 5. 2013 14:30
Ministryně podle protestujících ukončení sKaret zdržuje, karty prý nejsou k ničemu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČS

Praha - Rada postižených a lidovci znovu žádali před ministerstvem práce zrušení sKaret, přes které k lidem putují dávky a které slouží jako průkaz pro handicapované.

Kritizovali ministryni Ludmilu Müllerovou (TOP 09), že ukončení projektu zdržuje. Ta to odmítla. Řekla, že postupuje podle zákonů a platné smlouvy, kterou má její resort na provoz systému s Českou spořitelnou. Dodala, že úřady práce vydávání karet zastavily.

"Projekt sKarty je mrtvý, nechceme ho. Není životaschopný, nemá žádnou přidanou hodnotu. Je o privatizaci státní správy a my si to nepřejeme," řekl šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Vyslechlo si ho několik desítek handicapovaných a přívrženců KDU-ČSL.

Mezi nimi byl i vozíčkář Josef Macík z Přerova, který sKartu a k ní automaticky i spořitelní konto dostal. Jsou mu ale prý k ničemu.

Svůj účet, kam mu stát dávky posílal, už měl. K němu patří i platební karta. Sociální kartu tedy má jen jako průkaz pro handicapované.

"Stačilo jen dát na starou průkazku razítko a platnost prodloužit. Byl by pokoj a nic by to nestálo - jen trochu práce úředníků a trochu inkoustu na razítko a do pera. Náklady by byly minimální," řekl Macík.

Vláda minulý týden doporučila ministryni práce, aby připravila zákony k ukončení projektu a jednala o něm se spořitelnou. S jejím vedením se Müllerová v pondělí sešla.

Výsledkem schůzky je vznik týmu expertů ministerstva, banky a úřadu práce, který propočítá, kolik by stálo ukončení projektu a kolik jeho pokračování.

Müllerová: nezdržuji, jednám

Tyto údaje pak ministryně dá k posouzení kabinetu. Podle rady a lidovců Müllerová a její strana tímto postupem jen situaci zdržují.

"Nepodsouvejte mi, že něco zdržuji. Já jednám," řekla protestujícím ministryně. Zdůraznila, že se musí držet platné smlouvy se spořitelnou a zákonů.

Jejich novely prý připravuje. Podle Müllerové v současné době nikdo neví, kolik by případné zrušení systému stálo. "To jsou věci, které musíme vyčíslit," dodala. Řekla, že úřady práce přestaly sKarty nyní vydávat.

Müllerová projekt zdědila po svém předchůdci ve funkci a spolustraníkovi Jaromíru Drábkovi. Resort má se spořitelnou smlouvu na sKarty do roku 2024.

Systém kritizují ochránci soukromí, ombudsman i lidovci

Systém kritizoval ombudsman i ochránci soukromí. Stížnosti na něj různým institucím podávali i lidovci. Podle jejich místopředsedy Jana Bartoška vládní TOP 09 v čele ministerstva práce dělala "jeden chybný krok za druhým".

Uvedl, že by politici neměli mít za svá rozhodnutí jen politickou, ale i hmotnou odpovědnost.

Novelu zákonů, která sKarty ruší, připravili opoziční senátoři. Sněmovna by se jí mohla zabývat na schůzi, která začíná v úterý. ČSSD bude podle svého stínového ministra práce a poslance Romana Sklenáka usilovat o to, aby se norma projednala.

"Budeme sledovat koaliční poslance, jestli návrh podpoří," uvedl. ODS a LIDEM jsou pro rušení sKaret, proti je TOP 09.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy