sKarta zatím neskončí, říká Müllerová po jednání s ČS

Petr Kučera Petr Kučera
6. 5. 2013 15:55
Budoucnost sporného projektu má posoudit nová pracovní skupina, čas se přitom krátí
Foto: ČS

Praha - Projekt sKaret žije dál. Jeho budoucnost posoudí nově vytvořená pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva práce a sociálních věcí, Úřadu práce i zástupců České spořitelny jako dodavatele systému.

V pondělí to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 po jednání s generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou.

„Situace je velmi složitá a náročná. Pokud by mělo dojít k ukončení projektu, bude nutné změnit všechny související zákony," konstatovala ministryně.

Skupina se podle ní bude zabývat dalšími variantami. Musí se zaměřit také na srovnání možných nákladů jak pro případ pokračování projektu, tak pro případ jeho zrušení.

Müllerová neupřesnila, jak dlouho by pracovní skupina měla jednat. Nechce prý přijmout žádná uspěchaná řešení. "Nepřipustíme, aby vládou doporučené ukončení projektu sKaret bylo pro jejich držitele jakkoliv zmatečné nebo nekomfortní," říká Müllerová.

Čas na případnou změnu zákona nebo zrušení projektu se přitom krátí. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů je totiž dosavadní stav protizákonný a ministerstvo by jej mělo napravit nejpozději do konce června.

Trpělivost se sporným projektem došla také koaličním partnerům TOP 09. Ještě na začátku března přitom vláda odmítla zrušení sKaret a podpořila návrh ministerstva, které chce jen drobné úpravy projektu.

Už na konci března ale předseda vlády Petr Nečas otočil a doporučil Müllerové ukončení projektu. "Politické i věcné náklady, nutné legislativní změny i jejich pravděpodobný rozpor se smlouvou s Českou spořitelnou vytvořily takovou situaci, že odstoupení od projektu je nejméně špatným řešením," uvedl Nečas.

Případné kompenzace České spořitelně, která podle Kysilky investovala do projektu zatím zhruba 300 milionů korun, nebyly podle Müllerové předmětem nejnovějších jednání s bankou. Aktuální prý budou až poté, co ukončí práci nově vzniklá pracovní skupina. Ministerstvo a spořitelna se dohodly, že určení kompenzace by pak svěřily do rukou nezávislého auditora, který bude vybrán na základě výběrového řízení.

O zrušení sKarty se tak v praxi zřejmě rozhodne přímo ve sněmovně. Opozice by mohla při hlasování tentokrát najít podporu u ODS i LIDEM, které se ve vládě postavily proti TOP 09. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy