Zlom: Soud přiznal ženě odškodnění za sterilizaci

tof
12. 10. 2007 13:31
Žena dostane půl milionu korun
V Ostravě demonstrovaly ženy proti nezákonné sterilizacei.
V Ostravě demonstrovaly ženy proti nezákonné sterilizacei. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soud v Česku poprvé přiznal odškodnění oběti nechtěné sterilizace. Ostravský soud přiznal odškodnění půl milionu korun ženě, která sice se sterilizací souhlasila, ale podle soudu nebyla dostatečně poučená.

Soudce Otakar Pochmon označil zásah, provedený na matce dvou dětí, která se od doby zásahu čtyřikrát neúspešně pokusila o umělé oplodnění, za nezvratitelný.

Iveta Červeňáková rozená Holubová byla sterilizována v Městské nemocnici Ostrava v roce 1997. Tehdy jí byly podvázány vaječníky a od té doby nemůže mít děti.

Ze sterilizací souhlasila ve chvíli, kdy byla pod vlivem narkózy.

"Souhlas, který podepsala je neplatný," rozhodl nyní předseda senátu Pochmon. Nemocnice má podle verdiktu ženě vyplatit 500 tisíc korun.  

Žena u soudu za zákrok požadoval jeden milion korun.

"Jedná se o zatím nejspravedlivejší rozhodnutí, které bylo za takovýto zásah do fyzické integrity rodičky ze strany lékařů v Česku vydáno. Veřím, že české soudy budou v budoucnosti trvale respektovat judikaturu Nejvyššího soudu, podle níž se nárok na penežité zadostiučinení v případech zásahu do ochrany osobnosti nepromlčuje," uvedla právnička Ligy lidských práv Michaela Skopalová.

Podobný případ Heleny Ferenčíkové soud v lednu rozhodl tak, že vítkovická nemocnice se sice musela ženě omluvit, milionové odškodnění ale platit nemusela. O dovolání ženy nyní rozhoduje Nejvyšší soud.

Romské ženy nebojují za svou věc pouze u soudů. Osmdesát se jich obrátilo se stížností k Veřejnému ochránci práv.

Jeho závěr byl jednoznačný. Všechny případy bez ohledu na to, zda se staly před rokem 1989 nebo až po něm (poslední známý případ je z roku 2004), byly protiprávní. "K zákrokům nebyl dán plně informovaný a svobodný souhlas," uvedl ve svém stanovisku ombudsman Otakar Motejl.

Případem nechtených sterilizací se zabývá i Organizace spojených národů. Jedna z postižených Elena Gorolová v srpnu v New Yorku předložila Výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace příběhy sterilizovaných českých žen (podrobnosti čtěte ZDE).

 

 

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy