Praha - Za krádež více než půl miliardy korun udělil pražský městský soud Františku Procházkovi a jeho údajnému komplici Milanu Čermákovi devět let vězení.
Procházku policie dosud nedopadla, souzen je jako uprchlý. Jeho známý před trestním senátem vinu odmítl. Rozsudek není pravomocný.
Čermák se na místě odvolal. "Chtěl bych jen říct, že ty peníze jsem neukradl," uvedl ve své závěrečné řeči. Podle jeho advokáta Filipa Prince pak existuje spousta jiných verzí, než uvedla obžaloba, jak se čin mohl stát.
Procházkův právní zástupce Pavel Šprynar si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. "Nebylo tolik důkazů, aby soud mohl takhle přísně rozhodnout," prohlásil pouze právník. Také státní zástupkyně Jaromíra Biolková se zatím ohledně možného odvolání nerozhodla.
Krádež dlouhodobě plánoval
Celkem 560 milionů zmizelo z budovy agentury 1. prosince 2007. Procházka, který v žižkovské pobočce G4S pracoval jako strážný, byl z krádeže obviněn krátce poté, co zmizení peněz vyšlo najevo.
Podle policie vzal bankovky z trezorové místnosti společnosti a v taškách je donesl k autu, s nímž odjel jeho komplic. Auto, které se na první pohled nijak nelišilo od služebních vozidel firmy, si Procházka opatřil již o několik let dříve. Je proto možné, že krádež dlouhodobě plánoval. Po události beze stopy zmizel.
"Pokud jde o vinu obžalovaného Procházky, tady nebyla důkazní nouze," uvedla předsedkyně senátu Veronika Čeplová. Podle ní byl muž po celou dobu snímán kamerami.
Soudkyně se také shodla s obžalobou na tom, že nepřímé důkazy potvrzují Čermákovu účast na krádeži. Svědčí o ní například pachová stopa nalezená v dodávce nebo soubory s fotkami auta použitého při odcizení peněz a s logem společnosti G4S nalezené v mužově počítači.
Čeplová neuznala Čermákovo tvrzení, že v Procházkově dodávce seděl téměř dva týdny před tím, než byla použita k trestnému činu. Pachové stopy se podle ní totiž našly i na madlech auta či na kontejnerech uvnitř.
Peníze měl hlídat
Soudkyně vyloučila i možnost, že fotky s vozem a logy firmy zanesl do Čermákova počítače Procházka. Muž sice tvrdil, že svému známému počítač zrovna té době zapůjčil, podle předsedkyně senátu však byl Procházka tehdy v práci.
Stejně vysoký trest uložila Čeplová podle svých slov mužům proto, že měli oba na krádeži stejný podíl. "Přihlédli jsme k tomu, že se nenašla ani koruna z těch ukradených peněz," odůvodnila pak výši trestu. Procházkovi podle ní přitížilo také to, že jako pracovník bezpečnostní agentury měl peníze hlídat. Čermák zas byl již trestaný.
Procházka byl z krádeže peněz obviněn krátce poté, co odcizení peněz vyšlo najevo. Po události beze stopy zmizel.
V březnu 2008 zadržela policie údajného Procházkova komplice Milana Čermáka. Po obvinění ze spolupachatelství krádeže putoval do vazby, odkud se v září dostal poté, co jeho manželka složila desetimilionovou kauci.
Tři miliony nalezeny při domovní prohlídce
Při domovní prohlídce našla policie u muže přes tři miliony korun v hotovosti. Tuto částku spolu s dalšími prostředky na jeho účtu nechala soudkyně propadnout.
Na pátrání po Procházkovi, na nějž byl vydán český, evropský i mezinárodní zatykač, se v minulosti podílel i speciální policejní vyšetřovací tým přezdívaný "lovci lebek".
V létě 2010 se v tisku objevily informace, že Procházka možná pobývá na americkém kontinentu. Po Procházkovi pátrali také soukromí detektivové z Británie, které si najala pojišťovna. Přišli na to, že před krádeží hodně cestoval, absolvoval též výcvik přežití v Izraeli.
Agentura G4S Cash Services již vrátila bankám peníze, o které při krádeži přišla. Sumu požadovala od pojišťovny, která zaplatila téměř vše, G4S měla jen nepatrnou spoluúčast.