Respirátory třídy FFP2 mají být podle své normy schopny filtrovat až 94 procent vdechovaného aerosolu. Podle Vladimíra Ždímala z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky není jednoduché těchto vlastností při výrobě dosáhnout. "Výrobci to dělají tak, že na sebe kladou několik vrstev, protože každá další vrstva zachytí víc a víc částic," vysvětluje Ždímal.
Společně s tím ale zdůrazňuje, že přidání každé další vrstvy sice zvyšuje filtrační schopnost respirátoru, ale zároveň snižuje jeho prodyšnost. "Když dýcháte přes jeden kapesník, tak to také celkem jde. Ale když si jich přes sebe dáte sedm, tak už se vám dýchá celkem špatně," podotýká expert na aerosoly.
"Výrobci se tak snaží najít kompromis, kdy už respirátor dost slušně filtruje a zároveň se přes něj dá ještě dýchat. Když se ale přes něco dýchá lehce, tak to pravděpodobně moc fungovat nebude," dodává.
Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Ždímal také vysvětluje, jaké údaje obsahuje správná certifikace respirátorů.