Promořené Česko je chiméra. Jsme v půlce a vir může růst exponenciálně, říká virolog

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
15. 2. 2021 7:00
Skupinové imunity jsme v Česku ještě nedosáhli. Aby se o ní dalo mluvit, museli bychom si škody, které napáchal koronavirus doposud, prožít alespoň ještě jednou. Imunita trvá u většiny příznakových i bezpříznakových případů pět měsíců. Většina obyvatel nakažených od podzimu by tak měla být vůči viru ještě imunní, uvádí pro Aktuálně.cz virolog Pavel Plevka z výzkumného centra CEITEC v Brně.
Život v pandemii: virolog Pavel Plevka o promořenosti české populace a imunitě u bezpříznakových případů | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Skutečný počet doposud nakažených covidem-19 je podle Plevky v Česku mnohonásobně vyšší než zachycený jeden milion pozitivních PCR testů. "Toto číslo může být dvakrát až třikrát vyšší, možná ještě i o něco víc než třikrát. To znamená, že počet skutečně infikovaných je někde kolem dvou, tří až tří a půl milionu," komentuje situaci v tuzemsku.

K dosažení skupinové imunity by podle něj došlo až při infikování 60 až 70 procent populace. "U nás jsme úrovně skupinové imunity nedosáhli. To znamená, že pořád může docházet k nárůstu počtu infekcí a virus má ještě potenciál se šířit exponenciálně," uvádí Plevka, vedoucí výzkumné skupiny strukturní virologie ve výzkumném centru CEITEC.

Plevka také podotýká, že při mírnějším průběhu nemoci je pravděpodobné, že imunitní odpověď těla nebude tak silná. Odolnost vůči viru by tak mohla trvat kratší dobu. "To je ale třeba otestovat ve specifické studii," zdůrazňuje virolog.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

Další zprávy