Virolog Hirsch: Nakazí se hodně lidí, ale zvládneme to. Co bude po omikronu?

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
13. 1. 2022 7:00
Česko čeká v následujících týdnech z hlediska nákazy covidem-19 takzvaný britský scénář, míní virolog Ivan Hirsch. Očekává, že v zemi sice přibude velké množství pozitivně testovaných, ale český zdravotní systém i díky lehčímu průběhu varianty omikron nezkolabuje. Rozhodně podle něj není vhodnou cestou návrat k plošným protiepidemickým opatřením, jejichž účinnost považuje mnohdy za diskutabilní.
Život v pandemii - virolog Ivan Hirsch o variantě omikron v Česku | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Nehledě na větší nakažlivost varianty omikron nemusí podle Hirsche některé lidi nákaza covidem-19 vůbec postihnout. "Například spalničky jsou virem, kterému se těžko někdo vyhýbá. Jeden člověk nakazí až 18 lidí. Myslím, že ale k tomu se omikron nedostane. A i těmi spalničkami se také nenakazil každý," vysvětluje virolog z Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

"Jsme totiž různě geneticky konstituováni. Máme různý imunitní systém a naše imunita je schopna zastavit virus ještě při vchodu do organismu," dodává. Zkrácení karantény a izolace na pět dní by považoval i vzhledem ke krátké inkubační době varianty omikron za "rozumné", pokud by avšak byly ukončeny testem.

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) již mezi novými případy koronaviru v Česku převládla nakažlivější varianta omikron. Denní přírůstek případů covidu-19 v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl. V pondělí testy prokázaly 7336 nakažených, zhruba o 2000 méně než před týdnem.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde virolog také odhaduje další vývoj pandemie covidu-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy