Analýza: Dlouho nošené respirátory škodí zdraví. Mikroskop odhalil mikroby i plísně

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
29. 11. 2021 7:00
Dva respirátory nošené dva týdny v kuse a skladované různě po batozích či po kapsách jsme nechali na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze podrobit testování pod mikroskopem. Jaké mikroorganismy se na dlouho nošených respirátorech nacházely? A co to může člověku způsobit?
Život v pandemii - Mikroskopické testování nošených respirátorů | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pro porovnání výskytu mikroorganismů analyzovaly pracovnice v laboratoři v Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT nejen dva dlouho nošené respirátory, ale také jeden zbrusu nový a čistý. Přinesené respirátory nejdříve rozstříhaly a jejich vnitřní filtrační vrstvu obtiskly na misky s příslušnými kultivačními médii. Při testování se zaměřily na výskyt bakterií, kvasinek a plísní.

Rozdíl v přítomnosti mikroorganismů na dvou nošených respirátorech versus na jednom čistém byl očividný. "Už na první pohled je zřejmé, že nepoužitý respirátor je prakticky sterilní. Jsou tam jen náhodné kolonie, které se tam mohly dostat ze vzduchu při manipulaci," komentuje testování profesorka mikrobiologie Kateřina Demnerová.

"Zatímco na dalších miskách reprezentujících použité respirátory, tam už to vypadá jinak," dodává. Testování ukázalo, že na nošených respirátorech se za dva týdny používání nashromáždilo velké množství kolonií bakterií, kvasinek i plísní.

"Čím déle respirátory nosíme, tak tím více se na nich zachycují mikroorganismy, které vydechujeme," popisuje mikrobioložka. "Potom, což si myslím, že je to nejhorší, když to nosíte takhle dlouho, ty mikroorganismy stále rotují a vy je dýcháte," upozorňuje.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde profesorka mikrobiologie také popisuje, jaké potíže mohou dlouho nošené respirátory způsobovat.

 

Právě se děje

Další zprávy