Tohle původní čínský virus neuměl. Očkujme i děti, vývoj je neutěšený, říká virolog

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
9. 11. 2021 9:12
Rozhodnutí americké agentury FDA o schválení očkování proti covidu-19 i pro děti považuji za velmi zodpovědné. O bezpečnosti vakcín založených na mRNA už není pro lidské použití pochyb. Ukázalo se, že je z pandemického hlediska velmi podstatné očkovat i nejmladší část populace, uvádí pro Aktuálně.cz virolog Libor Grubhoffer.
Život v pandemii - Libor Grubhoffer o vakcínách proti covidu-19 pro děti | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Děti představují podle Grubhoffera významnou část populace pro nákazu koronavirem. "Dětský organismus je velmi vnímavý na nové subvarianty viru, které se vyvinuly právě k větší nakažlivosti i k rychlejšímu napadení příslušných receptorů na povrchu buněk plicních tkání i u dětí," uvádí Grubhoffer, profesor v oboru molekulární a buněčné biologie a genetiky.

Původní varianta koronaviru podle virologa takové vlastnosti neměla. "I proto je očkování dětí skutečně velmi důležité, protože obecně je důležité snížit počet vnímavých jedinců v celkové populaci," vysvětluje Grubhoffer. 

Použití vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech pro děti mezi pěti a 11 lety schválil předminulý týden americký lékový regulátor FDA. Minulé úterý dalo očkovací látce pro tuto věkovou skupinu zelenou i tamní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Preparát už také posuzuje i Evropská léková agentura (EMA).

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy