Ministryně obrany Karla Šlechtová se ohradila proti výzvě šéfa SPD Tomia Okamury, aby odstoupila z funkce, nebo se omluvila za to, že SPD přirovnala k fašistům. "Je především na panu předsedovi Okamurovi a SPD, aby dokázali, že nejsou na místě obavy, které vzbuzují u velké části slušných lidi," napsala Šlechtová Aktuálně.cz. "Mé jméno nyní SPD využívá k politickým hrátkám," dodala.
"Ačkoliv v těchto dnech probíhají jednání mezi předsedou vlády Andrejem Babišem a politickými stranami, jejichž oficiálním účelem je prý zajistit menšinové vládě většinovou podporu při hlasování o důvěře 10. ledna, ve skutečnosti se zdá, že si političtí aktéři především připravují půdu pro pokus druhý," píše Jiří Pehe.
Markéta Pekarová Adamová komentuje dnešní prohlášení Andreje Babiše o kauze Čapí hnízdo, kdy řekl, že je to komplot objednaný mafií. "Já se z horečky dostanu, ale halucinace mu fakt nezávidím," píše.
Ležím s chřipkou v posteli a koukám na ČT24, kde Babiš s vážnou tváří říká, že kauzu Čapí hnízdo si na něj objednala mafie, aby jej poškodila. Opravdu řekl MAFIE!
— Markéta Adamová (@market_a) December 21, 2017
Já se z horečky dostanu, ale halucinace mu fakt nezávidím.
"Pokud máte na mysli komplot Čapí hnízdo, který byl objednán mafií na to, aby ovlivnil volby, tak se zeptejte OLAF. Já nečekám vůbec nic," odpověděl Babiš na dotaz, jestli si myslí, že by zpráva OLAF mohla ovlivnit jeho vládnutí.
"Nechceme s SPD řešit obsazení vlády," komentoval Babiš výtku Okamury, kterému vadí, že ve vládě je ministryně obrany Karla Šlechtová, která označila hnutí SPD za "možná fašistickou stranu". "Já to fakt nebudu řešit," dodal šéf hnutí ANO.
Hnutí ANO osloví TOP 09 až v lednu. Dnešní schůzka hnutí ANO a TOP 09 byla z časových limitů byla zrušena. "Požádal jsem TOP 09 o termín na leden," komentoval Babiš.
"Strany a hnutí, s kterými jsme jednali, mají jasné návrhy, chtějí zůstat v opozici a my to musíme odpracovat," řekl Babiš.
"Jednání byla příjemná, konstruktivní, v dobré atmosféře," zhodnotil šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnešní jednání s SPD a piráty.
Jakub Michálek vyloučil, že by piráti vládu hnutí ANO podpořili v případném druhém kole.
Ivan Bartoš zopakoval, že piráti chtějí být "konstruktivní opozice".
"Jednobarevnou vládu ANO nepodpoříme, ani ji nebude tolerovat tím, že bychom odešli ze sálu," řekl šéf pirátu Ivan Bartoš po jednání s hnutí ANO.
Pokud by Babiš potom, co by nezískal důvěru pro první kabinet, sestavoval vládu podruhé, SPD je připravena pokračovat v rozhovorech. "Co se týká druhého kola, vše je otevřené," řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala. Ve čtvrtek se o tom podle něj diskuse nevedla.
"Máme zásadní výhradu vůči ministryni Karle Šlechtové. Pro nás je nepřijatelné, aby tento ministr byl ve vládě, protože o nás v televizní diskusi na TV Barrandov řekla, že jsme možná fašistická strana," řekl výhrady vůči ministryni obrany šéf SPD Tomio Okamura a dodal: "Tak jestli si o nás myslí, že jsme možná fašistická strana, tak to našim voličům opravdu vadí. Takže paní ministryně by se měla buď omluvit, nebo tam nebýt."
Na ministryni obrany Karle Šlechtové Okamurovi vadí, že přirovnala SPD k fašistům. Chce, aby se ministryně za svůj výrok buď omluvila, nebo aby odešla z vlády.
"Budeme hlasovat pro vydání, nezjistili jsme žádné nové informace," komentoval Tomio Okamura žádost o vydání premiéra Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Poznamenal, že stejně hlasovali už v září. Zároveň Okamura dodal, že celou věc ještě SPD probere v poslaneckém klubu.
"Menšinovou vládu nepodpoříme," řekl po jednání s hnutím ANO Tomio Okamura s tím, že ji poslanci SPD nepodpoří ani odchodem ze sálu. "Nenaplňuje naše programové priority," dodal. SPD má podle Okamury v menšinové vládě Andreje Babiše problém s ministryní Karlou Šlechtovou, ministrem Danem Ťokem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěch.
Vítáme vás u dalšího dne politického on-line zpravodajství z vyjednávání o podpoře Babišovy vlády.
"ČSSD odmítá podpořit naši menšinovou vládu ohledně prvního pokusu a nevylučuje nějakou další spolupráci, pokud bude pokus druhý," řekl Babiš. Sociální demokraté krátce předtím uvedli, že pokud bude ANO chtít debatovat o budoucnosti země, jsou na diskusi připraveni. Odmítají být ale stavěni před hotovou věc, jako se to stalo u vzniku menšinové vlády.
ČSSD podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odmítla podpořit menšinovou vládu hnutí ANO, nevyloučila ale spolupráci v případě druhého pokusu o sestavení vlády. Babiš to řekl po jednání se zástupci sněmovních stran o možné podpoře svého kabinetu. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek přitom uvedl, že vidí velkou programovou shodu mezi sociální demokracií a ANO. Babiš také potvrdil, že hnutí STAN jakoukoli jeho vládu podporovat odmítlo a že s KSČM bude ještě jednat o programových otázkách.
Podle ČSSD by povolební debaty měly být vedeny vážně a realisticky. "Sestavit vládu podle svého, přijít s programovým prohlášením podle svého a pak říct: Berte nebo nechte být. Na to můžeme říct jediné. Necháme být," řekl Chovanec.
Sociální demokracie i nadále vylučuje podporu menšinové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Po schůzce s představiteli hnutí ANO to řekl novinářům úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Jednání o podpoře kabinetu se podle Chovance nedají vést způsobem, jakým to dosud Babiš dělá, když staví partnery před hotovou věc. Chovanec zároveň nevyloučil to, že by se mohla ČSSD s ANO o budoucnosti země bavit, pokud jednání nebude mít formu diktátu.
"Jednoznačně jsme ale deklarovali, že takto se jednání o podpoře vlády vést nedají," uvedl. ČSSD podle něj nemůže podpořit kabinet, když se vůbec nemohla účastnit jednání o programovém prohlášení či o obsazování vlády. "Pokud bude hnutí ANO někdy v budoucnu chtít vážně debatovat o osudu ČR, tak jsme připraveni tuto debatu vést," řekl.
"Čapím hnízdo neřeším, nečetl jsem o tom," řekl Andrej Babiš na dotaz, jestli má nějaké informace k ukončení vyšetřování kauzy Čapího hnízda ze strany OLAFu. "Já se o tom nezajímám, protože jsem vyjednával o programovém prohlášení," uzavřel premiér Babiš.
"Jsme připraveni s Andrejem Babišem vést nějakou debatu o tom, jak zabránit předčasným volbám nebo řešit stabilitu České republiky, protože politická situace je, jaká je. Doufáme, že jednání v tomto duchu se někdy povedou," pokračoval dále Chovanec.
"Sociální demokracie nedá důvěru vládě Andreje Babiše", řekl na tiskové konferenci Milan Chovanec.
KSČM podle Filipa doufá v to, že návrh programového prohlášení vlády, který kabinet schválil v pondělí, je skutečně jen návrhem. "Že není konečný. Některé věci v něm se mi zdály velmi povrchní, dokonce ani nebyl formulovány tak, aby byly srozumitelné," uvedl.
Filip řekl, že přímou podporu vlády vylučují některé zásadní rozdíly, které mají komunisté s ANO například v bezpečnostní oblasti. Podobně jako dříve však připustil možnost tolerance menšinového kabinetu Andreje Babiše (ANO). "Myslím, že to zásadní, co bylo řečeno, je, že my dáme naše připomínky (k programovému prohlášení) a oni se vyjádří k našim prioritám," řekl Filip ke schůzce.
Komunisté se o případné toleranci vlády hnutí ANO rozhodnou až den před hlasováním o důvěře ve sněmovně. Novinářům to po schůzce vyjednávačů KSČM a ANO řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. K návrhu programového prohlášení kabinetu má KSČM výhrady, i když v některých částech se s ANO shoduje. Filip odmítl, že by tolerance kabinetu mohla souviset se jmenováním Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí rozdal od září zhruba 30 pokut za chyby ve volební kampani. Dostaly je strany jako hnutí ANO, Piráti, ČSSD, TOP 09, STAN, KSČM nebo KDU-ČSL za pochybení ohledně zveřejňování informací o dárcích na kampaň. Pokuty se pohybovaly v řádu desítek tisíc korun. Chyboval ale i Olomoucký kraj nebo spolky, které se zapojily do kampaně jako třetí osoby bez předchozí registrace.
Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil projednávání žádosti o vydání poslance ANO Pavla Růžičky (ANO) k trestnímu stíhání.
Sněmovní imunitní výbor pozve premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka, vyšetřovatele a státního zástupce v případu Čapí hnízdo na jednání, které se uskuteční 9. ledna. Budou na něm moci vysvětlovat své pohledy na kauzu. Novinářům to po dnešní schůzi výboru řekl předseda Stanislav Grospič (KSČM) a další členové.
Starostové a nezávislí (STAN) nedají důvěru menšinové vládě hnutí ANO. Po jednání s představiteli ANO to novinářům řekli zástupci Starostů a zopakovali, že takový slib dali už před volbami. Vadí jim, že premiér Andrej Babiš (ANO) byl obviněn v případu farmy Čapí hnízdo, nechtějí být také spojováni s KSČM a s SPD, které spolu s ANO prosadily rozdělení funkcí ve Sněmovně. Starostové jsou ale připraveni podpořit některé vládní návrhy zákonů, které budou v souladu s jejich programem.
"Vyjádřením důvěry této vládě bychom také vyjadřovali nedůvěru policii a státnímu zastupitelství, to by nebylo zdravé pro právní stát," řekl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Starostové zároveň upozornili, že jejich výhrada se netýká osobně Babiše, ale že považují za nepřijatelné, aby jakýkoli premiér čelil trestnímu stíhání.
Vítáme vás u dalšího dne politického on-line zpravodajství z vyjednávání o podpoře Babišovy vlády.
Čtvrtá schůze Poslanecké sněmovny právě skončila. Děkujeme vám za pozornost.
"Demonstrace proti Zdeňku Ondráčkovi před Sněmovnou hraničila s lynčem," prohlásil na závěr schůze Leo Luzar (KSČM).
Poslanci dnes už nebudou řešit volbu Zdeňka Ondráčka předsedou komise pro kontrolu GIBS. Tento bod byl přerušen do 16. ledna.
Největší část příjmů fondu, přes 34 miliard korun, tvoří dotace. Z Evropské unie jde o 26,6 miliardy korun, ze státního rozpočtu 7,4 miliardy korun. Další příjmy jsou přibližně 300 milionů korun, fond také plánuje zápůjčku na intervenční nákupy v hodnotě 245,8 milionu korun. Na dotace pro zemědělce, potravináře, či lesníky půjde 32 miliard korun.
Sněmovna schválila rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na příští rok. Fond bude mít na výdaje 34,6 miliardy korun, což je proti letošku zhruba o 3,4 miliardy korun méně. Důvodem je nižší dotace od ministerstva zemědělství. SZIF mimo jiné zprostředkovává zemědělcům finanční podporu z Evropské unie.
Babiš také řekl, že kabinet se bude muset vyrovnat s neplánovaným výpadkem příjmů kvůli tomu, že Ústavní soud zrušil spuštění třetí a čtvrté fáze elektronické evidence tržeb (EET) plánované na příští rok. Rozpočet podle něj kvůli tomu přijde o šest miliard korun.
"Návrhy jednotlivých stran nevnímají realitu," řekl Babiš novinářům a odmítl výtky, že ANO hlasovalo i proti návrhům na úpravu rozpočtu, které odpovídají programovému prohlášení jeho menšinové vlády.
"Ty pozměňovací návrhy neměly žádné krytí a nebyly seriózní. Všichni zdůvodňovali své návrhy, že zdroje jsou ve státním dluhu, ale ty tam nejsou," doplnil.
Premiér Andrej Babiš (ANO) uvítal schválení státního rozpočtu na rok 2018. Potěšilo ho, že Sněmovna odmítla většinu pozměňovacích návrhů, podle něj nebyly realistické. Rezervy, odkud by bylo možné čerpat peníze na požadavky jednotlivých poslaneckých klubů, už jsou podle Babiše téměř vyčerpány.
Sněmovna v doprovodném usnesení podpořila budoucí zvyšování výdajů ministerstva školství na regionální a vysoké školy. Doporučila vládě, aby už od září zvýšila učitelům platy o 15 procent a ostatním pracovníků ve školství o desetinu.
Rozklikávací rozpočet se pirátům prosadit nepodařilo.
Sněmovna nepodpořila náš návrh, aby stát měl rozklikávací rozpočet na úroveň faktur. Transparenci tady nechtějí. :( #psp #pirati
— Ondřej Profant (@ondrej_profant) December 19, 2017
"Nechceme mlátičku" nebo "Babišova mlátička" skandují před sněmovnou demonstrující.
Právě teď před sněmovnou. Mlátičky nechce nikdo. pic.twitter.com/saBKBtZs5p
— Jakub Hnát (@HnatJakub) December 19, 2017
Protestní akci uvítal i prezidentský kandidát Michal Horáček. "Dnes nejde jen o šéfa nějaké komise. Rozhoduje se o morálních základech státu. Étos 17. listopadu spočívá v ochotě myšlenku sametové revoluce hájit, ne v pokládání věnců. Může se stát, že budeme muset občanskou odvahu projevovat častěji. Díky všem před Sněmovnou," napsal na Twitteru.
Demonstranti se shromáždili před hlavním vchodem do sněmovny. Měli s sebou několik českých a evropských vlajek a transparenty odsuzující Ondráčka, jeden protestující přišel v uniformě předlistopadové Veřejné bezpečnosti. Demonstranti hvízdali, v jednu dobu sborově zpívali píseň Modlitba pro Martu, která se stala neoficiální hymnou demonstrací v roce 1989.
Několik desítek lidí mezitím demonstruje před Poslaneckou sněmovnou proti zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Vadí jim Ondráčkova minulost, nynější poslanec v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu.
Rozpočet počítá s příjmy 1314,5 miliardy korun a výdaji 1364,5 miliardy korun. Nyní ho dostane k podpisu prezident republiky. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.
Proti hlasovali všichni poslanci ODS a TOP 09. Zástupci pirátů a STAN se zdrželi.
Nyní se bude hlasovat o doprovodných usnesení.
Poslanci schválili státní rozpočet. Pro hlasovalo 140 zákonodárců, proti bylo 31.
"Za klub STAN tento rozpočet naše hlasy nedostane. Navržený padesátimiliardový deficit je nezodpovědný směrem k budoucnosti," řekl Jan Farský.
"Máme rozpočet za dobrý, kvalitní, vyvážený," řekl Jan Chvojka.
"Přijímáme dvě dobré zprávy, že se sněmovna dokázala shodnout na přijmutí na navýšení platů pro pracovníky v sociálních službách. Určitě je i dobrá zpráva, že má Česká republika rozpočet. Tyhle dobré zprávy ale převáží zpráva o tom, jak špatný je tento rozpočet," dodal Kalousek.
"Pokládáme výdaje za neodpustitelně vysoké," poznamenal Miroslav Kalousek
"Tento státní rozpočet si zaslouží podporu," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.
Okamura řekl, že i přes výhrady ale SPD rozpočet podpoří.
"My máme velké výhrady ke státnímu rozpočtu," řekl Tomio Okamura.
Lidovci uvítali, že se podařilo dva návrhy, které zvyšovaly prostředky pro sociální služby o 1,5 a o 1,8 miliardy korun, schválit. "Náš požadavek ke státnímu rozpočtu byl naplněn. Lidovci podpoří finální verzi rozpočtu, protože jsme se podíleli na jeho přípravě," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Poslanci již budou hlasovat o státním rozpočtu. Nyní však mají dvacetiminutovou pauzu na poradu klubů.
ANO původně chtělo uvolnit pro zvýšení peněz na sociální služby pouze miliardu korun, obě zbývající strany bývalé koalice to považovaly za nedostatečné. Upozorňovaly, že vláda schválila zvýšení platů v sociálních službách, v rozpočtu pro to ale nevyčlenila peníze.
ANO, ČSSD a KDU-ČSL se dohodly na přidání 3,3 miliardy korun na sociální služby. Těsně před hlasováním o úpravách státního rozpočtu to ČTK a České televizi řekla místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Bez zvýšení prostředků na sociální služby nejméně o tři miliardy korun nechtěli lidovci a ČSSD podpořit rozpočet jako celek.
Poslanci odhlasovali, že budou jednat i po 21. hodině.
Také šéf nejsilnější frakce ANO Jaroslav Faltýnek soudí, že když lístek zůstane komisi, nelze jej do kvóra započítat. Opakování volby ale nezpochybnil.
Předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdil, že poslanci nemají povinnost vyzvednout si všechny lístky. Pokud některý z poslanců přišel, vyzvedl tři, ale jeden vrátil, má tento lístek volební komise, podotkl. "Volba je tajná a mě nezajímá, kdo lístky vrátil," dodal.
Chyba volební komise, má jasno Farský:
Vydáno 191 hlasovacích lístků, pro Ondráčka 95. Volbu je nutné zopakovat.
— Jan Farský (@JanFar_sky) December 19, 2017
Chyba Volební komise, která snížila kvórum.
Nyní jsou dvě možnosti, jak situaci řešit: Ponechat kvórum na 191, což by znamenalo, že Ondráček nebyl zvolen a znovu by se o post nemohl ucházet.
"Druhá možnost je, že se volba zruší a bude se hlasovat znovu druhé kolo volby," řekl Aktuálně.cz člen volební komise Jan Pošvář (piráti).
Podle poslance za ANO Patrika Nachera mají zmatky kolem volby šéfa komise pro kontrolu činnosti GIBS velký vliv na výsledek volby. Mohly by totiž znamenat, že komunista Zdeněk Ondráček nebyl zvolený šéfem komise. Vzhledem k tomu, že šlo o již druhé kolo volby, ztratil by poslanec KSČM šanci kandidovat znovu.
Poslanci se po volbách podle Nachera neshodli na tom, jaké mělo být kvórum - zda 191 poslanců, nebo jen 179. "V případě kvóra 179 by pan Ondráček prošel, u 191 poslanců by o jeden hlas neprošel," dodal Nacher.
Zvolení Ondráčka do čela komise tak nemusí být definitivní.
Spor o zvolení Ondráčka a kvórum. Bojím se, ze hlasovací mašina ANO a extremisté (ano, volba je tajná) si ho tam dřív nebo později prosadí. Nyní získal 95 hlasů. pic.twitter.com/KIR5jfR6td
— Dominik Feri (@DominikFeri) December 19, 2017
Na nejasnost ohledně kvora upozornil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ke zvolení předsedy komise pro kontrolu GIBS totiž stačilo méně hlasů než k volbě předsedů dalších dvou komisí. Stanjura poukazoval na to, že hlasovací lístky se vydávaly v jedné sadě. Kvorum by mělo být tedy stejné, když se z vydaných lístků určuje.
Spor se vede o to, jak vysoké mělo být kvórum.
Zdeněk Mlátička Ondráček (KSČM) opět nebyl zvolen do čela komise pro GIBs. Akorát předseda volební komise za ANO předvádí velmi inovativní způsob počítání kvóra - dle mého názoru zcela chybný a považuji to opravdu závažný přečin. #psp
— Ondřej Profant (@ondrej_profant) December 19, 2017
Pochybnosti mají i piráti.
Volba předsedy komise pro GIBS se bude opakovat, stala se chyba, která se opakuje pouze jednou za xy let. Nejprve se dokončí rozprava o rozpočtu, pak zpět k volbám předsedy komise pro GIBS.
— Lukáš Černohorský (@cernohorskyl) December 19, 2017
Poslanci se ale nejprve vrátí k rozpravě ke státnímu rozpočtu. Až ji ukončí, budou se zabývat tím, jestli se volby budou opakovat.
Podle Mikuláše Peksy (piráti) poslanci řeší jen platnost volby:
Sněmovna je paralyzovaná, protože nikdo neví, jestli volba Zdeňka Ondráčka byla nebo nebyla platná.
— Mikulas Peksa (@vonpecka) December 19, 2017
Opoziční poslanci zpochybňují volbu Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Žádají její opakování.
Jsem přesvědčen, že volební komise udělala chybu a Z.Ondráček předsedou komise pro kontrolu GIBS zvolen nebyl. Volbu je nezbytné opakovat.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) December 19, 2017
Marian Jurečka komentuje zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS.
Namlátíme tam co se vejde, hlavně když ANO bude líp.
— Marian Jurečka (@MJureka) December 19, 2017
Exministr zemědělství Jurečka zpochybnil hlasování včetně volby komunisty Ondráčka.
S ohledem na nejasnosti okolo vydaných hlasovacích lístků jsem navrhnul zpochybnění dnešní tajné volby, tedy i volby Z. Vondráčka. Uvidím jak poslanci rozhodnou.
— Marian Jurečka (@MJureka) December 19, 2017
"Dnešek je pro porevoluční vývoj demokracie v České republice černým dnem," okomentoval obsazení předsedy výboru pro GIBS prezidentský kandidát Michal Horáček.
Vedl jsem tvrdou bitvu za nezvolení sluhy okupačního režimu do čela komise pro kontrolu GIBS. Přesto byl prohlasován. Naši zastupitelé nás vedou špatným směrem. Je nutné, aby na Hrad přišel člověk, který bude politikům silnou protiváhou. Slibuji, že jako prezident takový budu.
— Michal Horáček (@m_horacek) December 19, 2017
"Pusťte si pohádku Obušku, z pytle ven!" vyzval Jan Bartošek poslance, kteří do čela komise pro kontrolu GIBS volili Zdeňka Ondráčka.
Předseda stálé komise pro kontrolu GIBS byl zvolen Zdeněk Ondráček. Kateřina Valachová se stala šéfkou stálé komise pro ústavu, řekl Martin Kolovratník.
Předseda vyšetřovací komise k OKD nebyl zvolen. Do druhého kola postoupil Lukáš Černohorský a Pavla Holasová. "Měli jsme 16 neplatných lístků, z nich bylo 9 pro Lukáše Černohorského," řekl Kolovratník s tím, že právě těchto devět hlasů by Černohorskému zajistilo zvolení. Poslanci zapomněli kromě zakroužkování svého kandidáta zakřížkovat všechny ostatní kandidáty.
Miroslav Kalousek má o rozpočtu jasno.
Premiér právě teď fňukal v PS, že rozpočet není jeho, že on navrhoval v květnu jiné výdaje. Nabídl jsem mu, že pokud jeho vláda předloží novelu s výší výdajů z května, podpoříme ji. Uvidíme, zda ji předloží, nebo se zase jen vymlouval.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) December 19, 2017
Okamura navrhuje referendum o zrušení Senátu. "Jsme ochotni o parametrech referenda diskutovat," dodal. "To je demokratické, to je správné," uzavřel Okamura.
Exministr zemědělství Marian Jurečka za zvolení Ondráčka zkritizoval poslance ANO.
"Gratuluji" poslancům ANO, že evidentně se rozhodli zahodit veškeré zbytky důstojnosti a pomohli zvolit Z. Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS, chápu, koaliční spolupráce s KSČM je zavazující.
— Marian Jurečka (@MJureka) December 19, 2017
"Senát je zbytečný," zopakoval Okamura s tím, že by také rád, aby byl počet poslanců snížen na 81.
"Pokud navrhnete novelu, kde výdaje státního rozpočtu vrátíte do té výše, jakou jste navrhoval vy sám v květnu vládě, můžete stoprocentně počítat s podporou TOP 09, " vyzval Babiše Miroslav Kalousek. Podle něj by se snížil schodek rozpočtu o 25 miliard. "Teď je to na vás, pane předsedo vlády," zakončil Kalousek své vystoupení.
"Můžu slíbit, že pokud naše vláda bude pokračovat, tak udělám maximum proto, aby se našly peníze na sociální služby," řekl Babiš a vyzval, aby strany nedělaly nyní politická gesta.
"Nevím, proč se bývalá koalice tváří, že s tímhle rozpočtem nemá nic společného," obrátil se Babiš na své bývalé koaliční partnery.
"Tahle vláda nemá s tímhle rozpočtem nic společného," opakuje Babiš.
"Není to náš rozpočet. Tento návrh rozpočtu je návrh koaliční vlády premiéra Sobotky," zdůraznil Andrej Babiš.
Okamura zdůraznil, že je důležité, aby Česko bylo soběstačné a nebylo závislé na dovozu.
"Před chvíli se volilo, Zdeněk Ondráček byl zvolen a předseda výboru to za chvíli vyhlásí," řekl Aktuálně.cz Feri.
Šéf SPD Tomio Okamura zopakoval, že jeho hnutí navrhuje zrušení Senátu, který stojí ročně přes půl miliardy korun.
Komunista Ondráček byl napodruhé zvolen šéfem komise pro kontrolu GIBS, oznámil poslanec TOP 09 Dominik Feri.
Komunista Zdeněk Ondráček zvolen předsedou komise pro kontrolu GIBS 95 hlasy ze 179 pic.twitter.com/9kw5YHEGEh
— Dominik Feri (@DominikFeri) December 19, 2017
ODS podporuje navýšení financí pro sociální služby až o 3 mld. Kč.
Považujeme za selhání minulé vlády, když slíbila navýšení peněz pro zaměstnance sociálních služeb, ale už ‚opomněla‘ na toto navýšení přidat peníze do rozpočtu. Tuto chybu vlády chceme napravit a podpořit navýšení peněz pro sociální služby až o 3 mld. Kč.
— Alexandra Udzenija (@UdzenijaAlex) December 19, 2017
Miroslav Kalousek navrhl, aby poslanci o rozpočtu Českého svazu bojovníků za svobodu hlasovali zvlášť. "Mám pochybnosti o jeho financování," vysvětlil Kalousek.
Vyjádření zástupců ANO k rozpočtu.
Ministryne financí za ANO Alena Schillerova vysvetluje, jak se zachová k požadavku některých stran na navýšení peněz do sociálních služeb... Její stanovisko může mít velký vliv na to, zda bude schváleny rozpočet na rok 2018... pic.twitter.com/ZsxB7G5AMZ
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Schůze byla do 14:35 přerušena, protože poslanci volí předsedu komise pro vyšetřování privatizace OKD.
Začala schůze Poslanecké sněmovny, na které by měli poslanci schvalovat státní rozpočet.
Šéf ODS Petr Fiala vysvětluje, proč strana nepodpoří návrh rozpočtu.
ODS považuje návrh rozpočtu za příliš málo ambiciózní a nehospodárný vzhledem k možnostem, které nabízí ekon. růst. Ten navíc nemusí trvat věčně a způsob hospodaření minulé i budoucí vlády může ČR v méně příznivých dobách způsobit vážné problémy. ODS proto rozpočet nepodpoří.
— Petr Fiala (@P_Fiala) December 19, 2017
Návrh rozpočtu je málo ambiciozní, říká ODS.
ODS považuje návrh rozpočtu za příliš málo ambiciózní a nehospodárný vzhledem k možnostem, které nabízí ekon. růst. Ten navíc nemusí trvat věčně a způsob hospodaření minulé i budoucí vlády může ČR v méně příznivých dobách způsobit vážné problémy. ODS proto rozpočet nepodpoří.
— Petr Fiala (@P_Fiala) December 19, 2017
Ministryně financí za ANO Alena Schillerová slibuje, že najde v roce 2018 více peněz na mzdy pracovníků v sociálních službách. Teď podle svých slov nemůže uvolnit více než 1,5 miliardy. Některé strany požadují přes 3 miliardy, jinak je možné, že rozpočet nepodpoří. Až odpolední hlasování ve sněmovně ukáže, jak tento klíčový spor ohledně rozpočtu skončí.
Podporu Babišovy menšinové vlády vyloučili i piráti, kteří mají se zástupci hnutí ANO jednat ve čtvrtek. "Tématem nebude určitě podpora menšinové vlády, to jsme vyřešili na první schůzce po volbách. Jdeme projednávat, jak byly zohledněny naše priority," řekl novinářům o čtvrteční schůzce předseda Pirátů Ivan Bartoš. Připomněl, že Piráti předložili ANO 20 svých priorit, od hnutí dostali informaci, že na 15 z nich je shoda. Nyní pirátští odborníci zjišťují, nakolik se tato oznámená shoda promítla do programového prohlášení kabinetu.
ODS vysvětluje, proč nepodpoří rozpočet.
Šéf ODS Petr Fiala vysvětluje, proč ODS rozpočet nepodpoří... pic.twitter.com/BWD1pVJsg8
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
ODS nebude hlasovat pro kandidáta KSČM do čela komise pro kontrolu GIBS. Za komunisty je nominován Zdeněk Ondráček.
Ministryně financí za ANO Alena Schillerová slibuje, že během roku najde další peníze na mzdy pracovníků v sociálních službách. Nyní může podle svých slov uvolnit maximálně 1,5 miliardy. Některé strany chtějí přes 3 miliardy a upozorňují, že jinak by zvážily, zda vůbec rozpočet podpoří. Až odpolední hlasování ukáže, jak tento klíčový spor dopadne.
Okamura reagoval na úterní informace o tom, že policie nevyhověla žádosti mandátového výboru, aby jeho členové mohli nahlížet do spisu k Čapímu hnízdu přímo ve sněmovně. "Naši poslanci už do spisu nahlédli, my už se tam dostavili, nemáme důvod čekat na to, až to někdo přinese do sněmovny," uvedl Okamura.
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nevidí důvod pro to, aby poslanci SPD hlasovali proti vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Členové mandátového a imunitního výboru za SPD podle něj už nahlédli do policejního spisu k případu Čapí hnízdo, kvůli kterému chce policie představitele ANO stíhat. Připravují zprávu pro ostatní členy klubu, podle Okamury však ve spisu nenalezli nějaké alarmující či nové informace.
Předseda ODS Petr Fiala oznámil, že ODS rozpočet na rok 2018 nepodpoří.
Piráti se sejdou s premiérem Andrejem Babišem ve čtvrtek v devět ráno. Jeho vládu však nepodpoří, chtějí se s ním bavit o tom, co jsou programové priority pirátů.
Pokud jde o hlasování pirátů k celému státnímu rozpočtu, tak se rozhodnou až podle toho, jak dopadnou jejich návrhy na změny v rozpočtu
Piráti oznámili, že podpoří návrh na navýšení peněz do sociálních služeb ve státním rozpočtu pro rok 2018
Předseda SPD Tomio Okamura se rozčiluje nad tím, že premiér Andrej Babiš nedal do návrhu programového prohlášení své vlády nic z programu SPD
Lidovci chtějí navrhnout takovou proceduru hlasování, že by se sněmovna postupně vyjadřovala k návrhům na přidání peněz od nejvyšší částky. KDU-ČSL přitom usiluje o zvýšení o 3,5 miliardy korun.
Také lidovci pohrozili, že pokud se peníze pro platy v sociálních službách nezvýší, nepodpoří rozpočet jako celek. "Pro lidovce je naprosto zásadní navýšení peněz pro platy zaměstnanců v sociálních službách. Není možné, aby to byli otloukánci, na které se zapomíná," řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.
Sociální demokraté chtějí v rozpočtu přidat na sociální služby.
Sociální demokraté oznámili, ze trvají na tom, aby v rozpočtu na rok 2018 slo na sociální služby o více jak 3 miliardy více oproti nynějšímu návrhu. Pokud tyto peníze neprojdou, nevylučuji možnost, ze rozpočet nepodpoří... Více ve videu... pic.twitter.com/tpa42U6Dey
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Pavel Bělobrádek k Babišově vládě.
Taktika Andreje Babise je jasná, tvrdi predseda KDU-CSL Pavel Belobradek... Jaka tedy je? Více ve videu... pic.twitter.com/sq41Rx6xiP
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
"Je velmi zvláštní, že vláda, která nemá vyjednanou podporu či toleranci, alespoň ne veřejně, tak přichází s nějakým meziproduktem či polotovarem, který chce s ostatními stranami upravovat. Trochu nám to připomíná, jak pejsek s kočičkou vařili dort a kdo chce, může si tam něco přidat," řekl k programovému prohlášení Bělobrádek.
"Tento návrh je podle nás populistický, nerealistický, je takový, aby se v něm každý tak trochu našel, a přitom není realistický k ufinancování," kritizoval Bělobrádek programové prohlášení Babišovy vlády.
Reakce předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka:
Šéf KDU-CSL zareagoval na slova premiéra Babise, který řekl, ze dnešní jednání s Belobradkem nebylo vůbec příjemné... Šéf KDU tvrdí, ze nemůže podpořit vládu s člověkem, kterému hrozí kriminál... Tvoření vlády přirovnal k tomu, jak kočička s pejskem dělali dort... pic.twitter.com/T36XPZcpaY
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Starostové a nezávislí (STAN) podají novelu, podle které by museli evidovat tržby pouze plátci daně z přidané hodnoty. "Přes víkend jsme to operativně zapracovali do našeho návrhu, dnes půjdeme za kolegy s upraveným návrhem, kde vypouštíme třetí a čtvrtou vlnu," řekl předseda Petr Gazdík.
Lidovci podporu menšinové vlády vylučují.
Podpora menšinové vlády nepřichází ani po dnešním jednání v úvahu.
— KDU-ČSL (@kducsl) December 19, 2017
Babiš nebyl spokojen ani s atmosférou jednání s lidovci, podle něj byla horší než na předchozí schůzce ANO s ODS. Na té se podle něj mluvilo věcně, i když i ODS zopakovala svůj názor, že menšinový kabinet ANO nepodpoří.
Své stanovisko zopakovala i TOP 09:
Předseda TOP 09 Jiri Pospisil oznamuje, ze jeho strana bude hlasovat proti menšinové vlade Andreje Babise, a nepodpoří ani státní rozpočet... pic.twitter.com/RmI93yhCL1
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Debata o navrženém programovém prohlášení menšinové vlády se s lidovci podle Babiše vůbec nekonala. "Tam je zásadně jiný názor na to, jaká má být vláda a kdo v ní má sedět," řekl premiér.
"Myslím si, že se lišíme ve všem. KDU-ČSL má stále stejné stanovisko, jejich představa je, hlavně aby ve vládě nebyl Babiš," řekl premiér po jednání s lidovci.
STAN nepodpoří do čela komise pro kontrolu GIBS Zdeňka Ondráčka.
Babiš po jednání s lidovci:
Andrej Babis působil po jednání s KDU-CSL hodně rozmrzele- tady je podstata jeho sdělení... pic.twitter.com/fHI08or3F1
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Babišovo jednání s Bělobrádkem skončilo.
Nebylo to vůbec příjemné jednání, byla první slova premiéra Babise po jednání s KDU- CSL o podpoře jeho jednobarevne menšinové vlády ANO... Lidovci vládu nepodpoří...
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Nejdřív Ondráček, pak rozpočet.
Předseda klubu ANO Jaroslav Faltynek nyní sdělil, ze nejdříve budou poslanci od 14.00 rozhodovat o tom, zda šéfem sněmovní komise pro GIBS bude komunista Ondráček, a následovat bude schvalování státního rozpočtu... pic.twitter.com/6nUUe1oaZu
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Po ODS Babiš zahájil jednání s lidovci, to stále pokračuje.
Zpravodajství z jednání ANO a KDU-CSL o podpoře menšinové vlády ANO: jednání opustili sefove klubu Jaroslav Faltynek a Jan Bartosek, kteří šli na zasedání organizačního výboru... Jednání predsedu Babis - Belobradek pokračuje...
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Babiš řekl, že nečeká od schůzek se sněmovními stranami v tomto týdnu příslib důvěry pro svůj kabinet. "Je to první kolo," řekl a připomněl, že chce v rozhovorech pokračovat po Novém roce.
"Nedostali jsme mandát od našich voličů na to, abychom podporovali jednobarevnou vládu hnutí ANO," vysvětlil šéf ODS Petr Fiala.
První reakce sefa ANO a sefa ODS po jejich dnešním ranním jednání o podpoře jednobarevne menšinové vlády ANO Andreje Babise... pic.twitter.com/0ywfZf92D0
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
ODS podle něj požaduje razantnější snížení daní, než navrhuje hnutí ANO, je proti zachování EET. Sociální demokraté menšinovou vládu nepodpoří, Babiš by podle nich měl usilovat o většinu.
"Tato vláda důvěru ODS nezíská," řekl předseda ODS Petr Fiala po ranním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Sefove ANO a ODS po ranním jednání o podpoře vlády ANO Andreje Babise: “Tato vláda důvěru ODS nezíská, sdělil předseda ODS Fiala. pic.twitter.com/x682r66pkc
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 19, 2017
Připomeňte si předchozí události z politického dění.
Ve 14 hodin bude pokračovat schůze sněmovny. Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok a mělo by se uskutečnit druhé kolo volby předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS. V prvním kole neuspěl komunista Zdeněk Ondráček.
"Nebylo by divu, kdyby ve státních institucích pochopili vládní krédo tak, že účel smí světit prostředky," komentuje Jan Lipold.
Čeští politici si od příštího roku polepší.
Premiér Andrej Babiš začal jednat s představiteli stran zastoupených ve sněmovně o podpoře nebo toleranci svého kabinetu.Od 08:00 jednal s ODS a od 09:00 bude jednat s KDU-ČSL.