Babišův kabinet vládne dál. Opozice s hlasováním o nedůvěře neuspěla

Přenos skončil
Přesně rok po svém jmenování koaliční vláda premiéra Andreje Babiše "ustála" ve sněmovně už druhé hlasování o nedůvěře. Opozici se nepodařilo vládu svrhnout. Opoziční strany hlasování vyvolaly kvůli předběžnému návrhu auditní zprávy Evropské komise, která upozornila na střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Poslanci jednali o nedůvěře sedmnáct hodin. Koaliční ČSSD i KSČM, která vládu podporuje, už dopředu avizovaly, že kabinet podrží, a názor nezměnily. Dění v Poslanecké sněmovně jsme sledovali v on-line reportáži.
Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil
04:26

Vážení čtenáři, v tuto chvíli končí on-line reportáž deníku Aktuálně.cz. Děkujeme za pozornost.

04:24

Opozici se nepodařilo vyslovit vládě nedůvěru a předseda sněmovny jednání ukončil. 

04:23

Nedůvěru vládě vyslovilo 85 poslanců, stejný počet hlasoval proti, zdrželo se 12 poslanců, omluveno bylo 18 z nich.

04:20

Opozici se nepodařilo vyslovit vládě premiéra Babiše nedůvěru. Potřebných 101 hlasů nezískala. 

03:51

Předseda sněmovny Radek Vondráček ukončil rozpravu a poslanci se chystají hlasovat.

03:36

KSČM se při hlasování o nedůvěře zdrží hlasování. Uvedl to předseda strany Vojtěch Filip.

03:28

"Není možné, aby v čele české vlády stál agent StB." "Andrej Babiš je trestně stíhaný premiér." "Andrej Babiš je ve střetu zájmů." "Vláda Andreje Babiš je závislá na podpoře komunistů." "Rekordní státní represe, které se stát dopouští na českých občanech." "Porušování ústavy členy vlády." To jsou některé z klíčových důvodů, které poslankyni ODS Miroslavu Němcovou vedou k vyslovení nedůvěry vládě.

03:12

"To je porušení všech etických pravidel, které na státní správu klademe," kritizuje citovanou publikaci exnáměstka Závodského šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by státní úředník měl být loajální.

03:01 Ikona KDU-ČSL

Jeden z nejostřejších projevů pronesl Martin Jurečka z KDU. Na závěr citoval z knihy někdejšího náměstka ministerstva financí Ondřeje Závodského Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel.

 

02:31

Hlasování o nedůvěře chtěli k prezentaci svého nového politického projektu využít Václav Klaus ml. a Zuzana Majerová Zahradníková. Jejich hnutí Trikolóra se ovšem ve čtvrt na tři ráno nedostalo pozornosti, jakou si představovali. "2:15. Dostal jsem se na řadu v prime timu," glosoval to ironicky poslanec Klaus.

02:27

Emotivní vystoupení zažila sněmovna ve dvě hodiny ráno mezi dvěma poslanci a bývalými olympioniky Milanem Hniličkou (ANO) a Jakubem Jandou (ODS). "Nevím, kdo ti to psal, Kubo, ale není to pravda," reagoval Hnilička na Jandovu kritiku vládní koncepce sportu. Byl napomenut, aby kolegu přímo neoslovoval. 

01:57

Dvě hodiny po půlnoci stále na svůj prostor za řečnickým pultem čeká sedm poslanců přihlášených do řádné rozpravy.

01:54

Ve sněmovně dál pokračuje ospalá debata o daních či rozpočtovém schodku. Ministryně financí i v pozdní noční hodině dvacet minut hovořila o plánech svého resortu. Její vystoupení ukončilo až reptání ve sněmovně a "ježišmarja" z úst premiéra.

01:21

"Neexistence reforem a s tím spojená zranitelnost veřejných rozpočtů," vysvětlil poslanec ODS Jan Skopeček důvod, proč nepodpoří současnou vládní koalici. 

00:45

Poslanec ODS Pavel Žáček kritizuje vládu za nečinnost v oblasti kybernetické bezpečnosti v oblasti kontroly zpravodajských služeb.

00:43

"Chtěla naznačit, že někteří poslanci jsou odposloucháváni? Považuji to za vážnou věc," vrátil se poslanec ODS Pavel Žáček k úterním dopoledním slovům ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

00:30

"Vyčítat ministryni práce a sociálních věcí, že řeší dávky… Je to sedmdesát procent činnosti," hájí se Maláčová. Slova o hlouposti si nebere osobně. "To je zapálená opoziční rétorika." 

00:25

Kritiku Maláčové se snaží utnout předseda ČSSD Jan Hamáček. "Kultivovaná diskuse skončila vystoupením poslankyně ODS Jany Černochové, říkat, že je někdo hloupý, že někdo lže, to už je přes čáru," uvedl Hamáček. Tato slova pronesla Černochová právě na adresu Maláčové. 

00:19 Ikona KDU-ČSL

Poslanci vyčítají poslankyni Maláčové mimo jiné arogantní tón jejího projevu. "Pojďme se vrátit k aroganci moci premiéra Babiše, i když mu tady vládní kolegyně zdatně sekunduje," řekla poslankyně za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

00:06

Opoziční poslance rozčílilo, že je Maláčová obvinila, že se neúčastní jednání odborných komisí a kulatých stolů. "Opravdu nemůžeme za to, že je svoláváte na dny, kdy jedná sněmovna. To je střelba mimo," uvedla poslankyně Olga Richterová. 

00:04

"Přezdívka dávkomat poměrně sedí," uvedl na adresu Jany Maláčové poslanec ODS Jan Skopeček.

00:01

Projev ministryně práce a sociálních věcí rozpoutal vlnu nevole, přes deset poslanců se přihlásilo do diskuse k jejímu vystoupení. 

23:55

Další ministryně, která předstoupila před sněmovnu, je Jana Maláčová. Odsoudila kritiku, že si vláda kupuje hlasy seniorů. "Je to cynické takto mluvit o lidech, kteří vybudovali tuto zemi," řekla Maláčová. Do konfliktu s plénem se Jana Maláčová dostala ve chvíli, kdy řekla, že jedině ČSSD si vzpomněla na zvýšení rodičovského příspěvku a na zlepšení finanční situace rodin. Lidovečtí poslanci začali upozorňovat, že oni prosazovali daňové zvýhodnění rodin s dětmi. "Nepokřikujte na sebe, mluvte spolu na mikrofony," uklidňoval situaci právě předsedající Tomio Okamura. 

23:30

Poslanec ODS Jan Bauer obvinil vládu Andreje Babiše, že si kupuje hlasy důchodců za zvýšení penzí. "Jste jako mozkomor z knih o Harrym Potterovi, bytost, která se živí strachem," řekl na adresu premiéra.

Na kritiku poslance Bauera reagoval zákonodárce za hnutí ANO Aleš Juchelka. "Chci se zastat seniorů a slíbit jim, že na ně budeme s devíti sty korunami myslet i příští rok," uvedl. 

23:19 Ikona KDU-ČSL

I samotné poslance už asi rozprava začíná unavovat. 

23:16

Michálek označil za nevhodný způsob oslovení poslankyně Vrecionové Verunko, který použil Jaroslav Faltýnek. Sama Vrecionová v dalším vystoupení oslovila Faltýnka "milý Jaroušku", má ale za to, že je to žoviální a nepatřičné.

23:13

Pirátský poslanec Jakub Michálek vysvětluje v návaznosti na Faltýnkovo vystoupení, co v zákoně o střetu zájmů znamená termín ovládající osoba. "Je logické, že pokud si někdo dosadí právníka a manželku do nějaké firmy, tak se nemůže vyhnout povinnostem a důsledkům, které z toho vyplývají. Neprošlo to u Čapáku a myslím, že to neprojde ani v tomto případě," uzavřel vystoupení Michálek.

22:39

"České zákony vykládá pouze český soud, Verunko, prostřednictvím pana předsedajícího," reagoval předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek na kritiku střetu zájmů premiéra a porušení takzvaného lex Babiš z úst poslankyně ODS Veroniky Vrecionové. 

22:31

"Vláda odsála peníze z Lesů ČR, které místo aby použila na boj s kůrovcem, použila je na vývoj inovativního toastového chleba nebo za ně svezla pár dětí na výlet," uvedla poslankyně ODS Veronika Vrecionová. Odmítla kritiku vystoupení opozičních poslanců jako mlácení prázdné slámy. "My jsme tady taky trpělivě poslouchali projevy ministrů. Není naše chyba, že jsme se dostali ke slovu až nyní." 

22:15

Pirátští poslanci hodnotí působení vlády v oblastech digitalizace, odstraňování byrokracie nebo sociálních témat. Poslanec SPD Jaroslav Holík se debatu pokusil zkrátit, když za pultík donesl hrst stébel. "Tady tu slámu máte, vymlaťte ji a pojďme konečně hlasovat," vystoupil emotivně.

22:10

Komentář k debatě od Martina Fendrycha, komentátora Aktuálně.cz.

21:38

Do sporu se u řečnického pultíku dostala ministryně financí Alena Schillerová a pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Poslanec kritizoval vládní důchodovou politiku a ministryně reagovala. "Máte dost času to dostudovat, jste mladý." Několika přítomnými zákonodárci pak byla vyzvána, aby se omluvila a napříště už otázku věku v diskusi nepoužívala. 

21:25

"Jednací den může končit až 8:59 následující den (tedy až 27. 6. - pozn. red.)," informoval poslance předseda sněmovny Radek Vondráček, kdy může končit schůze sněmovny.

20:52

"Já jsem strašně dlouho byl slušný. Vždy jsem si říkal, že slušnost není slabost.
Kolegové mi to vytýkali. 'Víte, pane ministře, vy uděláte spoustu věcí, ale vy jste slušnej a necháte na sobě dříví štípat a voni po vás kydaj hnůj.'
Ano, udělal jsem chyby, ale kdo z vás je bez chyby," oslovil přítomné poslance Staněk.

20:41

Poslechněte si projev ministra Staňka, který svým projevem překvapil přítomné poslance.

20:34

Jan Čižinský navrhuje změnit volební systém, aby se propadlé hlasy rozdělovaly všem stranám rovnoměrně. To by podle jeho názoru mohlo pomoci stranám soupeřit s hnutí ANO

20:26

"Byl to nejlepší projev pana ministra," ocenil Staňka poslanec ODS Zbyněk Stanjura.

"Ale nečekejte od opozice, že vás bude chválit," řekl Stanjura. Podle Stanjury však Staněk projev nepochopitelně adresoval opozici, ačkoliv o jeho odvolání se postarala jeho domovská ČSSD a Andrej Babiš.

20:09

"Není pravda, že jsem se nezastal veřejnoprávních médií. Vyzýval jsem ve sněmovně, aby byly co nejdříve projednány výroční zprávy, a schytal jsem to z druhé strany," reaguje Staněk na kritiku Martina Baxy z ODS.

20:02

Své působení v kabinetu Andreje Babiše obhajuje před poslanci ministr kultury Antonín Staněk. 

19:55

Na stranu ministra Staňka se postavil jeho stranický kolega Jaroslav Foldyna. "Super, pane ministře," ohodnotil jeho působení ve funkci s tím, že se mu podařilo zabránit tunelování státních institucí.

19:36

Poslanci budou podle všeho jednat do pozdního večera. Nyní jsou s vystoupením přihlášeny ještě dvě desítky zákonodárců.

19:34

"V tomto případě nelze ani o nějakém plnění programového prohlášení hovořit," shrnul své výtky na adresu ministra kultury Antonína Staňka místopředseda ODS Martin Baxa. 

19:11

"Možná že excelujete v získávání informací na politickou konkurenci, ale v ministerské funkci podle mého neplníte svou úlohu," ukončil své vystoupení Svoboda s odkazem na nedávné zjištění iRozhlas.cz, že Adam Vojtěch jako náměstek na ministerstvu financí mimo jiné sháněl informace o manželce tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD).

I Svoboda podle svých slov vysloví vládě nedůvěru.

18:59

Kritický příspěvek k tématu zdravotnictví přednáší ve sněmovně poslanec Bohuslav Svoboda.

18:27

Projev Víta Rakušana (STAN) ze sněmovny

17:53

Po šesti hodinách debaty k návrhu na vyhlášení nedůvěry vládě se ke slovu dostali řadoví poslanci. Dosud mluvili jen politici s přednostním právem.

17:43

Prezident Zeman uvedl, že se chce sejít s předsedou ČSSD Hamáčkem a poté řešit výměnu ministra kultury.

17:28

Marie Benešová má dobrou paměť a některé ze svých kritiků si prý pamatuje z telefonních odposlechů. Tímto svým citátem rozesmála sněmovnu.

Benešová: Lidé, co mě nálepkují? Některé z nich si pamatuji z telefonních odposlechů

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)
13:47
Nejsem ohybačkou práva. Nic pořádného na mě nemají, říká ministryně spravedlnosti Marie Benešová. | Video: DVTV
17:12

"My se musíme připravit na to, že se klimatická změna stane, i když se přetrhneme. To se totiž může stát. My máme v ruce pouze adaptační opatření pro tuto zemi na změnu klimatu, ale máme omezeně v ruce, aby ta změna klimatu nepokračovala," řekl ve sněmovně Brabec.

16:59

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve vztahu k holdingu Agrofert podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) v podstatě postupoval v souladu s českým zákonem o střetu zájmů. "Pan premiér se podle toho zachoval, to znamená, že v podstatě postupoval od nabytí účinnosti zákona o střetu zájmů v souladu s tím zákonem a majetek převedl do svěřenských fondů," řekla Benešová. "Mám za to, že učinil zadost českému právu a není co vlastně řešit," poznamenala.

16:52

"S klimatickou změnou se nedá bojovat, ta nás přesahuje," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

16:23 SPD, logo, ikona

Poslanci hnutí SPD podle předsedy Tomia Okamury nepodpoří vládu ANO a ČSSD i kvůli angažmá sociální demokracie, která podle něho prosazuje protinárodní politiku. Okamura při jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry kabinetu zkritizoval i ODS, piráty, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Nazval je demagogickým blokem.

"Vláda neprosazuje programové priority SPD, nikdy jsme jí důvěru nedali a ani dnes ji nepodpoříme," uvedl Okamura. ČSSD podle něho musí z kabinetu odejít, protože podle něho už napáchala dost škod a nadále v tom pokračuje.

Hnutí SPD stále volá po odchodu ČSSD z vlády a po tom, aby byl jmenován kabinet odborníků nominovaných hnutím ANO. "Takovou vládu podpoříme za předpokladu dohody nad prosazením programových návrhů hnutí SPD," uvedl Okamura. Postěžoval si ale také na to, že tento model prosazuje už dva roky a předseda ANO a premiér Andrej Babiš na to neslyší.

16:26

Spustili jsme například program Studuj zdrávku, abychom mladé lidi přiměli pracovat ve zdravotnictví, protože my je nejdřív musíme vzdělat a pak je do toho systému dostat. A daří se to, jsou kraje, které již nemají kapacity ve školách pro zdravotníky. Jak už tu o tom mluvil pan Plaga, tvoříme dlouhodobá řešení, nejen rychlé kroky. Podporujeme lékařské fakulty, od příštího roku naberou o 15 % více studentů. Ty plody už nesklidíme ani já, ani pan ministr školství, ale bude více absolventů, kteří nahradí stárnoucí praktické lékaře, popsal své působení ve vládě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

16:14

Marie Benešová mluvila o své včerejší schůzce s Rekonstrukcí státu. Podle svých slov se snaží o diskusi a dělá ústupky.

16:14

Rekonstrukce státu potvrdila včerejší jednání s Marií Benešovou, ale výsledky nevnímá tak pozitivně jako ministryně.

16:00

Hned jak jsem nastoupila jako nováček do vlády, bylo na mě zaútočeno. Bylo mi vytýkáno, že jsem byla advokátkou, i když ostatním to vytýkáno nebylo. Bylo mi vytýkáno, že jsem rudá Marie, ačkoliv jsem nikdy ve straně nebyla. Protože nic jiného na mě zkrátka neměli. Necítím se být ohybačkou práva, necítím se být člověkem, který by justici násilnil a ve svém pokročilém věku to ani nemám zapotřebí, pronesla ministryně spravedlnosti Marie Benešová, proti které se v posledních týdnech demonstruje v mnoha částech republiky. Nepřišla jsem ohýbat právo, ale přišla jsem posilnit justici, aby fungovala dobře, já jí rozumím dobře a vím, kde slabá místa jsou, dodala.

15:56

Za mého působení se zpětinásobila podpora fakult připravujících budoucí učitele. Takováto opatření ponesou výsledky až za mnoho let, na první pohled nejsou vidět, ale pro tuto zemi jsou důležité. Není tedy pravda, že tato vláda činí jen populistické rychlé kroky, říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Průměrné platy v regionálním školství rostou a vzhledem k novému rozpočtu je zřejmé, že do roku 2021 naplníme programové prohlášení vlády a platy v regionálním školství porostou o 50 %, doplňuje.

15:44

Na ministerstvu školství se dějí pozitivní změny, na které se za posledních 15 let nedostalo, tvrdí ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Snížili jsme například administrativní zátěž, říká.

15:26

Předseda KSČM Vojtěch Filip prokoukl skutečné záměry pravicové opozice.

15:18 SPD, logo, ikona

Tato vláda odmítá prosazovat důležité programové body hnutí SPD, proto budeme hlasovat pro vyslovení nedůvěry. Chceme prosadit náš program, tato vláda funguje v rozporu s ním, řekl dále Tomio Okamura.

15:16

Předseda hnutí SPD kritizuje poslance ČSSD a další opoziční poslance:

15:12

Předseda ČSSD Jan Hamáček napíše premiérovi Andreji Babišovi, aby hned v pondělí podal kompetenční žalobu na prezidenta, pokud Miloš Zeman do neděle neřekne, kdy jmenuje ministra kultury. Prezident by podle místopředsedy sociální demokracie Ondřeje Veselého měl co nejdřív oznámit termín, kdy jmenuje do čela resortu Michala Šmardu namísto Antonína Staňka. ČSSD sice netrvá na tom, aby změna byla ze dne na den, ale Zeman nesmí otálet. EDIT: Jan Hamáček redakci Aktuálně.cz řekl, že Veselý jeho slova špatně pochopil a rozhodně nechtěl dávat panu prezidentovi nějaké ultimátum.

15:05

"Nevnímáte jednu věc, kterou vám demonstranti taky vzkazují. Jsou tady lidé, kterým nestačí jít jednou za 4 roky k volbám. To jsou lidé, kteří vám říkají: 
'My máme právo na náš názor a chceme s vámi komunikovat a hovořit i v době, kdy žádné volby nejsou.' Tuto část společnosti nevnímáte," řekl dále Rakušan.

15:05

Uplácení sociálními dávkami, místo vytváření sociálních pobídek. Když hovoříte o tom, že tento stát hospodaří dobře, je to díky městům a obcím, které na rozdíl od státu naštěstí zatím ještě hospodaří dobře, tvrdí předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Tato vláda samozřejmě naši důvěru nemá. Je vládou minulosti, vládou nekomunikace a vládou uzavření se do vlastní a jediné pravdy, dodal.

15:00

Vítěz voleb nemá patent na pravdu a monopol na správná řešení ani informační monopol. Mluvte s námi, bavte se s námi, bavte se i s lidmi, kteří s vámi nesouhlasí a kteří zaplnili Letenskou pláň. Slíbil jste vládu odborníků, kterou nemáme. A kromě toho, že řešíte problémy vlády, neřešíte problémy země. To vám, pane premiére, vzkazují lidé, kteří proti vám demonstrují, řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

14:50

Vít Rakušan a Marek Ženíšek vyzývají opoziční strany ke spolupráci v dalších parlamentních volbách.

14:34

Ve výčtu úspěchů vlády pokračuje i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. "Opozice se nesoustředí na práci v Poslanecké sněmovně. Spousta úkolů se nám daří plnit. Těmi úkoly zlepšujeme život nás všech," řekla.

14:33

Jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě pokračuje.

14:15

Kdyby Zdeněk Svěrák tušil… 

14:07

"Pokud se skutečně potvrdí, že Zeman odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury, i když měl jednoznačný návrh premiéra, jde o hrubé porušení ústavy," píše na Facebooku předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek.

13:58

"Odstoupení pěti ministrů je součastí koaliční smlouvy," reagoval Jan Hamáček na dotaz, jestli ČSSD zvažuje odchod z vlády, pokud by se nepodařilo prosadit Šmardu jako ministra kultury.

13:30

Jednání sněmovny je přerušeno do 14:30.

13:28

Miroslav Kalousek nařkl ministryni financí z manipulace s ekonomickými pojmy. "Buď rostou důchody a roste dluh, nebo klesá dluh a klesají důchody, ale nemůže růst důchod a klesat dluh, paní ministryně," vzkázal Schillerové.

13:27

Vláda slibuje rekordní investice, ty ale činí pouze 8,4 % celkových investic, vyšší procento investic jsme měli i v době krize, tvrdí Miroslav Kalousek.

13:25

"Máme předsedu vlády, který je trestně stíhán, a máme také na stole předběžnou zprávu auditorů Evropské komise, která jasně říká, že ten konflikt trvá," řekl Miroslav Kalousek (TOP 09). Proto se znovu obrátil na kolegy ze sociální demokracie. "Opravdu vám za to ta mezinárodní ostuda stojí? Máte pocit, že je to správně? Vždycky jste byli strana demokratická," připomněl ČSSD.

13:17

Plníme programové prohlášení vlády a slib zvýšit do roku 2025 počet profesionálních vojáků na 30 tisíc a zvyšovat tak obranyschopnost naší země, řekl ministr obrany Lubomír Metnar.

13:05

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o kandidátovi ČSSD na ministra kultury Michalu Šmardovi. Zeman podle něj kategoricky nevyloučil jeho jmenování, chce dál vyjednávat. Hamáček to dnes řekl novinářům po zasedání poslaneckého klubu s tím, že se nic nemění na tom, že ČSSD podpoří vládu při hlasování o nedůvěře.

O situaci jednal Hamáček i s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Uvedl, že jednou z variant dalšího postupu v případě nejmenování Šmardy je ústavní žaloba. Tu by ale podle něj měl podat premiér. Sociální demokraté trvají na tom, že situace na ministerstvu kultury se má vyřešit do neděle 30. června.

13:01

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí a bezpečnost Petr Hluboček (STAN) si přeje vládu, která kultivuje krajinu a přírodu.

12:58 Ikona KDU-ČSL

Podle Výborného je vláda ANO a ČSSD vládou slibovačů a odkladačů. "Slíbí a odloží," říká Výborný.

13:01

Pavel Bělobrádek o proslovu ministra průmyslu a obchodu Havlíčka:

12:53

ČSSD se radí. Nikdo z politiků nechce téma schůzky komentovat, ale pravděpodobně jde o včerejší setkání prezidenta Miloše Zemana s Michalem Šmardou, který by měl nahradit Antonína Staňka ve funkci ministra kultury.

12:52 Ikona KDU-ČSL

Jsem rád, že veřejnost není lhostejná. Premiér udělal ze svých dotačních problémů nejdřív problémy své rodiny, pak svojí vlády a nakonec celé republiky. Ten, kdo vyhraje ve volbách, má sice právo vládnout, ale nemá vládnout právu, řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Nehlasujeme dnes o tom, zda hnutí ANO smí vládnout, ale o tom, zda platí právo stejně pro všechny, dodal.

12:47 Ikona KDU-ČSL

"ČSSD se nás snaží přesvědčit, že je poslední demokratickou pojistkou a je vlastně oběť," říká dále Výborný.

12:38

Poslanec za ODS Martin Baxa komentuje proslov premiéra Andreje Babiše před hlasováním o nedůvěře vládě:

12:46 Ikona KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný se pozastavil nad tím, že v jednacím sále nejsou poslanci ČSSD ."Je to vzkaz, jak vnímají či nevnímají současnou vládu," řekl.

12:34

"Dnešní hlasování o nedůvěře vládě vnímám jako zásadní zkoušku charakteru ČSSD," apeluje na poslance předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

12:28

"Přál bych si, aby dnešní hlasování o nedůvěře vládě vrátilo naší vlasti čest a důstojnost v civilizovaném světě," píše kandidát na předsedu TOP 09 Tomáš Czernin na Twitteru.

12:20

"Tvrdit, že dobrý výsledek české ekonomiky není výsledkem současné vlády, je jako říkat, že dobré výsledky firmy nejsou výsledky managementu," řekl ve sněmovně ministr Havlíček.

12:13

Sociální demokraté svolali svůj poslanecký klub.

12:07

Předseda pirátů Ivan Bartoš odmítl, že by za to, že se Česku daří, mohla vláda. Podle něj má na to výrazný vliv současný ekonomický vývoj. "Není líp. To, že se máme dobře, je díky občanům, kteří pracují od nevidím do nevidím a podnikatelům, kterým vláda hází klacky pod nohy. Proto se lidé mají líp, ne díky krokům vlády Andreje Babiše," řekl. "Jak bychom se mohli mít, kdybychom měli vládu, která většinu svého času věnuje rozvoji země místo toho, abychom většinu času museli řešit problémy premiéra a členů vlády," dodal.

12:04

"Dnešní opozici nezajímá to, jak se lidem doopravdy žije," řekla Schillerová. Podle ní to ale není vůči vládě fér. 

12:04

Web Demagog.cz zpracoval i podrobný komentář Programového prohlášení vlády a plnění jednotlivých slibů.

12:00

Schillerová zmínila výhody a příjmy plynoucí z elektronické evidence tržeb. Podle ní zavedení EET podporuje až 60 procent lidí a také většina podnikatelských a odborových organizací.

11:52

"Vláda odvedla velký kus práce," zhodnotila rok vlády Andreje Babiše ministryně financí Alena Schillerová. Vypíchla především efektivní výběr daní, snížení zadlužení nebo nízkou nezaměstnanost. 

11:43 Andrej Babiš.

Podle Babiše vláda řeší aktuální problémy. Zmínil například opatření proti suchu, zvyšování důchodů a platů učitelů nebo digitalizaci. "Naše vláda má výsledky a já bych chtěl poděkovat všem ministrům," řekl ke konci svého proslovu.

11:33

Shrnutí dosavadního působení vlády od Demagog.CZ:

11:26 Andrej Babiš.

Premiér se také vyjádřil k nedávným demonstracím. "Lidé demonstrují proti mně. Já to beru vážně, velmi vážně. Mě to mrzí, že vidí jen negativa. Aspoň jednou by mohli přiznat, že jsme udělali také něco dobrého," uvedl.

11:23

Ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že vláda svůj program plní.

11:22 Andrej Babiš.

"Kdybych nebyl v politice, tak nikdo nikdy o Čapím hnízdě neslyšel," míní premiér. Podotkl, že dotace na něj odsouhlasili někteří politici, kteří i dnes sedí v Poslanecké sněmovně. 

11:19

Petr Fiala o nedělní protivládní demonstraci na Letné:

11:18 Andrej Babiš.

"Já žádný střet zájmu nemám, postupoval jsem podle českého zákona," řekl  Babiš. Na firmu Agrofert nemá podle svých slov žádný vliv. Také osočil některé politiky z tunelování státu a špatného využití evropských dotací. 

11:15

Miroslav Kalousek apeluje na poslance vládní ČSSD.

11:14 Andrej Babiš.

"Proč chcete destabilizovat zemi, proč vnášíte nejistotu mezi lidi?" zeptal se Babiš opozice. Zopakoval, že hájí české zájmy a nerozumí tomu, že si někteří politici myslí opak.

11:09 Andrej Babiš.

My jsme vyhráli svobodné demokratické volby, já jsem premiér všech občanů a bojuju za zájmy všech občanů, řekl Andrej Babiš ve svém projevu na schůzi sněmovny kvůli hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Pokud padne vláda, tak tím paralyzujete naši zemi, dodal.

11:06 Andrej Babiš.

Hlasování o nedůvěře vládě není o vládě, ale o mně, sdělil na začátku svého proslovu premiér Andrej Babiš. 

11:05

Petr Fiala o důvodech pro vyslovení nedůvěry vládě:

10:59

Z celé dnešní schůze o vyslovení nedůvěry vládě se omluvilo šest koaličních poslanců ANO a ČSSD a dva poslanci opozičního hnutí SPD.

10:57

Poslanci KSČM se zdrží hlasování při schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Klub se shodl na jednotném postupu, řekl předseda strany Filip.

11:02

Petr Fiala o důvodech pro vyslovení nedůvěry vládě:

10:55

Někteří politici, například pan prezident, i část veřejnosti říkají, že máme počkat na obžalobu a definitivní verzi evropského auditu. To respektuji, ale my musíme zvažovat například to, že pokud premiér nebude nakonec odsouzen, kolik lidí uvěří, že to nebylo ovlivněné. Stojí nám to za rozvrat důvěry v právní stát? Ptal se předseda ODS.

10:53

Babiš vede kampaň proti orgánům Evropské unie, nechal se slyšet Petr Fiala. Domnívá se, že premiér v této pozici nemůže prosazovat české zájmy na mezinárodní půdě a oslabuje tak pozici České republiky ve světě.

10:46

"Nejsem stoupencem přímé demokracie a diktátu emocí, ale lidé chodí na náměstí v celé republice v hojném počtu, a to ne kvůli zábavě nebo nějakému koncertu," řekl předseda ODS Petr Fiala. "Jak chcete toto ignorovat?" zeptal se podporovatelů vlády.

10:37

Ještě před začátkem schůze spolu jednali šéf ANO Andrej Babiš se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Co bylo tématem, zatím neřekli. Lze však předpokládat, že řešili jmenování Michala Šmardy (ČSSD) ministrem kultury. Osobně s ním včera hovořil prezident Miloš Zeman. Obsah schůzky však ani jeden nekomentoval.

10:32

Jak si opozice představuje budoucnost, pokud by uspěla a vláda padla? Podívejte se na odpovědi.

10:20

Na pád vlády v roce 2009 vzpomínal i Miroslav Kalousek (TOP 09).

10:16

Jediná vláda, která zatím nepřežila hlasování, byl kabinet Mirka Topolánka v roce 2009.

10:16

Z naší strany návrh vzešel už dříve, ale některé strany se rozhodly radši budovat svou vlastní značku, odpověděl Miroslav Kalousek na otázku Radka Bartoníčka z Aktuálně.cz, zda stále počítají s myšlenkou spojení některých opozičních stran do demokratického bloku.

10:11

Hnutí SPD vyjmenovalo důvody, proč nepodpoří vládu Andreje Babiše.

10:11

Stojíme tváří v tvář konfliktu zájmů, který nemá v Evropě obdoby, který dělá České republice mezinárodní ostudu a poslanci ČSSD se tváří, že se nic neděje a vláda by měla pokračovat, řekl Miroslav Kalousek. Chtěli bychom je poprosit, aby své stanovisko ještě přehodnotili, pokud chtějí být konzistentní demokratickou stranou, dodal.

10:03

Petr Fiala vyzval na svém Twitteru poslance k odpovědnému hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

10:37

Ještě před začátkem schůze spolu jednali šéf ANO Andrej Babiš se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Co bylo tématem, zatím neřekli. Lze však předpokládat, že řešili jmenování Michala Šmardy (ČSSD) ministrem kultury. Osobně s ním včera hovořil prezident Miloš Zeman. Obsah schůzky však ani jeden nekomentoval.

10:00 SPD, logo, ikona

"My v SPD jsme této vládě nikdy důvěru nedali, protože prosazuje jiný program, než má SPD," sdělil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Vadí mu především účast ČSSD ve vládě.

10:00 SPD, logo, ikona

Tato vláda neprosazuje programové priority SPD, řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Nebudeme se ale spojovat ani s Bartošem, Fialou, Kalouskem či Bělobrádkem, dodal.

09:45

Jan Farský upozornil na problémy s klimatem a suchem, kterým Česko momentálně čelí. Kritizoval vládu za to, že nepodniká potřebné kroky ke zlepšení situace. "Vláda je špunt, který Českou republiku brzdí", míní.

09:39

I hnutí STAN vadí, že se vláda nezabývá reálnými problémy, ale pouze problémy premiéra. "Pokusíme se  dnes vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše," řekl předseda starostů Vít Rakušan.

09:36

Ze zdravotních důvodů se hlasování o nedůvěře vládě nezúčastní poslanec pirátů Tomáš Vymazal. O svém stavu včera informoval na sociálních sítích.

09:26

Pirátům vadí, že se vláda nezabývá řešením problémů lidí.

09:23

Andrej Babiš rozděluje společnost na dva stejně velké tábory. Přečtěte si o náladě ve společnosti více.

09:16

Den před výročím popravy Milady Horákové rozdávají lidovci poslancům ANO a ČSSD film o jejím životě.

09:00

Po lidovcích měli tiskovou konferenci piráti, kteří potvrdili, že budou všichni jejich poslanci hlasovat pro nedůvěru vládě. "Místo řešení zásadních problémů řešíme problémy Andreje Babiše," řekl předseda pirátů Ivan Bartoš.

8:50

Už nyní je jasné, že pětice stran nemá na sesazení vlády dostatek hlasů. Aby uspěly, muselo by dojít k překvapivému hlasování členů ČSSD či KSČM.

08:47 Ikona KDU-ČSL

KDU-ČSL bude hlasovat pro nedůvěru vlády, sdělil předseda lidovců Marek Výborný. "Vládní koalice si musí uvědomit, že koulí u nohy je osoba, která stojí v čele vlády," řekl.

Foto: Radek Bartoníček

Aktuálně.cz oslovilo předsedy ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN s otázkou, co by mělo nastat, pokud by vláda padla. Podívejte se na jejich odpovědi.

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line přenosu k vyslovení nedůvěry vládě.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2019 6:31
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Ruská diplomacie odsoudila poničení památníku rudoarmějců v Ostravě

Zatím neznámý pachatel či pachatelé poškodili památník padlých rudoarmějců v Ostravě-Zábřehu. Polili jej hořlavinou a zapálili. Incident vyšetřuje ostravská policie. Řekla to v pátek její mluvčí Eva Michalíková. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová událost odsoudila. Rusko podle ní očekává, že české úřady přijmou opatření, aby podobným incidentům zabránily, informovala agentura TASS. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že památník už byl uveden do původního stavu. Česko podle resortu veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých odsuzuje.

Michalíková řekla, že policie se poničením památníku v Ostravě-Zábřehu zabývá od konce minulého týdne. Kamenný památník, který se nachází nedaleko Rudné ulice, poškodil kouř.

"Důrazně odsuzujeme nehorázné vandalské činy spáchané 5. ledna na předměstí českého města Ostravy v případě památníku rudoarmějců, kteří osvobodili tento region v dubnu 1945," řekla před novináři Zacharovová.

"Česká republika si váží obětí všech vojáků, kteří se podíleli na osvobozování Československa od nacistické okupace, a veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých rozhodně odsuzuje. To se v plné míře týká i incidentu v Ostravě-Zábřehu z 5. ledna 2021. Věříme, že celý případ bude příslušnými orgány řádně vyšetřen," sdělilo české ministerstvo zahraničí. Rychlé uvedení památníku do původního stavu podle resortu dokazuje, že česká strana přistupuje zodpovědně k plnění závazků vyplývajících z dohody mezi vládami České republiky a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel římskokatolický kněz a člen jezuitského řádu Jan Rybář

Ve čtvrtek večer ve věku 89 let zemřel římskokatolický kněz a člen jezuitského řádu Jan Rybář. Informace se objevila na jeho facebookové stránce.

Rybář byl několikrát vězněn v komunistických lágrech. V únoru 1962 byl tajně vysvěcen na kněze biskupem Karlem Otčenáškem. Za svůj příkladný život v oblasti rozvoje a obnovy demokracie byl oceněn několika pamětními medailemi. Jako první získal 16. listopadu 2011 medaili Václava Bendy od Ústavu pro studium totalitních režimů, roku 2017 mu byla udělena stříbrná mediale Senátu. Od normalizace působil v královéhradecké diecézi.

Další zprávy