reklama
 
 

Babišův kabinet vládne dál. Opozice s hlasováním o nedůvěře neuspěla

Aktualizováno 27. 6. 2019 6:31
reklama
Přesně rok po svém jmenování koaliční vláda premiéra Andreje Babiše "ustála" ve sněmovně už druhé hlasování o nedůvěře. Opozici se nepodařilo vládu svrhnout. Opoziční strany hlasování vyvolaly kvůli předběžnému návrhu auditní zprávy Evropské komise, která upozornila na střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Poslanci jednali o nedůvěře sedmnáct hodin. Koaliční ČSSD i KSČM, která vládu podporuje, už dopředu avizovaly, že kabinet podrží, a názor nezměnily. Dění v Poslanecké sněmovně jsme sledovali v on-line reportáži.

Babišův kabinet vládne dál. Opozice s hlasováním o nedůvěře neuspěla

reklama
04:26

Vážení čtenáři, v tuto chvíli končí on-line reportáž deníku Aktuálně.cz. Děkujeme za pozornost.

04:24

Opozici se nepodařilo vyslovit vládě nedůvěru a předseda sněmovny jednání ukončil. 

04:23
 

Nedůvěru vládě vyslovilo 85 poslanců, stejný počet hlasoval proti, zdrželo se 12 poslanců, omluveno bylo 18 z nich.

04:20

Opozici se nepodařilo vyslovit vládě premiéra Babiše nedůvěru. Potřebných 101 hlasů nezískala. 

03:51

Předseda sněmovny Radek Vondráček ukončil rozpravu a poslanci se chystají hlasovat.

03:36
KSČM

KSČM se při hlasování o nedůvěře zdrží hlasování. Uvedl to předseda strany Vojtěch Filip.

03:28
ODS

"Není možné, aby v čele české vlády stál agent StB." "Andrej Babiš je trestně stíhaný premiér." "Andrej Babiš je ve střetu zájmů." "Vláda Andreje Babiš je závislá na podpoře komunistů." "Rekordní státní represe, které se stát dopouští na českých občanech." "Porušování ústavy členy vlády." To jsou některé z klíčových důvodů, které poslankyni ODS Miroslavu Němcovou vedou k vyslovení nedůvěry vládě.

03:12
TOP 09

"To je porušení všech etických pravidel, které na státní správu klademe," kritizuje citovanou publikaci exnáměstka Závodského šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by státní úředník měl být loajální.

03:01
KDU-ČSL

Jeden z nejostřejších projevů pronesl Martin Jurečka z KDU. Na závěr citoval z knihy někdejšího náměstka ministerstva financí Ondřeje Závodského Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel.

 

02:31
 

Hlasování o nedůvěře chtěli k prezentaci svého nového politického projektu využít Václav Klaus ml. a Zuzana Majerová Zahradníková. Jejich hnutí Trikolóra se ovšem ve čtvrt na tři ráno nedostalo pozornosti, jakou si představovali. "2:15. Dostal jsem se na řadu v prime timu," glosoval to ironicky poslanec Klaus.

02:27

Emotivní vystoupení zažila sněmovna ve dvě hodiny ráno mezi dvěma poslanci a bývalými olympioniky Milanem Hniličkou (ANO) a Jakubem Jandou (ODS). "Nevím, kdo ti to psal, Kubo, ale není to pravda," reagoval Hnilička na Jandovu kritiku vládní koncepce sportu. Byl napomenut, aby kolegu přímo neoslovoval. 

01:57

Dvě hodiny po půlnoci stále na svůj prostor za řečnickým pultem čeká sedm poslanců přihlášených do řádné rozpravy.

01:54
ANO

Ve sněmovně dál pokračuje ospalá debata o daních či rozpočtovém schodku. Ministryně financí i v pozdní noční hodině dvacet minut hovořila o plánech svého resortu. Její vystoupení ukončilo až reptání ve sněmovně a "ježišmarja" z úst premiéra.

01:21
ODS

"Neexistence reforem a s tím spojená zranitelnost veřejných rozpočtů," vysvětlil poslanec ODS Jan Skopeček důvod, proč nepodpoří současnou vládní koalici. 

00:45
ODS

Poslanec ODS Pavel Žáček kritizuje vládu za nečinnost v oblasti kybernetické bezpečnosti v oblasti kontroly zpravodajských služeb.

00:43
ODS

"Chtěla naznačit, že někteří poslanci jsou odposloucháváni? Považuji to za vážnou věc," vrátil se poslanec ODS Pavel Žáček k úterním dopoledním slovům ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

00:30
ČSSD

"Vyčítat ministryni práce a sociálních věcí, že řeší dávky… Je to sedmdesát procent činnosti," hájí se Maláčová. Slova o hlouposti si nebere osobně. "To je zapálená opoziční rétorika." 

00:25
ČSSD

Kritiku Maláčové se snaží utnout předseda ČSSD Jan Hamáček. "Kultivovaná diskuse skončila vystoupením poslankyně ODS Jany Černochové, říkat, že je někdo hloupý, že někdo lže, to už je přes čáru," uvedl Hamáček. Tato slova pronesla Černochová právě na adresu Maláčové. 

00:19
KDU-ČSL

Poslanci vyčítají poslankyni Maláčové mimo jiné arogantní tón jejího projevu. "Pojďme se vrátit k aroganci moci premiéra Babiše, i když mu tady vládní kolegyně zdatně sekunduje," řekla poslankyně za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

00:06
 

Opoziční poslance rozčílilo, že je Maláčová obvinila, že se neúčastní jednání odborných komisí a kulatých stolů. "Opravdu nemůžeme za to, že je svoláváte na dny, kdy jedná sněmovna. To je střelba mimo," uvedla poslankyně Olga Richterová. 

autoři: Domácí, ČTK | 26. 6. 2019 9:10

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama