reklama
 
 

Pro lidovce je výsledek výrazné varování, že musí něco změnit, říká politolog

Aktualizováno 13. 10. 2018 23:07
Možnou kandidaturu oznámim na konci října, reaguje Jurečka na možnou pozici šéfa strany lidovců | Video: Radek Bartoníček, František Grossmann |  03:42
reklama
Vítězem senátních voleb je ODS, z 11 jejích finalistů bylo zvoleno 10. Občanští demokraté tak budou mít 16 senátorů a nejpočetnější klub společně se STAN. V Senátu zůstane zachováno šest klubů. K urnám přišlo jen 16 procent voličů. Senát bude poprvé v historii zcela bez komunistů. Jejich jediná kandidátka v druhém kole Milada Halíková nestačila na Petra Víchu z ČSSD. Do horní komory se neprobojovaly dvě významné lidovecké tváře - předseda Pavel Bělobrádek a exministr Daniel Herman. Naopak bez potíží si mandát v Praze vybojovali prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer. Už v prvním kole uspěl i Jiří Drahoš a Jiří Čunek.

Pro lidovce je výsledek výrazné varování, že musí něco změnit, říká politolog

reklama
23:06

Vážení čtenáři, tímto uzavíráme náš on-line přenos a loučíme se s Vámi. Hezký večer.

Redakce Aktuálně.cz

22:25
 

Europoslanec Pavel Svoboda (vpravo) s nově zvoleným senátorem Pavlem Fischerem (vlevo).

22:05
ODS

Jaroslav Kubera (ODS) ve volbách do Senátu v sobotu porazil Zdeňka Bergmana (Senátor 21), když získal potřebnou většinu 55,6 procenta hlasů. Ve stejný den oznámil, že už nebude usilovat o post primátora Teplic, v jejichž čele stál od roku 1994. Bez vedoucí funkce však možná nezůstane.Hovoří se o něm jako o možném kandidátovi na předsedu Senátu.

20:50

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda si myslí, že voliči vyslali poměrně zřetelný signál, že si nepřejí prohlubování levicové politiky vládních stran a KSČM, která vznik vlády podpořila. "Tento signál vítá tuzemská firemní a podniková sféra, podnikatelé i živnostníci, ale také mezinárodní investoři. Ti všichni se v rostoucí míře neblaze potýkají s důsledky kroků současné vládní koalice," míní ekonom.

České firmy jsou podle něj nejméně ziskové za posledních 20 let kvůli zvyšování mezd. "To je do určité míry objektivně nutné, ovšem vláda dále 'přikládá pod kotel' mzdového růstu. Například zvyšováním platů zaměstnanců veřejné sféry, které předčí mzdový nárůst sféry soukromé. Kromě toho se živě diskutuje o dalším citelném navyšování minimální mzdy," uvedl.

20:41

Nově zvolený senátor Pavel Fischer se stal jedním z nejžádanějších politiků současnosti. Stačilo být v sobotu v jeho volebním štábu a pozorovat, jak zástupci hned několika senátních klubů usilovali o to, aby vstoupil právě k nim. Krom toho bude ale zřejmě i jedním z nejambicioznějších členů horní komory. Hned po senátním vítězství totiž oznámil, že se účastní dalších prezidentských voleb po skončení mandátu prezidenta Miloše Zemana.

20:35

Volební účast byla ve druhém kole senátních voleb 16,49 procent. K prvnímu kolu voleb přitom přišlo 42,26 procent voličů.

20:18
20:15

Senát bude nadále fungovat jako pojistka, říká po volbách ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy je výsledek jednoznačně pozitivní. Pravicová ODS bude moci v Senátu tlumit levicové kroky vládní koalice, uvedl ve vyjádření pro ČTK.

Podle Šichtařové nemůže horní parlamentní komora do ekonomiky státu příliš zasahovat. "Česká ekonomika hodně výrazně zpomaluje. Ať by udělal kdokoliv cokoliv - ať už se jedná o centrální banku nebo o vládu, natož o horní komoru parlamentu - tak není schopen teď do toho ekonomického vývoje zasáhnout. Ty volby nemůžou mít zásadní vliv na aktuální směřování české ekonomiky," řekla Šichtařová ČTK. Podle ní je však výsledek takový, že Senát nedovolí vládě měnit ústavní zákony, které by změnily směřování české ekonomiky. "Ať už se jedná o mezinárodní smlouvy a společenství, nebo o zásadní zásahy do lidsko-právní oblasti," dodala.

20:10

ODS získala 9 senátorů, uspěla i v komunálu (vyhrála Prahu), ztrácí punc korupční, kmotrovské strany. Pomáhá jí "klidná síla" Petr Fiala v čele. Přečtěte si komentář Martina Fendrycha.

19:48
KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek po prohře v senátních volbách oznámil, že skončí v čele KDU-ČSL. Čemu se teď bude věnovat a koho by nejraději viděl ve vedení strany? Podívejte se na rozhovor.

19:44
ČSSD

Sociální demokracie utrpěla po komunálních volbách další ztráty, tentokrát v Senátu. Receptem na odraz strany ode dna je podle jejího předsedy Jana Hamáčka jednota. Tato svá slova ovšem pronášel od řečnického pultíku v Lidovém domě sám. Nikdo další z vedení se ve volebním štábu neukázal. A samotný Hamáček po tiskové konferenci odmítl všechna další interview a odjel.

19:40

Více peněz od státu poplyne do stranického rozpočtu hnutí Starostové a nezávislí, hnutí ANO, TOP 09 a uskupení Senátor 21. Za Marka Hilšera bude příspěvek inkasovat jeho vlastní seskupení. Pohorší si KDU-ČSL, Strana zelených a KSČM, která v horní komoře ztratila zastoupení a od státu nedostane za senátorské mandáty nic.

19:39

Strany a hnutí nyní dostávají od státu ročně 900.000 korun za zákonodárce. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.

Sociální demokraté přijdou zhruba o polovinu dosavadních příspěvků. Proti stavu po minulých senátních volbách jde asi o 11 milionů korun ročně. Občanští demokraté si polepší asi o pět milionů korun.

 

19:36

Jednou z největších otázek voleb zůstává, k jakému klubu se přidá bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer. Do Senátu Fischer kandidoval jako nezávislý, spolupracoval přitom s ODS, lidovci, TOP 09 a hnutím STAN. Dnes večer dorazil do sídla občanských demokratů. Řekl, že se zatím pro stranický klub nerozhodl a vstoupí do jednoho od čtyř podporujících stran. Ke vstupu ho přesvědčí složení frakcí i případná nabídka práce v Senátu, uvedl. "Určitě velmi rád pomůžu se zahraniční politikou, s obranou a bezpečností, s evropskými věcmi, ale určitě i dalšími. Rozhodně se nebráním, vím, že se to v Senátu musí odpracovat," dodal.

Znovu se také chce ucházet o prezidentské křeslo v příštích volbách. "Počítám s tím, že za čtyři roky bude ČR v jiném světle a bude mít možná úplně jinou agendu než dnes. Sám za sebe ale se chci připravit, aby voliči se mnou mohli počítat," řekl ČTK Fischer.

19:21
STAN

Slaví i Zdeněk Hraba.

19:16

Hlavní předpoklad, že v doplňovacích volbách do Senátu s přehledem zvítězí opozice, se naplnil. Překvapující je míra neúspěchu kandidátů obou vládních stran. Zejména pro sociální demokracii je ztráta více než poloviny mandátů v horní komoře další volební pohromou v řadě. Přečtěte si analýzu Tomáše Perglera.

19:15

Z obcí přišel k volebním urnám nejnižší podíl voličů v Mnichově na Chebsku, a to 3,35 procenta. V absolutních počtech se jednalo o 11 z 328 lidí oprávněných volit. Naopak nejvyšší účast zaznamenali tradičně v Čilé na Rokycansku - 76,47 procenta. Volilo tam přitom jen o dva lidi víc než v Mnichově, tedy 13. V obci je však zapsaných pouze 17 voličů. Vůbec nikdo se nedostavil k volebním urnám v jednom z okrsků ve Skutči na Chrudimsku.

19:12
STAN

Předseda STAN Petr Gazdík v rozhovoru pro ČT uvedl, že na pondělí večer pozval představitele ODS a lidovců na společnou večeři, kde budou společně řešit budoucí fungování Senátu.

19:01
TOP 09

Kandidáty s nejvyššími počty hlasů jsou Pavel Fischer a Herbert Pavera.

autor: Domácí | 12. 10. 2018 11:55

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama