Nejsem spokojen s výkonem úřadu prezidenta, říká kandidát na předsedu Senátu Hampl

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 11. 10. 2018 19:41
Senátor Václav Hampl by se mohl stát novým předsedou horní komory parlamentu, upozornil server Seznam Zprávy. Nahradil by Milana Štěcha z ČSSD, který by o prestižní křeslo mohl přijít, pokud jeho klub po druhém kole senátních voleb oslabí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz Hampl připouští, že má v mnohém odlišný názor než prezident Miloš Zeman. Je například výrazným zastáncem Evropské unie a Rusko považuje v současné době za nepřítele.
Václav Hampl
Václav Hampl | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Od koho jste dostal nabídku stát se druhým nejvyšším ústavním činitelem - tedy předsedou Senátu?

Václav Hampl: Jednají o tom senátoři a senátní kluby. Zvažují se různé varianty, jak to může dopadnout po druhém kole voleb. Ale nevím, zda lze hovořit o formální nabídce. Zkrátka je to jedna z variant, která tu docela zaznívá.

Už jste o tom jednali s nějakým konkrétním klubem? Sám jste jako nezávislý členem klubu KDU-ČSL.

Právě v tom jsme se o této možnosti hodně bavili. Dál jsem se bavil i s kolegy napříč kluby. Ale není to tak, že bych senátory obcházel a sbíral podporu. Ale někteří se na mne sami aktivně obrátili, jiné oslovuji já. Dalo by se to popsat tak, že sonduji varianty, jak by to vycházelo.

Kdo se na vás obrátil z vlastní iniciativy?

To bych zatím nechtěl komentovat. Jsem z toho zatím trochu nesvůj, protože je to předčasné - jako účet bez hostinského. Uvidíme po volbách.

Pojďme se tedy bavit o možných variantách. Je v Senátu vážný konkurent, který by mohl stát proti vám?

Je možné, že šéfem Senátu zůstane stávající předseda Milan Štěch. Klub socialistů sice zcela jistě po volbách oslabí, ale je otázkou, jak moc oslabí. Mohou být kluby, které podpoří stávajícího předsedu. Je to jedna z reálných možností, protože spousta senátorů si ho váží. A pak uvidíme, jak dopadne ODS. Pokud občanští demokraté posílí tak, jak by mohli posílit, mohou mít zájem o křeslo předsedy Senátu.

Kdo je Václav Hampl?

Václav Hampl

Václav Hampl kandidoval do Senátu v roce 2014 jako nestraník za stranu zelených a KDU-ČSL. V Senátu je předsedou Výboru pro evropské záležitosti a je členem senátního klubu lidovců a nezávislých. Před vstupem do politiky byl rektorem Univerzity Karlovy, kde působil od roku 2005. Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK. Je ženatý s manželkou Alicí, má tři děti.

Nabízí se možná jméno pana Jaroslava Kubery, byť u něj si nejsem jistá, zda by sbíral hlasy napříč Senátem.

Právě. Je dobrá tradice, že nejsilnější klub navrhuje kandidáta na post předsedy Senátu, ale také tu existuje dobrá tradice, že navrhuje takové jméno, které není pro ostatní úplně nestravitelné. A to by tady možná nemuselo ve všech případech platit.

A senátor ODS Miloš Vystrčil? Tam je vyšší pravděpodobnost?

O této možnosti jsem s ním nehovořil, ale myslím, že čeká na výsledek druhého kola senátních voleb. Pokud by on sám chtěl a ODS současně byla v Senátu silná, tak by mohl mít podporu. Je to sice člověk, se kterým vždy nemusím politicky souhlasit, ale mohu o něm říci, že si ho většina senátorů váží. Mám ho za fajn člověka.

Napadá vás jméno dalšího případného kandidáta na pozici šéfa Senátu, o kterém se ještě nemluvilo a který by měl širokou podporu? Je v nějakém výběru vedle vás, Miloše Vystrčila a Milana Štěcha ještě někdo?

To je podle mě ta silná trojka. Slyšel jsem, že o tom uvažuje také místopředsedkyně Miluše Horská (KDU-ČSL), ale přímo s ní jsem o tom nemluvil. Jinak žádné tajné jméno neznám. Mně by se třeba líbil - kdyby to po těch volbách vyšlo a kdyby byla správná konstelace - místopředseda Jirka Šesták (za STAN), ale ten trošku bojuje v Budějovicích a dokonce si nejsem jistý, jestli by na to vůbec pomýšlel. Ale myslím si, že by to byl také fajn předseda. A že by mohl mít docela podporu.

Máte časový harmonogram, kdy by mohlo být jasné, kdo se stane šéfem Senátu?

Sbíhá se to k datu 14. listopadu, kdy má být ustavující schůze Senátu s novými senátory. Tam se bude volit celé předsednictvo. Do té doby to musí být vyjednané. Ale zda se to podaří vyjednat během dvou dnů nebo během dvou týdnů, to netuším. To bude záležet na výsledku druhého kola senátních voleb.

Některé kluby po vás zřejmě budou chtít, abyste byl protiváhou k prezidentu Miloši Zemanovi?

Je pravda, že mnozí senátoři nejsou spokojeni s tím, jak se prezidentský mandát vykonává. Senát se jako protiváha nabízí.

Byl byste ochotný tu roli naplnit?

Nemyslím si, že bych kvůli tomu musel předělávat své dosavadní názory a postoje. Patřím k těm, kteří nejsou spokojeni se způsobem výkonu prezidentské funkce, a to asi nezměním.

Prezident Zeman a předseda Senátu Milan Štěch se v otázkách zahraniční politiky různili. Jste pro další sbližování s Ruskem a Čínou, jak to prosazuje pan prezident?

Předsedou evropského výboru nejsem náhodou. Jsem pevně přesvědčen, že naše zakotvení je v Evropě a nemáme moc alternativu. Samozřejmě to neznamená, že bych neměl nápady, jak Evropskou unii vylepšit. Pokud to bude možné, tak pojďme budovat vztahy s dalšími zeměmi, ale Rusko se momentálně chová docela nepřátelsky. Pokus o otravu bývalého agenta Skripala jde těžko jinak interpretovat.

S panem prezidentem byste se zřejmě neshodoval také v sociálních otázkách. Pamatuji si, že jste se pokoušel premiéra přesvědčit v kauze přijímání syrských sirotků..

V Senátu jsem zorganizoval kulatý stůl na téma Zkušenosti Británie s migrací. Abychom se, ať už v pozitivním, nebo negativní slova smyslu, mohli poučit z jejich zkušeností. Tím jsem k tomu tématu přišel.

Pro mě to má dvě stránky: kvůli obavám o vlastní bezpečnost nesmíme přestat být lidmi. Za druhé: když chceme mít kamarády, tak se občas musíme kamarádsky chovat. Když nám kamarádi říkají, že potřebují s něčím pomoct, tak bychom měli vážně řešit, jestli jim nemůžeme vyjít vstříc.

Odpustil vám pan prezident spor o podepsání profesury Martinu C. Putnovi? Pamatuji si dobře, že jste se za něj ještě jako rektor Univerzity Karlovy postavil?

Ano, tehdy jsem s ním o tom jednal. Nakonec se situace vyřešila, byť neříkám, že díky mé debatě s prezidentem. A od té doby jsem se ho neptal. Ale spousta lidí tvrdí, že odpouštění není jeho silná stránka.

Byl jste poté zvaný na akce na Hradě? Někteří rektoři pozvánky nedostávají.

Záhy potom jsem jako rektor skončil a od té doby jsem senátor. Coby senátor jsem zván na Hrad. Jiná věc je, že jsem držel basu s bývalými rektory. Byl jsem pouze na akcích, které vnímám jako ústavní povinnost senátora. To znamená být na prezidentském slibu.

Pokud by se vám ve volbě předsedy Senátu podařilo uspět, musel byste ale na tyto akce asi chodit častěji? Pan Štěch na oficiálních akcích sedí vždy velmi blízko pana prezidenta.

Toto jsem rozmýšlet nezačal. Možná bych se poradil s ústavními právníky. Ale samozřejmě role předsedy Senátu je v tomto jiná než - v uvozovkách - role řadového senátora. On pan prezident zas tolik akcí nepořádá.

Neměli bychom mu podávat záchranné lano, své jednání k partnerům nezmění, tvrdí předseda Senátu z ČSSD Milan Štěch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 minutami

Policisté odhalili rozsáhlý gang drogových dealerů, obvinili 60 lidí

Policisté ve spolupráci s kolegy z USA a Austrálie odhalili gang obchodníků s kokainem a heroinem. V ČR zatím obvinili 60 lidí, hrozí jim až 18 let.

před 23 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy