Rath si řeč užívá. O Buštěhradu mluvil den, řešil i maltu

Přenos skončil
Závěrečnou řeč Davida Ratha jsme u Krajského soudu v Praze sledovali v online přenosu.
David Rath během pauzy jeho závěrečné řeči.
David Rath během pauzy jeho závěrečné řeči. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath obžalovaný z korupce ani v úterý nedokončil svou závěrečnou řeč před soudem, u kterého mu hrozí dvanáctileté vězení za korupci a ovlivňování veřejných zakázek.

Rath jakékoliv úplatky odmítá, podle něj peníze, které přebírali manželé Kottovï, mohly být určeny na volby. Především volební kampaň Kateřiny Pancové, která se chystala kandidovat v nadcházejících volbách. Sebe Rath označil za obětního beránka.

"Nebylo zadání likvidovat celou politickou stranu, ale jeden exemplární případ jednoho politika. A aby získali podporu, přikryli, o co mohlo jít, tedy případné sponzorské dary politických stran," řekl na adresu žalobců a policie. 

Rath zahájil závěrečnou řeč v pondělí odpoledne a mluvil zhruba dvě hodiny. Po jednání odhadoval, že je teprve ve třetině. To ale již neplatí. V úterý mluvil takřka pět hodin a stihl se vyjádřit k jediné z osmi vytýkaných zakázek - rekonstrukci zámku Buštěhrad. Navíc má na závěr ještě nárok na tzv. poslední slovo, které si s největší pravděpodobností také neodpustí. Rath slibuje, že už bude jeho tempo svižnější a zítra by mohl skončit. "Zbývají nemocnice a vyjádření k řeči státního zástupce," uvedl.

Rath sice státního zástupce Petra Jiráta kritizoval za to, že účelově vytrhával jen důkazy, které se mu hodí, ale sám dělal to samé. To si mu neodpustil na chodbě připomenout i samotný Jirát. "Přednesl jsem tu před časem svou asi šest a půl hodiny dlouhou závěrečnou řeč, nabitou přesvědčivými důkazy. A pan Rath, pokud jsem slyšel, se k nim nevyjadřoval. Vybral si jen ty, které se mu hodí, a ty ještě překrucuje," podotkl Jirát.

Rozsudek v nedohlednu

Prodlužující se Rathova řeč oddaluje konečný verdikt v případu. Ten zřejmě v nejbližších pár týdnech nepadne. Soud si - i vzhledem k množství Rathových argumentů - vezme určitě několik dní na jeho přípravu. Jen v první větvi případu, kdy nakonec rozdal tresty devíti lidem v čele s manžely Kottovými, si po zaznění závěrečných řečí nechal na promyšlení rozsudku takřka měsíc.

Před Rathem přednesla v pondělí závěrečnou řeč jeho obhájkyně, která soudu navrhla, aby soud jejího klienta zprostil obžaloby, protože se podle ní tvrzení vyšetřovatelů neprokázala.

Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce pro něj navrhl nejméně devět let a propadnutí majetku. Bývalý významný politik, který nyní působí v Hostivicích jako lékař, je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic. Tendry byly vyhlášeny v době, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Rath obžalobu odmítá, podle něj jde o politický proces. Případ řeší Krajský soud v Praze, zabývá se jím už od srpna 2013.

Online přenos z prvního dne závěrečných řečí v kauze Rath si můžete přečíst ZDE.

Druhý den závěrečných řečí jsme sledovali online.

Přenos skončil
15:32

Vážení čtenáři, dnešní on-line přenos končí, pokračovat budeme opět ve středu po osmé hodině ráno.

15:30

David Rath po opuštění jednací místnosti odhadl, že je za druhou třetinou své závěrečné řeči. "Zbývají ještě nemocnice a vyjádření k řeči státního zástupce," řekl. Současně ale nevyloučil, že využije práva na poslední slovo.

15:26

Rath ještě těsně před koncem své řeči vytáhl současnou fotografii zámku Buštěhrad a vizualizaci, jak měl vypadat podél plánů kraje. Podle něj díky tomuto procesu je z něj stále ruina. "Kdyby nebrali úplatky, tak by takto skutečně vypadal," reagoval žalobce Jirát.

15:21 Petr Jirát

Rath během své řeči kritizoval žalobce, že účelově vytrhával jen části důkazů, které se mu hodily. Nicméně sám dnes dělal to samé, co kritizoval. To si neodpustil na chodbě připomenout i státní zástupce Petr Jirát. "Přednesl jsem tu před časem svou asi šest a půl hodiny dlouhou závěrečnou řeč, nabitou přesvědčivými důkazy. A pan Rath, pokud jsem slyšel, se k nim nevyjadřoval. Vybral si jen ty, které se mu hodí, a ty ještě překrucuje," podotkl.

15:16

Rath oznámil, že s Buštěhradem skončil a přechází k zakázce na rekonstrukci kladenské nemocnice. Soudce Pacovský současně přerušil jednání do zítra. "Aby byly tematické části výpovědi pohromadě," uvedl.

15:15

Rath začíná srovnávat opravu zámku Buštehrad, kterou chystal kraj, s opravou části zámku, kterou již provedlo město. Město Buštěhrad totiž vlastní část křídla, které tvoří necelou sedminu zámku. Zatímco město má 662 metrů čtverečních, kde sídlí městský úřad, kraji patří dalších 3947 metrů. A svoji část město opravilo za 47 milionů. "V této sumě není vnitřní vybavení, fasáda a úprava okolí," podotýká Rath. Pokud by se tato cena přepočítal na část kraje, byla by jeho cena 239 milionů – ovšem Konstruktiva Branko ji vysoutěžila na 182 milionů. "Kraj připravil rekonstrukci zámku, která by poměrově vyšla mnohem laciněji, než provedl úřad a to navíc v mnohem vyšším standardu a včetně fasád a vybavení," dodal Rath.  

15:02

Rath připomíná rozsudek, který padl počátkem dubna v první větvi případu. "Soud ve svém nepravomocném rozsudku konstatoval, že došlo k dohodě mezi soutěžiteli. Ale žádná z těch ostatních firem, které se do výběrového řízení s Konstruktivou Branko přihlásily, není stíhána, neřešil to ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," poukázal.

14:57

Po pauze pokračuje Rath ve své řeči a slibuje, že ji urychlí. "U ostatních zakázek to půjde poněkud rychleji, tam je méně materiálů," řekl.

14:36

A opravdu, pauza do 14:50.

14:35

Rathova řeč dnes evidentně neskončí, je stále teprve u kauzy Buštěhrad. Mluví nepřetržitě už hodinu a půl, soudce zřejmě každou chvíli vyhlásí pauzu.

14:30

"Znalci nevěděli, proč ty záměny provedli. Tady před tím soudem přiznali, že je to chyba," říká Rath a poukazuje, že Konstruktiva Branko nabídla nižší cenu, než zadavatel – tedy kraj – předpokládal. Podle něj to jsou nesrovnalosti znalců za mnoho milionů. "Nejdřív tvrdili, že neměnili výkaz výměr, až poté přiznali, že to udělali," opakuje.

14:23

Rath je skutečně velmi důkladný, právě řeší rozdíl mezi jednotlivými typy malty. Reaguje tak na tvrzení jednoho ze svědků, podle kterého byl původní rozpočet rekonstrukce zámku přemrštěný mimo jiné proto, že počítal s výrazně větším množstvím omítky, než má Buštěhrad zdí.

14:19

Rozbor znaleckých posudků na opravu zámku Buštěhrad pokračuje. Rath právě kritizuje to, že například ocenily jiné druhy cementu, než ty, které byly v projektu uvedeny. Jak přitom už žalobce dříve uvedl, právě použitím zbytečných či zbytečně drahých materiálů byl projekt naddimenzován.

14:12

Nyní cituje výpověď znalce URSu, který prý přiznal, že výměr položek v rozpočtu na zámek Buštěhrad změnili "v dobré víře, protože tam deset centimetrů omítek nemůže být". "V dobré víře, proboha co to je?," říká dramaticky Rath. A argumentuje výslechem jiného znalce, který se zabývá historickými památkami a dostal otázku, zda opravdu nemůže být zdivo deset centimetru tlusté. "Může být, záleží na tom, jak je to zdivo nerovné," citoval Rath.

14:05

Další posudek ovšem dělal pro policii Ústav racionalizace ve stavebnictví (URS), který vyšel o 16,3 milionů laciněji – tedy o tuto sumu (bez DPH) byla zakázka předražená. "URS se dopustil chyby. O své vůli změnil některé položky ve výkazu výměr, aniž by to odůvodnil. Byl oceněn výkaz výměr, který nebyl součástí soutěže," reagoval Rath. Podle obžaloby však URS pouze odečetl věci, které byly v projektu několikrát – jako například již opakovaně zmíněné omítky.

13:50

Rath citoval posudek Bohemia Experts, že celkový součet ohodnocených prací a materiálů je v souladu se standardem tedy i obvyklými cenami. Nedodal ovšem, že posudek si nechal udělat kraj těsně po Rathově zatčení – a znalci podle dřívějšího vyjádření žalobce jen sečetli naúčtované položky, tedy například i několikanásobně započítané zdi, které je potřeba omítnout. Znalci navíc tehdy uvedli, že projekt je nekvalitní a těžko by podle něj šlo zámek zrekonstruovat.

13:45

Rath si čtení odposlechů užívá, mění hlas a dělá dramatické pauzy. Zdá se, že ho pronášení závěrečné řeči baví.

13:41

Tématem závěrečné řeči je stále oprava buštěhradského zámku. "Obžaloba nepřinesla jediný důkaz, že by někdo účelově navýšil rozpočet na opravu zámku, důkazy hovoří jednoznačně o opaku," říká už poněkolikáté.

13:19

Obžalovaný politik stále trvá na tom, že inicioval snížený rozpočet 126 milionů bez DPH. Kraj se poté podle Ratha rozhodl, že ušetřený rozdíl proti původně předpokládané ceně dá na vybavení vnitřku zámku. "To vyhrála firma Archia. Nebyl předložen žádný důkaz, že bych já nějak tuto soutěž ovlivnil a měl na ní jakýkoliv podíl. To bylo v kompetenci investičního odboru," říká Rath. "Přesto obžaloba tvrdí, že s mým vědomím opět navýšili cenu zakázky a tím mělo dojít ke spáchání trestného činu," dodává.  

Foto: Ludvík Hradilek
13:13

Rath se věnuje nyní omítkám, které byly v projektu až desetinásobně naddimenzované a musely by být nejméně deset centimetrů tlusté. "Omítky na historických objektech můžou být tlustší. S tím se obžaloba vůbec nevypořádala," poukazuje

13:07

Po polední pauze pokračuje David Rath ve své závěrečné řeči.

12:13

Soudce Robert Pacovský vyhlásil pauzu do 13 hodin.

12:10

Rath už mluví dvě a tři čtvrtě hodiny. Už po několikáté rekapituluje přípravu rozpočtu na opravu Buštěhradu, který prý projektant na jeho popud snížil o více než 40 milionů.

12:03

Rath kritizuje, že policejní vyšetřovatelé kladli svědkům opakovaně stejné otázky. "To trestní řád zakazuje," poukazuje Rath, podle něhož tak vyšetřovatelé svědky k odpovědím nezákonně tlačili.

12:00

Mimochodem: Uvedený projektant Procházka přípravu rozpočtu popsal zcela jinak - a tvrdí, že sám upozorňoval na to, že je předchozí rozpočet - který jeho firma převzala - přemrštěný. A popsal to konkrétně na tom, že například počítal s desetinásobným množstvím omítek, než má ten zámek zdí. A když to Rathovi oznamoval, setkal se prý s velmi chladnou reakcí. Ovšem tuto část jeho výpovědi Rath důsledně obešel. Stejně jako to, že Procházka tvrdí, že jej upozornil na nezvyklý Kottův požadavek, aby zbylo "12 procent na vedlejší výdaje".

11:55

Rath zdlouhavě cituje z protokolů, které řeší, jak se počítaly výkazy výměr na rekonstrukci zámku Buštěhrad. A tvrdí, že na schůzce s projektantem Vladislavem Procházkou nechal rozpočet přepočítat a projektant po několika týdnech předložil sumu o desítky milionů nižší. "Jediný můj zásah vedl k tomu, že byl snížený rozpočet o čtyřicet až padesát milionů korun," řekl Rath.  

11:45

Rozbor prvního případu pokračuje. Rath se ve své řeči stále zabývá tím, kdo z aktérů kauzy Buštěhrad - tedy především představitelů firem - se kdy a s kým poprvé viděl. Není ale vůbec jasné, jak to souvisí s podstatou kauzy – tedy Rathovým obviněním z úplatků. Cituje přitom dlouze z protokolů.

11:34

David Rath je evidentně dobře připraven, hromádku protokolů před sebou má označenu desítkami lístečků různých barev a plynule jimi prochází, když cituje. Nicméně některé pasáže odposlechů už cituje potřetí, opakovaně se zabývá otázkou, kdo vybral firmu Konstruktiva Branko.

11:20

Exhejtman stále rozebírá výpověď spolupracující obžalované (a již i odsouzené) Ivany Salačové, týkající se rekonstrukce zámku Buštěhrad. Zatím to nevypadá, že by svoji řeč během dneška skončil. Je totiž i po více než dvou hodinách stále u první zakázky, z jejíhož ovlivnění je viněn.

11:02

Nyní se několik minut věnuje otázce, kdo vybral firmu Konstruktiva Branko, která měla získat zakázku na rekonstrukci Buštěhradu. V obžalobě je, že ji vybrali manželé Kottovi s vědomím Ratha. Rath ale poukazuje, že Salačová ve výpovědi uvedla, že přizvat firmu Konstruktiva Branko jí "nakázal" původní projektant Vladislav Procházka. "Jak se s tím vypořádáte?" ptá se soudu Rath.

10:55

Rath pokračuje ve své řeči. Stále se zaměřuje na výpověď Ivany Salačové. A cituje zmínky o tom, že se pokusí pro Pancovou sehnat peníze na volby.

10:37

Rath se ještě vrací k známé krabici s vínem, ve které bylo 7 milionů korun. Kdyby prý zjistil, že jsou v ní místo vína peníze, vrátil by je manželům Kottovým. "Možná bych ji ale dal do sklepa mezi ostatní krabice vína a třeba bych ji otevřel až za několik měsíců. Ale jak bych to zjistil, tak bych ty peníze Pancové a Kottovi odnesl zpět," uvedl.

10:35

"Necítím se jako oběť ČSSD, ale plánu některých politiků – Kubice (tehdejší ministr vnitra), Pospíšil (tehdejší ministr spravedlnosti) - s některými státními zástupci jako paní Bradáčová, či některými policisty. A ti připravili takovou exemplární kauzu," uvedl.  

10:32

Rath na chodbě před jednací síní zodpovídá otázky novinářů. Například na možné úplatky pro politické strany, které dnes ve své řeči opět naznačil. "Nebylo zadání likvidovat celou politickou stranu, ale jeden exemplární případ jednoho politika. A aby získali podporu, přikryli, o co mohlo jít, tedy případné sponzorské dary politických stran," říká na adresu žalobců a policie.  

David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou.
David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou. | Foto: ČTK
10:24

Soudce Pacovský vyhlašuje přestávku do 10:45.

10:22

David Rath mluví bez přestávky už rovných 90 minut. Je stále u prvního bodu, zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Vypadá to, že ho jeho řeč i baví, snaží se do ní vtahovat i přísedící. Například když se dramaticky odmlčel při otázce, kdo vlastně dal peníze do krabice. "I vy jste se tomu pousmála," uvedl směrem k jedné z přísedících.

10:18

Nyní se Rath pokouší znevěrohodnit výpověď spolupracující obžalované Ivany Salačové. A důsledně rozebírá její výpověď. Podle Ratha z jejích výpovědí vyplývá, že se v rekonstrukci zámku Buštěhrad vůbec neorientovala. A vůbec se kolem něj nepohybovala. O tom prý svědčí i některé nesmyslnosti v jejích výpovědích. "Byla odkázána jen na nějaké drby, co jí kdo řekne. A na tomhle staví obžaloba," říká Rath.

10:10

Rath stále rozebírá jednotlivé výpovědi a stále poukazuje, že v odposleších vůbec nezaznívá jeho jméno. A upozorňuje na to, že v obžalobě sice je, že projektanta, který navýšil rozpočet zámku Buštěhrad, vybrali manželé Kottovi s vědomím Ratha, ale k jeho výběru se přiznal šéf investičního odboru kraje Oldřich Vytiska.

09:57

Soudce Pacovský si dělá tužkou poznámky, jeden z přísedících si zase píše do notebooku. Žalobce Jirát studuje zákoník, druhá obžalovaná Novanská sedí osamoceně na lavici obžalovaných. Její advokátka Barbora Balcarová si hraje s diářem a nudí se. Rath stále rozebírá výpovědi kolem zakázky na opravu zámku Buštěhrad, především Ivany Salačové.

Foto: Ludvík Hradilek
09:50

Rath se pozastavuje nad tím, že Salačová se přiznala k tomu, že jménem své firmy vystavila falešné faktury firmě Konstruktiva Branko, aby bylo na úplatky, ale není za to stíhána. Konstruktiva Branko posléze skončila v úpadku. "Jak je po firmě FISA vymáhána škoda, která byla způsobena tím, že byly vystavené falešné faktury za neprovedenou práci? Čekal bych, že škodu 13,5 milionu nenechá jen tak ležet. To nezajímá stát ani konkursního správce? Zřejmě se stíhají jen některé trestné činy. Ale možná si někdo vzpomene, až se to začne hodit," podotkl.

Jen pro doplnění, co Rath nezmínil: Salačová uvedené peníze podle své výpovědi v hotovosti nosila zpět a předávala je řediteli firmy Konstruktiva Branko Pavlu Drážďanskému. Ten dostal v první větvi procesu pětiletý trest vězení.

09:43

Rath je stále u Buštěhradu a zaměřuje se na výpověď Ivany Salačové. A cituje její výpovědi, v nichž tvrdí, že neví, pro koho byla určena provize 24 milionů korun, kterou po ní požadovala Kateřina Pancová s Petrem Kottem.  

09:36

Rath oznamuje, že nyní bude rozebírat jednotlivé zakázky. Začíná rekonstrukcí zámku v Buštěhradě.

09:32

Rath opakuje, že on sám naopak přispěl k tomu, že se důslednou kontrolou ušetřily stamiliony korun z Regionálního operačního programu. Prosadil prý přísný kontrolní systém. "Na zavedení toho systému jsem se podílel a díky němu neprošla snaha firmy Aria navýšit rozpočet o desítky milionů korun," naráží Rath na rekonstrukci zámku Buštěhrad. "Kdybych já jasně neřekl, že to musí předělat, Aria by nic nesnížila," argumentuje. Podle obžaloby ale Aria naopak odmítla udělat předražený rozpočet, a skupina kolem Ratha a manželů Kottových proto přizvala jiného projektanta, který již desítky milionů nadsadil.

09:24

Rath uvádí, že až od ČSSD se prý dodatečně dozvěděl, že Pancová slíbila sehnat peníze na volby. "V zájmu vítězů oněch zakázek jsem neučinil vůbec nic," uzavírá.

09:18

Rath vytahuje téma placení volební kampaně. Tvrdí, že sice podle obžaloby firmy dávaly úplatky jemu prostřednictvím manželů Kottových, ale není důkaz, že měly opravdu skončit u něj. Poukazuje na nahraný rozhovor Ivany Salačové s Kateřinou Pancovou (nyní Kottovou) z prosince 2011, který podle něj ukazuje, že peníze nemusely být pro něj, ale na volební kampaň Pancové, která se chystala kandidovat v nadcházejících volbách. "Říká: Na volby, jasně, jasně," poukazuje Rath na slova Salačové. "Tady nemá cenu si cokoliv domýšlet, interpretovat," dodává.

Foto: Ludvík Hradilek
09:11

Rath připomíná, že i pracovníci firem, které měly podle obžaloby uplácet, popřeli, že by mu dávali úplatek či že by po nich Rath úplatek chtěl. Jen pro připomenutí: Všechny zmíněné představitele firem již soud odsoudil v první větvi kauzy.

09:06 Petr Jirát

Státní zástupce Petr Jirát při zmínce o výpovědích Salačové bere do rukou obžalobu a prochází si její text.

 

09:04

Rath pokračuje tématem, kdo by měl vůbec zájem ho uplácet. Vrací se ke spolupracující obžalované Ivaně Salačové, která ve výpovědi uvedla, že nevnímala, že ony úplatky jsou pro David Ratha. A že neví, zda by Rath nějak zakázky ovlivňoval či že by se jakkoli například zapojil do dění kolem rekonstrukce zámku Buštěhrad. Pouze se prý domnívala, že byl u schůzek.

08:58

Rath začíná rekapitulací svojí včerejší řeči.

08:55

Rath i veřejnost jsou v soudní síni, obžalovaný exhejtman si sedá k mikrofonu a vytahuje asi třicet centimetrů tlustou složku. Nezapomněl ani na láhev vody.

08:50 Petr Jirát

Státní zástupce Petr Jirát očekává, že verdikt bude vyhlášen příští týden. Po Rathově závěrečné řeči budou mít oba obžalovaní možnost využít ještě takzvaného závěrečného slova. To většinou bývá stručné, Jirát ale nevyloučil, že Rath ho bude prodlužovat.

Foto: Ludvík Hradilek
08:48

I dnes je o závěrečnou řeč Davida Ratha velký zájem, na chodbě před jednací síní je přes dvacet novinářů a několik televizních štábů. Soudce Pacovský šel už do jednací místnosti, brzy zřejmě vyzve, aby vstoupil i Rath a novináři. 

08:45

Rath se v případě od začátku označuje za oběť justice, která na něj společně s dalšími vlivnými lidmi celý případ narafičila. Své tvrzení připomenul i v pondělí. "Složky nové justice si vyberou a vytvoří případ. Vybrané informace pouští do médií, až vytvoří celospolečenskou hysterii a veřejnou poptávku po výsledcích své práce, po dalších odposleších. Tuto poptávku se pak ti, co ji vytvořili, snaží uspokojit," řekl soudu.

08:40

K soudu už dorazili David Rath, spoluobžalovaná Lucia Novanská i obě jejich advokátky. Exhejtman s právničkami čekají na lavici před soudní síní, podnikatelka Novanská se tradičně drží stranou zájmu novinářů.

08:22

"V zájmu všech, dokonce i Ratha samotného, je, aby už byl konec procesu a zazněl rozsudek. Po třech letech je už nějaká katarze potřeba," tvrdí komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Jeho videokomentář si můžete prohlédnout ZDE.

Petr Honzejk
Petr Honzejk | Foto: Matej Slávik
08:15

Hlavní líčení je nařízeno od 08:45. Rath zahájil závěrečnou řeč v pondělí odpoledne a mluvil zhruba dvě hodiny. Po jednání odhadoval, že je teprve ve třetině. V takovém případě by mohl řeč dnes dokončit. Obžalovaný má na závěr ještě nárok na tzv. poslední slovo. Soud se pak poradí a vyhlásí termín rozsudku.

David Rath
David Rath | Foto: ČTK
08:01

Jak probíhal první den závěrečných řečí, si můžete připomenout ZDE.

08:00

Dobrý den. Vítáme vás u dnešního online přenosu z Krajského soudu v Praze, kde bude pokračovat závěrečná řeč Davida Ratha obžalovaného z korupce při veřejných zakázkách. Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce pro něj navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku.

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2015 16:01
 

Právě se děje

Další zprávy