Rathova řeč: Jsem oběť justice. Vím, proč mě chtějí odsoudit

Přenos skončil
Závěr soudního líčení v případu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha jsme sledovali online.
David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou.
David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou. | Foto: ČTK

Praha - Případ bývalého hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce míří do finále. V pondělí zazněly před Krajským soudem v Praze závěrečné řeči obhájců i obžalovaných. Jako poslední mluvil Rath, ten ale svůj projev nedokončil. Po dvou hodinách se soudce Robert Pacovský rozhodl jednání přerušit na úterý.

Rath se od začátku označuje za oběť justice, která na něj společně s dalšími vlivnými lidmi celý případ narafičila. Své tvrzení připomenul i v pondělí. "Složky nové justice si vyberou a vytvoří případ. Vybrané informace pouští do médií, až vytvoří celospolečenskou hysterii a veřejnou poptávku po výsledcích své práce, po dalších odposleších. Tuto poptávku se pak ti, co ji vytvořili, snaží uspokojit," řekl soudu.

Obdobně před soudem vystupovala i Rathova nová obhájkyně Marcela Ondřejová. "Neexistuje jediný přímý důkaz, proto žádám zproštění obžaloby," pronesla v pondělí. Tvrzení vyšetřovatelů a státního zástupce označila za snůšku spekulativních dohad.

Závěrečné řeči probíhaly od pondělního rána. Pronesla ji už i advokátka spoluobžalované Lucie Novanské, která uvedla, že pro odsouzení Novanské není dostatek důkazů. Přesto očekává, že trest pro její klientku padne. Novanská následně jednou větou potvrdila, že souhlasí s názorem svojí obhájkyně.

Poté začal mluvit David Rath. Jeho řeč trvala do přerušení zhruba dvě hodiny, pokračovat se bude v úterý. Jak dlouho bude ještě bývalý poslanec za ČSSD mluvit, není zcela jasné. Novinářům na chodbě řekl, že zatím stihl přednést zhruba třetinu. Zda bude hovořit i ve středu, záleží podle něj na tom, jak dlouho bude trvat úterní soudní jednání.

Námitky podjatosti

Hned ráno po zahájení líčení Rath opět vznesl námitku proti podjatosti soudce Roberta Pacovského. Ondřejová, kterou soud ustanovil Rathovou advokátkou ex offo koncem května, také zopakovala svoji žádost o odklad, protože jako nová Rathova obhájkyně prý neměla dostatek času na prostudování obsáhlého spisu. Soudce Robert Pacovský jí první odklad povolil, v pondělí už žádost odmítl.

Státní zástupce Petr Jirát, který závěrečné řeči pozorně sledoval, navrhl Rathovi devět roků vězení a propadnutí veškerého jeho majetku. Exhejtman na jeho slova zareagoval tím, že devadesát procent toho, co žalobce říkal, byly jeho domněnky a hypotézy. David Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic z doby, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Hrozí mu až dvanáct let vězení.

Dění u Krajského soudu v Praze jsme sledovali živě.

Přenos skončil
15:03

Přímý přenos ze soudu s Davidem Rathem pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost. Pokračovat budeme v úterý, kdy se očekává pokračování Rathovy závěrečné řeči. Úterní vyhlášení rozsudku je velmi nepravděpodobné.

15:02

David Rath opouští jednací místnost. Na otázku, zda svojí řeč stihne dokončit během úterý, pokrčil rameny. "Uvidíme," řekl s tím, že řekl zhruba třetinu toho, co si připravil. Dnes hovořil rovné dvě hodiny a žádná únava na něm nebyla znát.

15:01

Soudce Pacovský vzápětí jeho řeč přerušil a oznámil, že pokračovat bude v úterý.

15:00

Rath rozebírá, jak se zakázky na kraji schvalovaly. A on prý byl jen jedním z mnoha koleček, které o ničem prakticky nerozhodovalo. A vlastně byl jen jedním z těch, kteří podklady připravené úředníky odhlasovali. "Je nesmyslné, aby někdo dával úplatek za to, že veřejný funkcionář splní zákonnou povinnost, kterou musí splnit. Jde o jeden z mnoha úkonů v pyramidě schvalování od řadových úředníků. Jejich nadřízených vedoucích odborů a až nakonec radou kraje," řekl. 

14:54

Jeden z přísedících má problém neusnout. Klíží se mu oči a občas si je mne či zívne.

14:47

Rath se nyní věnuje systému schvalování zakázek v radě kraje. A odmítá tvrzení žalobce, že rada byla vlastně stafáž, která mu vše odkývala. "Bylo mnoho důkazů, že jsem na nikoho nenaléhal, že o všem rozhodovala rada kraje demokraticky a měla všechny materiály a zadávací dokumentaci," uvedl.  "Bylo  vyvráceno, že bych své pravomoci hejtmana vůči radě zneužil," shrnul.

14:35

Obhájkyně Novanské, Barbora Balcarová, se při Rathově řeči evidentně nudí, naopak žalobce Petr Jirát ji poslouchá s obžalobou v ruce a při Rathových argumentech v ní listuje. Rathova obhájkyně Marcela Ondřejová poslouchá řeč svého klienta bez výrazu, soudce Pacovský zase se zájmem a stejně jako Jirát občas nahlédne do dokumentů před sebou.

14:24

Rath se vrací k další slavné scéně - odposlechům s citacemi "Vánoce byly, dárečky byly," které už také zlidověly. Opravdu prý koncem února byla u Kottových vánoční výzdoba a Rath si z toho dělal legraci. "Hovor byl ironie, ale obžaloba z toho dělá hovor o úplatku," říká Rath. V odposleších o 14 dní pozdějí je prý podle něj opravdu slyšet Kateřinu Kottovou, jak mluví o tom, že právě sundává vánoční výzdobu.

14:20

Rath rozebírá jednotlivé zakázky, například rekonstrukci domova seniorů v kladenské nemocnici. Opět kritizuje přepisy odposlechů, jsou prý vytrhány z kontextu. "Nikde nenaleznete srozumitelné vyjádření, že jde o úplatek pro mě a že jsem věcí srozuměn a vím o ní," řekl.

14:16

Rath pokračuje ve své řeči. Jak dlouhá bude, nechtěl před jednací síní říct. "Jsem na začátku," zavtipkoval pouze.

14:10

Státní zástupce Jirát označil na dotaz novinářů údajné vystřihování části odposlechů, o kterém mluvil Rath, za "naprostý nesmysl"

14:02

"Krabici jsem neotvíral, nenahlížel do ní, jak se do ní dostalo sedm milionů, nevím," shrnul Rath. Soud vyhlašuje čtvrthodinovou pauzu.

14:01

Rath zpochybňuje i to, že si Kott krátce před zatčením přinesl domů 14 milionů, z nichž dal Rathovi polovinu. V odposleších to prý není vůbec zaznamenáno. "Není přitom možné přerovnávat čtrnáct milionů a nevydat u toho jediný zvuk," říká Rath zvýšeným hlasem.  A popisuje, jak musely být balíčky s bankovkami roztrhávány, počítány a pak opět lepeny. "Těžko si lze představit, že by ty desítky, stovky dotyků za sebou nezanechaly jediný otisk," říká.

13:59

Rath kritizuje i to, že policie pořídila přepisy odposlechů, které byly těžko srozumitelné. A že když třeba žalobce či soud dostali nejdříve přepisy, tak se při poslechu nekvalitních odposlechů nechali těmito přepisy ovlivnit a slyšeli v nich to co bylo přepsáno, i kdyby tam bylo  něco jiného. "Paní doktorka je psycholožka a ví, že to tak přece je," obrací se Rath na jednu z přísedících.

13:50

Rath se stále věnuje krabici s vínem. A zpochybňuje názor žalobce, že by si musel všimnout, kdyby někdo krabici „s vínem“ vedle jeho nohou vyměnil. Policisty přitom srovnává s iluzionisty, kteří odvedou pozornost diváků a pak jim vytáhnou něco z kapsy. "Tady to bylo metr a půl. Netvrdím, že jsem to viděl, ale vím, že to možné je a že na to byl dostatečný časový prostor," argumentuje.

13:48

"V zájmu všech, dokonce i Ratha samotného, je, aby už byl konec procesu a zazněl rozsudek. Po třech letech je už nějaká katarze potřeba," tvrdí komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Jeho videokomentář si můžete prohlédnout ZDE.

Foto: Blahoslav Baťa
13:36

Rath opakuje, že byl přesvědčen, že si od Kottových odnáší víno. A naznačuje opět, že mohla policie krabici zaměnit - už ne ovšem u jeho nohou, když ji ztratil z dohledu, jak tvrdil  zpočátku, ale v domě Kottových. "Do domu Kottových měla přece policie přístup i před domovní prohlídkou, když tam instalovala odposlechy. Určitě věděli, kde mají Kottovi peníze," říká.

David Rath u soudu
David Rath u soudu | Foto: ČTK
13:32

Rath nyní cituje i Švejka. A podle něj se toho mnoho nezměnilo ani od dob Rakousko-Uherska.

13:30

Rath opakuje argumenty, které už přednesla jeho obhájkyně Marcela Ondřejová. Například zpochybňuje odposlechy, které policie provedla. "Ze žádného záznamu nelze určit, kdy byl pořízen. A nelze ani určit, v jakém pořadí byly pořízeny," cituje podle svých slov znalce, kterého si najal soud.

13:26

Rath se dostává k hlavnímu symbolu svého korupčního případu - známé krabici s vínem. A kritizuje to, že ve spise zpočátku nebyly všechny záznamy a odposlechy.

13:16

Rath začal citovat z knihy Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí. "Žádný z nich netušil, že je v profesorově bytě tajné odposlouchávací zařízení a že jsou dávno sledováni na každém kroku! Procházka vždycky bavil své přátele hyperbolami a nehoráznostmi. Teď se ty nehoráznosti ozývaly na pokračování z rozhlasu… Když soukromý rozhovor u vína je vysílán veřejně v rozhlasu, co to znamená jiného, než že svět se změnil v koncentrační tábor," cituje Rath román, který je prý paralelou jeho případu. Metody tehdejší tajné policie podle něj používá policie a žalobci i dnes.

13:15

Mimochodem, i Rath požádal, aby mohl sedět. A to proto, aby mohl listovat připravenými složkami, ze kterých hodlá citovat. Soudce mu povolil sednout si na lavici mezi obhájce.

13:10

Rath opět mluví o nelegitimitě toho, že jej zpočátku vyšetřovaly složky justice a policie v Ústeckém kraji. Tam prý bylo již připraveno i jeho rychlé odsouzení. Zabránilo tomu prý až to, když prokázal, že vše patří pod Středočeský kraj.

13:07

"Pokud bych nebyl odsouzen, vznikly by škody spojené s tím, že mi bylo uvězněním znemožněno být poslancem a přišla by otázka legitimity zákonů, které byly přijaty, když jsem byl ve věznici. Hrozilo by, že přes rok činnosti Poslanecké sněmovny by mohl být zpochybněn. A další jsou škody způsobené tímto řízením především firmám, jejichž představitele byli také odsouzeni a těm firmám z tohoto procesu vznikly až miliardové škody. Ty by pak nárokovaly," pokračoval Rath.

13:02

Rath pokračuje. Ví, že bude přesto odsouzen. Poptávka po jeho odsouzení je prý velká. "Dalším důvodem je osobní zainteresovanost příslušníků nové justice. Jsou to lidé, kteří jsou s mým případem spjati osobní kariérou a pokud by byli neúspěšní, byla by ohrožena i jejich kariéra,“ řekl a zmínil i osobní angažovanost některých výrazných politiků.

Foto: Ludvík Hradilek
12:57

"Předně nebylo prokázáno, že jsem přebíral finanční prostředky s vědomím, že jsou za veřejnou soutěž od zástupců soutěžitelů. Dále nebylo prokázáno, že bych cokoliv činil, či se naopak nějakého jednání zdržel, ve prospěch kohokoliv ze soutěžitelů. Svědky bylo prokázáno, že jsem své pozice hejtmana nezneužil," prohlásil Rath.

12:52

Rath dostal slovo a začíná se svou závěrečnou řečí. Připravil si velmi objemný svazek papírů.

11:42

Soud vyzval k závěrečné řeči Novanskou, ta uvedla pouze jednou větou, že souhlasí se svou advokátkou. Nic dalšího uvádět nechce. Soud proto nařídil polední pauzu, ve 12.45 má začít mluvit David Rath.

Lucie Novanská
Lucie Novanská | Foto: ČTK
11:41

Závěrečná řeč obhájkyně Novanské skončila. "Navrhuji, aby soud zprostil paní Novanskou obžaloby v plném rozsahu. Věřím ale, že ukážete svou odvahu v této politické kauze," řekla závěrem Balcarová.

11:38

Řeč Balcarové se chýlí ke konci. Ta předpokládá odsuzující verdikt - a to kvůli tomu, že padly již v první části procesu s manželi Kottovými. "Již nejste schopni nezávisle a zákonně rozhodnout," uvedla.

11:33

Advokátka Balcarová nyní popisuje průběh losování. Podle žalobce totiž bylo zmanipulované a sloužilo k tomu, aby se vybralo pět předem dohodnutých firem. A cituje výpovědi účastníků losování, kteří popisovali, jak probíhalo. "Moje klientka na to vůbec neměla vliv," uvedla Balcarová. "To, že zvýhodňovala některé firmy jako Puroklima, je jen přáním žalobce, a ne pravdou," dodala.

Advokátka obžalované Lucie Novanské Barbora Barcalová.
Advokátka obžalované Lucie Novanské Barbora Barcalová. | Foto: ČTK
11:25

"Jednala tak, jak jí zákon ukládal," uvedla Balcarová, když reagovala na část obžaloby, která tvrdí, že nestandardně upravovala podmínky výběrových řízení, které organizovala jménem firmy ML Compet. "Vy tvrdíte, že šila na míru výběrová řízení. To jste ale neprokázal," řekla na adresu státního zástupce.

11:20

Balcarová svou řeč často obrací ne k soudu, ale přímo k žalobci Petru Jirátovi. Ten podle ní nedostál své povinnosti opatřovat důkazy jak v neprospěch, tak i ve prospěch obviněné Novanské.

11:05

Proces pokračuje závěrečnou řečí obhájkyně Lucie Novanské - Barbory Balcarové. Ta požádala, aby mohla při jejím čtení sedět.

"Dané skutky se vůbec nestaly, a jestliže se staly, tak je v žádném případě nespáchala ona," uvedla na adresu své klientky Novanské. "Nikdy nikoho nežádala o majetkový prospěch formou úplatku," dodala.

Lucie Novanská
Lucie Novanská | Foto: ČTK
10:45

"Námitky na zákonnost odposlechů jsem očekával, je to stále opakování téhož. Myslím, že jsem se s tím dostatečně vypořádal ve své závěrečné řeči. I Ústavní soud potvrdil, že odposlechy byly v pořádku," řekl na chodbě před jednací síní státní zástupce Petr Jirát.

Petr Jirát
Petr Jirát | Foto: ČTK
10:41

Závěrečná řeč Rathovy obhájkyně skončila, soudce vyhlásil patnáctiminutovou pauzu.

10:40

Svou závěrečnou řeč Ondřejová uzavřela požadavkem, aby soud Ratha zprostil viny. Podle ní se nepodařilo prokázat, že se staly skutky, které mu obžaloba klade za vinu. Neexistuje prý jediný přímý důkaz o úplatkářství, ani sled důkazů nepřímých.

10:38

Soudce Pacovský nyní ožil a překvapeně pozvedl obočí. Advokátka totiž začala předčítat data z jeho profesní kariéry a argumentovat jimi při tvrzení, že Rath byl odňat svému zákonnému soudci. Upozorňuje především na to, že v době počátku kauzy byl kmenovým zaměstnancem Okresního soudu pro Prahu-východ a byl uvolněn pouze na krátkodobou stáž na krajský soud.

10:30

Advokátka Lucie Novanské Barbora Balcarová opakovaně zívá, soudce Pacovský nyní pozorně sleduje Rathovu advokátku při čtení závěrečné řeči. Pozorně poslouchá i žalobce Petr Jirát.

10:27

Nyní advokátka kritizuje odposlechy a jejich přepisy. A cituje například znalce, že nelze určit, kdy a v jakém pořadí byly odposlechy provedeny. Ondřejová poukazuje i na nesrozumitelnost některých odposlechů či nepřesnost jejich přepisů.

10:22

Tím, že případ od počátku řešilo nesprávné státní zastupitelství a soud, a došlo tím k porušení práv na spravedlivý proces, argumentuje advokátka už více než deset minut. Vyjmenovává všechny činnosti údajného trestného činu podle místa, kde se udály.

10:12

Právnička namítá i nesprávnou místní příslušnost ústeckého soudu, který v kauze povolil odposlechy. Rozhodovat měl podle ní soud, v jehož obvodu byl údajný trestný čin spáchán.

10:08

Podle tloušťky papírů v ruce advokátky Ondřejové to vypadá, že čtení její závěrečné řeči může být už v polovině. Nic překvapivého zatím ale nezaznělo - čte námitky, jež už všechny u soudu padly. Nyní například proti tomu, že vyšetřování případu zpočátku řídilo Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

10:04

Rath prý nekradl, ale naopak šetřil. "Doktor Rath zavedl systém kontrol, aby zakázky nebyly předražené. Úspora mohla být půl miliardy," uvedla Ondřejová například.

09:58

Závěrečná řeč zatím trvá zhruba 30 minut. Soudce Pacovský si dělá poznámky a pečlivě poslouchá, advokátka spoluobžalované Novanské opakovaně zívá.

09:55

Podle právničky je logické, že se Rath jakožto středočeský hejtman zajímal o rekonstrukci zámku Buštěhrad, protože hrozilo, že se neuskuteční. Na rekonstrukcích a obnovách ve Středočeském kraji Rath stavěl svůj politický program, poznamenala.

09:47

Advokátka Ondřejová ve své řeči prakticky jen cituje prohlášení samotného Ratha. Opakuje, že Rath nemohl ze své pozice hejtmana zasahovat do daných zakázek. Rozhodovací pravomoci měla pouze rada. "Hejtman nemá žádnou kompetenci cokoliv rozhodnout samostatně," uvedla. A podobně prý nemohl ovlivňovat Regionální operační program. "Výběrová řízení byla prováděna zcela samostatně a mimo úřad a neměl na ně žádný vliv," cituje Ratha.

David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou.
David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou. | Foto: ČTK
09:36

Ondřejová začíná rekapitulovat Rathovu kauzu. A opět poukazuje na to, že Rath byl přesvědčen o tom, že si při odchodu z vily manželů Kottových odnáší víno. A argumentuje i dřívějším prohlášením žalobce Petra Kotta, který uvedl, že trezor v domě Kottových byl přeplněn penězi. "V protokolech je uvedeno, že další peníze se do trezoru už nevešly. Je možné, že své peníze neodkládali do trezoru, ale do krabic od vína, a doktor Rath si ji omylem odnesl," pronáší Ondřejová.

09:24

Marcela Ondřejová začíná číst závěrečnou řeč. Opakuje, že neprodloužením lhůty pro nastudování spisu byla porušena Rathova práva na obhajobu.

09:17

Soudce Robert Pacovský oznámil, že Vrchní soud v Praze zamítl koncem června předchozí námitky podjatosti soudu od Davida Ratha. A současně odmítl prodloužení lhůty na nastudování spisu.

09:13

Rath tvrdí, že byl soudcem Pacovským zahnán do kouta. Nemá peníze na to, aby si vybral svého advokáta – peníze jsou totiž zablokovány na účtu jeho předchozího obhájce Adama Černého. "Tento soud mi stále blokuje finanční prostředky na účtu doktora Černého, které byly určeny na obhajobu. Soud mi tímto manévrem ztížil situaci," uvedl s tím, že to ztěžuje jeho obhajobu. "Nemohu mít důvěru, že zde (ex offo advokátka Ondřejová) přednese řádnou obhajobu. Věřím, že je odborník, ale nemám důvěru, že časové možnosti jí umožní přednést obhajobu, která bude reagovat na obžalobu," řekl.

09:06

Začal mluvit David Rath. Opakuje námitku podjatosti vůči soudci Robertu Pacovskému, který je strýcem advokáta Michala Pacovského, se kterým se Rath koncem května domluvil na převzetí obhajoby. Advokát Pacovský ale vzápětí plnou moc Rathovi vypověděl. "Já přišel o svého obhájce proto, že byl na něj z okruhu vaší rodiny nátlak a on se obhajoby vzdal," řekl Rath. A chce, aby soud vyslechl jak jeho advokáty, tak i svého strýce Michala Pacovského.

Foto: Vojtěch Marek
09:02

Jednání začalo v 8:58. Její slova v soudní síni už ale už byla trochu jiná a řekla, že dost času na nastudování spisu neměla. "Na přání pana obžalovaného opět žádám o prodloužení lhůty," prohlásila na úvod advokátka Marcela Ondřejová. "Já původně žádala o 97 pracovních dní, bylo mi umožněno studovat spis pouze 34 dní. Žádám o prodloužení lhůty, aby tato obhajoba nebyla jen formální," uvedla.

08:55

Ondřejová se s Rathem radila na dvoře stranou od zástupců médií. Novinářům předtím zopakovala, že se na jednání stihla připravit. Rathův spis má přes 31 000 stran textu, několik tisíc stran příloh a zhruba 60 hodin odposlechů.

08:49

Státní zástupce Petr Jirát očekává, že závěrečná řeč Rathovy advokátky a následně i Davida Ratha bude dlouhá. "Ne, svačinu s sebou nemám," odpověděl s úsměvem na otázku. Sama advokátka Ondřejová už dorazila před jednací místnost spolu s Rathem, svoji závěrečnou řeč a jak bude dlouhá, ale nechtěla komentovat.

08:46

Těsně před začátkem jednání se David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou dobře bavili. "Bude to hezký seriál," říkal Rath na adresu fotografů.

Stíhaný exhejtman David Rath spolu se svou advokátkou Marcelou Ondřejovou se těsně před jednáním soudu, kde má zaznít jeho závěrečná řeč, evidentně dobře bavili.
Stíhaný exhejtman David Rath spolu se svou advokátkou Marcelou Ondřejovou se těsně před jednáním soudu, kde má zaznít jeho závěrečná řeč, evidentně dobře bavili. | Foto: Marek Pokorný
08:40

Na místě je už i druhá obžalovaná Lucia Novanská a její obhájkyně Barbora Balcarová. Advokátka uvedla, že její závěrečná řeč bude mít asi 45 minut. Příliš ve zproštění nevěří. "Naděje je velmi malá. Vždyť už v první části padly tresty," řekla a připomněla první část obžalovaných, kteří byli vesměs odsouzeni.

Lucia Novanská
Lucia Novanská | Foto: ČTK
08:40

Chodba před jednací síní se plní novináři. Do soudní budovy už dorazila i Rathova nová advokátka Marcela Ondřejová.

08:39

Podle Ratha měla jeho přidělená advokátka málo času na přípravu, a proto její obhajoba nemůže být příliš silná. Expolitik nedokáže odhadnout, jak dlouho bude trvat její závěrečná řeč, myslí si ale, že zítra (v úterý) už by se mohl dostat ke slovu on.

David Rath
David Rath | Foto: ČTK
08:36

Obžalovaný David Rath dorazil k soudu, přišel sám.

08:35

Soudce Robert Pacovský právě řekl ČTK, že zatím neví o ničem, co by bránilo konání dnešního hlavního líčení. "Situace se ale samozřejmě může vyvíjet všelijak," podotkl.

08:32

Zatím není zcela zřejmé, jak se bude jednání vyvíjet, doposud ho provázely různé změny. Státní zástupce Petr Jirát tvrdí, že Rath dělá obstrukce, exposlanec tato tvrzení odmítá. Rath působí v Hostivicích jako lékař a je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek ohledně oprav staveb a modernizace nemocnic. Tendry se týkají doby, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Rath obžalobu odmítá a případ je podle něj politickým procesem.

Petr jirát
Petr jirát | Foto: Marek Pokorný
08:30

Dobrý den. Vítáme vás u dnešního online přenosu z Krajského soudu v Praze, kde by měly být proneseny závěrečné řeči v případu Davida Ratha obžalovaného z korupce při veřejných zakázkách. Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce pro něj navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku.

Marek Pokorný Domácí ČTK Marek Pokorný, Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2015 15:44
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy