Praha - Pohodlnou většinou 149 poslanců schválili poslanci změnu Ústavy, která může sněmovnu rychle dovést k předčasným volbám. Potřeba přitom bylo nejméně 120 hlasů.
K urnám tak Češi půjdou nejdříve na počátku listopadu. Novelu večer bez problémů schválil i Senát. Politici se neobávají, že by jejich dnešní rozhodnutí mohl znovu zrušit Ústavní soud.
„Doplňujeme jeden bod. Není možné napadat doplnění ústavy, protože tam nic není k napadnutelné. Je to můj pohled ale i pohled odborníků," míní předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).
„Myslím, že tato ekonomická a politická situace vyžaduje řešení a to právě tím, že budou předčasné volby a teď se nám otevřeli dveře pro volby 6. a 7. listopadu," dodal. Podpis prezidenta je pak podle něj zajištěn. Měl by novelu ústavy podepsat již během víkendu.
Šéfům stran, zejména ODS a ČSSD, se tak podařilo přesvědčit skupinky zákonodárců, kteří chtěli svá křesla udržet až do voleb a váhali s tím, zda pro změnu Ústavy zvednou ruku. Ráno se k jednání sešli šéfové parlamentních stran, aby si probrali strategii.
Klíčové bylo rozhodnutí klubu sociálních demokratů, který po ranním jednání rozhodl, že jeho poslanci budou hlasovat jednotně, a to pro návrh poslance Marka Bendy. Spolu s ODS pak ČSSD měla pohodlnou většinu.
Jednání o změnách Ústavy sledujeme online:
Projev |
Důležité |
Dokument |
Zajímavost |
19:50 - Senát schválil zkrácení lhůt pro předčasné volby do sněmovny v případě jejího rozpuštění. Prezident, který nyní novelu volebního zákona dostane k podpisu, je má vyhlásit nejpozději 50 dnů před jejich konáním. Tedy příští čtvrtek, pokud se mají konat 6. a 7. listopadu.
19:38- Sněmovna bude moci v úterý schválit své rozpuštění. Senát dnes večer schválil příslušnou změnu ústavy. Prezident ji nemůže vetovat, dostane ji pouze k podpisu. Novela, která nabude účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, má otevřít cestu k novým předčasným volbám, které by měly být v listopadu.
19:01 - U řečnického pultíku se střídají senátoři. Po úvodních slovech zpravodajů jednotlivých výborů, které se změnou ústavy zabývali, nyní se další hlásí o slovo a přesvědčují své kolegy. Petr Pithart upozorňuje na problémy, které s přijetím novely mohou nastat. Varuje nad kalkulem silných stran
Jeho hlasování prý bude ovlivněno zejména tím, jakým způsobem byla novela přijímána. Mimo jiné tvrdí, že se tím jen posílí pozice poslanců vůči ostatním pilířům zákonodárné moci - senátu a prezidenta.
Obdobně jako Pithart hodnotí situaci i senátor za TOP 09 Karel Schwarzenberg. Problém má se zněním novely co se týče role prezidenta, nelíbí se mu slovo „musí". „To pak můžeme mít na hradě stroj," argumentuje
18:30 - Poslanec Miloš Melčák uvažuje o tom, že podá ústavní stížnost i na dnes sněmovnou schválenou změnu ústavy, která má otevřít cestu k předčasným volbám. Poslanci podle něj touto novelou zneuctívají rozhodnutí Ústavního soudu, který ve čtvrtek zrušil zákon o zkrácení volebního období. Stejný krok jako Melčák zvažuje i další nezařazený poslanec Juraj Raninec.
18:02 - Předseda senátu Přemysl Sobotka zahájil přerušené jednání Senátu. Původně měli senátoři začít již v 9 hodin ráno, po deseti minutách ji ale přerušili s tím, že pokračovat budou o třetí odpoledne. Poté následovalo další přerušení, tentokrát do 18. předseda senátu Přemysl Sobotka zahájil přerušené jednání Senátu. Původně měli senátoři začít již v 9 hodin ráno, po deseti minutách ji ale přerušili s tím, že pokračovat budou o třetí odpoledne. Poté následovalo další přerušení, tentokrát do 18.
16:10 - Senát odložil své zasedání na 18:00. Do té doby projednají změnu Ústavy příslušné senátní výbory.
15:45 - Čerstvě schválená změna ústavy má velkou šanci na to, že projde i senátem. Aktuálně.cz to řekl senátor Tomáš Julínek (ODS). Horní komora parlamentu změnu ústavy projednají ještě dnes večer nebo v sobotu ráno.
15:30 - Poslanec Miloš Melčák zatím ústavní stížnost nepodá. Chce si počkat na příští úterý, jak nakonec schůze určená k rozpuštění sněmovny dopadne. "V tomto zákoně je více méně předjímána retroaktivita, na kterou se chystáme příští týden přistoupit. Když na této politické scéně někteří volali po presumci viny, my jsme mlčeli. Mlčíme i teď v otázce retroaktivity. Vážení kolegové, ja se vás ptám, co bude třetí a co nás v této zemi čeká, jestli budeme takovýmto způsobm k právu přistupovat a jestli budeme zneuctívat to, co nám řekne Ústavní soud," řekl před poslanci.
15:00 - "Návrh je osm let starý, prodiskutovaný a dobrý," komentoval schválenou novelu šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Zároveň vyzval kohokoli, kdo proti němu chce podat ústavní stížnost - včetně poslance Miloše Melčáka - aby tak učinil okamžitě, aby soud mohl rozhodnout co nejdříve. Hlasování o rozpuštění sněmovny by podle něj mělo proběhnout až v okamžiku, kdy bude jisté, že je změna ústavy v pořádku.
14:55 - Také šéf ČSSD Jiří Paroubek si snadnou cestu novely sněmovnou pochvaluje. "Doufám, že se otevřela cesta k volbám v termínu 6. a 7. listopadu," prohlásil Paroubek. ČSSD si podle něj nechává zpracovat právní rozbory, aby měla argumenty proti další případné ústavní stížnosti Miloše Melčáka.
14:50 - Schválení novely přivítal předseda ODS Mirek Topolánek. Výhrady proti možné neústavnosti novely odmítl jako irelevantní. V českém právním řádu je podle něj řada zákonů, které měly retroaktivní platnost.
14:46 - Poslanci schválii také související změnu volebního zákona. Pro bylo 167, proti 4 poslanci.
14:43 - Vzápětí po hlasování vystoupil poslanec Miloš Melčák. "Já se vás ptám co nás v této zemi čeká, jestli budeme zneuctívat to, co nám říká ústavní soud," řekl Melčák. Neřekl ale jasně, zda má v úmyslu podat další ústavní stížnost.
14:40 - Poslanecká sněmovna schválila novelu ústavy, podle které sněmovna může 120 hlasy navrhnout prezidentovi, aby ji rozpustil. Návrh novely získal podporu zejména v ODS a ČSSD. Pro hlasovalo 149 poslanců, proti 8 poslanců. Ke schválení bylo potřeba 120 hlasů.
Zákon teď musí odsouhlasit Senát, který začne zasedat v 15:00. Sněmovna by se mohla podle nového zákona rozpustit už příští úterý, na které už její předseda Miroslav Vlček (ČSSD) svolal schůzi.
14:29 - Komunisti nepodpoří novelu ústavy. Rozpuštění sněmovny v době, kdy není zajišteno projednávání rozpočtu, není rozumné, argumentují.
14:28 - Poslanecká sněmovna po přestávce začala opět jednat.
13:09 - Lidovci zatím nevědí, jak budou hlasovat, Vzali si proto pauzu na jednání klubu. Místopředseda sněmovny vyhlásil pauzu do 14:30. Poté poslanci rozhodnou, jak se změní česká ústava.
Diskuse blogerů a čtenářů: Můžeme si po rozhodnutí Ústavního soudu gratulovat? |
13:00 - Poslanecká sněmovna hlasuje o pozměňovacích návrzích. Pohodlná většina souhlasila s návrhem poslance Marka Bendy (ODS). Ten počítá s tím, že sněmovnu musí prezident rozpustit, pokud jej o to požádá minimálně 120 poslanců. Pro Bendův návrh bylo 160 ze 193 (ODS, ČSSD, KSČM a dva lidovci: Jan Kasal a Ludvík Hovorka).
12:40 - Ve sněmovně se chýlí ke konci téměř dvouhodinová rozprava nad novelou ústavy. Po ní by si poslanci dopřejí přestávku na oběd a pak je na řadě hlasování.
11:50 - Zdeněk Škromach (ČSSD) na své stránky na Facebooku píše: "Zdeněk Škromach už ve sněmovně projednává změnu Ústavy ČR. Zdá se, že tentokrát změna umožní nenapadnutelnost ÚS. Klub ČSSD postupuje semknutě jednotně. Není možné, aby se v Česku vyplácela zrada a podvod na voličích. Tak hezký den."
11:45 - Ve sněmovně se zřejmě zformovala většina 120 poslanců, kteří budou hlasovat pro návrh poslanc ODS Marka Bendy. Podle toho by se sněmovna rozpustila příští týden v úterý. Pro budou hlasovat všichni poslanci ČSSD. Pokud budou pro i všichni záknodárci ODS, dají tak obě strany dohromady potřebnou většinu.
11:40 - Poslanec Miloš Melčák Aktuálně.cz potvrdil, že nebude hlasovat pro změnu ústavy a že podá návrh na přerušení jednání. Pokud by tento návrj neprošel, nevylučuje, že podá novou ústavní stížnost, prtože princip retroaktivity jde podle něj opět proti ústavě.
11:30 - Lidovci ještě včera deklarovali jednotu. Podle informací Aktuálně.cz ale nebudou hlasovat jako jeden muž. Rozhodují se mezi návrhem rozpustit sněmovnu už v úterý nebo až ke dni voleb.
11:10 - Sociální demokraté dál prosazují co nejdřívější termín voleb. Klub ČSSD se na svém zasedání rozhodl pro závazné hlasování všech sociálnědemokratických poslanců. "Budeme podporovat novelu ústavy tak, aby mohly být volby vyhlášeny začátkem listopadu tak, že dojde k rozpuštění sněmovny a vyhlášení voleb prezidentem republiky," řekl Aktuálně.cz místopředseda ČSSD Milan Urban. "Žádné jiné pozměňovací návrhy tedy podporovat nebudeme," dodal.
11:00 - Jednání sněmovny se zpožděním začalo.
10:25 - Poslanci podruhé odsunuli začátek jednání, tentokrát na 11:00. Klub ČSSD si totiž vyžádal více času na své zasedání.
10:15 - Členy ODS po ránu v mobilních telefonech přivítala motivační SMS pro dnešní den: "Albert Einstein: Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí. Radostný den vám přeje volební štáb ODS. P.S. Do voleb zbývá ? dní."
9:55 - Strana zelených navrhuje odložit třetí čtení novely ústavy až poté, co bude zpracována právní analýza všech navržených pozměňovacáích návrhů. Oznámil to předseda strany Ondřej Liška. Zelení jsou zároveň pro to, aby sněmovna zahájila projednávání rozpočtu. K rozpuštění sněmovny by mělo dojít podle dosud platných pravidel, ne podle nyní projednávané změny ústavy. To by znamanalo, že by se volby konaly až v lednu.
9:45 - Podle informací z klubu sociálních demokratů prosazuje předseda ČSSD Jiří Paroubek, aby poslanci hlasovali o okamžitém rozpuštění sněmovny v úterý.
9:38 - Senát přerušil dnešní schůzi, na které má schvalovat novelu ústavy o rozpuštění sněmovny. Senátoři čekají, až ji projednají poslanci. Znovu se mají sejít v 15:00.
9:34 - Lídři stran a poslaneckých klubů skončili jednání u šéfa sněmovny a odebrali se za poslanci na kluby sdělit jim, na čem se dohodli.
9:15 - Podle soudců Jana Musila a Vladimíra Kůrky, kteří při čtvrtečním hlasování o návrhu Miloše Melčáka zůstali v menšině, vstoupil Ústavní soud na tenký led a odůvodnění nálezu má značné mezery. Zejména Musil ostře kritizuje argumentaci soudu a nastoluje otázku, zda ve čtvrtek nezvítězili místo spravedlnosti spíše právníci.
9:10 - Odpovědnost za to, že Ústavní soud zrušil říjnové předčasné volby do Poslanecké sněmovny, nese podle 67 procent Čechů politická reprezentace. Z dnes zveřejněného internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP) vyplynulo, že lidé vnímají Ústavní soud jako nestranného zastánce ústavního pořádku. Podle 59 procent dotázaných by proto měl posuzovat i ústavní zákony. Společnost provedla internetový průzkum ve čtvrtek. Tedy v den, kdy Ústavní soud vyhověl stížnosti poslance Miloše Melčáka a zrušil předčasné volby, které se měly konat 9. a 10. října. Na otázky průzkumu odpovědělo 4329 respondentů.
9:00 - Místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová poslancům oznámila, že schůze sněmovny začne na žádost všech poslaneckých klubů o hodinu později, tedy v deset.
8:44 - Jednání sněmovny se možná kvůli schůzce špiček stran posune o hodinu a začne v deset hodin. Informoval o tom šéf kanceláře předsedy sněmovny Ivan Přikryl.
8:30 - V kanceláři předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) se scházejí šéfové šesti parlamentních stran a v doprovodu předsedů poslaneckých klubů. Mirek Topolánek (ODS), Jiří Paroubek (ČSSD), Vojtěch Filip (KSČM), Cyril Svoboda (KDU-ČSL), Ondřej Liška (SZ) a také Karel Schwarzenberg (TOP 09). Cíl? Dohodnout se, jak přesvědčit "své" poslance, aby rychle změnili Ústavu. Lhůta se totiž krátí. Prezident musí vyhlásit volby nejpozději v půli příštího týdne, aby se mohly konat na počátku listopadu.