Živě: Jak soud řekl politikům: Ruce pryč od ústavy

Domácí Domácí
10. 9. 2009 18:30
Ústavní soud posuzuje stížnost poslance Melčáka
10:00. Soud začíná.
10:00. Soud začíná. | Foto: Jan Langer

Brno - Ústavní soudci na svém čtvrtečním jednání rozhodli o osudu předčasných voleb.

Soud v Brně začal v deset hodin, po vyslechnutí předkladatele a zástupců parlamentu pak soudci veřejné zasedání přerušili. Jednání o stížnosti poslance Miloše Melčáka provázela až překvapivě ostrá politická debata. Nejprve si nadlouho vzal slovo místopředseda sněmovny Luibomír Zaorálek, ačkoli sněmovna zaslala soudu obsáhlé písemné vyjádření.

Soudci ho poté zasypali otázkami ve stylu politických debat. Došlo na svržení vlády v době předsednictví EU, poslanecké platy i stávající úřednický kabinet. Právníci, které oslovilo Aktuálně.cz se neshodnou, zda před ústavní soud takové "grilování" politiků patří nebo ne.

Podle právničky, bývalé poslankyně Hany Marvanové byla debata politická už příliš. Naopak děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch má zato, že soudci se politiků mohou zeptat, proč postupovali, jak postupovali.

Ústavní soudci na začátku září řekli, že se budou Melčákovým podnětem zabývat a fakticky pozastavili přípravu voleb. Tím proti sobě ovšem poštvali většinu politiků, kteří hovoří dokonce o tom, že je potřeba přehodnotit úlohu Ústavního soudu. A urychleně začali projednávat trvalou změnu ústavy.

Deník Aktuálně.cz sleduje dění u Ústavního soudu v online reportáži.


Projev

Verdikt

Dokument

Zajímavost

18:30 - Prezident Václav Klaus verdikt soudu komentoval ostře: "Ústavní soud - v den 16. výročí svého založení - svým rozhodnutím vědomě a záměrně prohlubuje politickou krizi v naší zemi. Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," stojí v prohlášení Klause.

17:27 - Předseda Strany zelených Ondřej Liška verdikt soudu přivítal: "Nález Ústavního soudu musí uvítat všichni, kteří mají zájem, abychom žili v právním státě," řekl. Lidé, kteří na soud útočili, by se mu teď podle Liška měli omluvit. Strana zelených podpoří pouze řešení, které bude zcela v souladu se stanoviskem Ústavního soudu. O možných řešeních budou zeleení ještě dnes a zítra jednat.

17:20 - S ostrou kritikou místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka vystoupila Miroslava Němcová z ODS. "Musíme rozhodnutí respektovat, byt jsem tajně doufala, že nevyhoví stížnosti Miloše Melčáka," komentovala rozsudek. Zaorálek podle ní nicméně před soudem vystupoval spíše z pozice člena ČSSD, který je ve volební kampani, nikoli z pozice místopředsedy sněmmovny. "Argumentace o tom, že 'principy je třeba ctít, ale že na ně nebylo dost času', odmítám. Zejména proto, že časový tlak nastal v situaci, kdy zástupci ČSSD včetně Lubomíra Zaorálka a některých dalších poslanců tuto časovou krizi způsobili a nyní se na ni vymlouvají," dodala Němcová.

17:13 - Lidovci respektují rozhodnutí ústavního soudu, řekl jejich předseda Cyril Svoboda. KDU-ČSL podle něj oceňuje, že Ústavní soud nepodlehl nátlaku, který na něj byl vyvíjen. Lidovci chtějí spolupracovat na co nejdřívějším termínu voleb, ale trvají na tom, aby k nim poslanci došli ústavním způsobem.

17:10 - Přicházejí první reakce politiků. "Rozhodnutí Ústavního soudu beru na vědomí," napsal šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Jsem však přesvědčen, že je rozhodnutí Ústavního soudu v rozporu s principem Ústavy, že veškerá moc náleží lidu," dodal. Vyzval pak politické partnery, aby věnovali veškeré úsilí k uspořádání předčasných voleb 6. a 7. listopadu.

17:05 - Ústavní soudci odpovídají na dotazy novinářů na tiskové konferenci. "Na to bych se já chtěl zeptat médií," reagoval Pavel Rychetský na dotaz, jak mohl verdikt uniknout do médií už hodinu předtím, než ho soudci vynesli. Připouští, že jsou dvě varianty: indiskrece jednoho ze soudců, nebo šlo o spekulaci založenou na průběhu soudního jednání.

17:00 - "Jsem velmi spokojený," řekl poslanec Miloš Melčák. "Je to jen vítězství práva a demokracie a pojistka proti tomu, aby se zbláznění politici mohli ujmout neústavní cestou moci," prohlásil a odešel bočním vchodem.

Foto: Jan Langer

16:55 - "Buďme všichni rádi, že máme Ústavní soud," řekl po vynesení rozsudku Jan Kalvoda, který zastupoval navrhovatele. Zda napadne ústavní stížností i nyní schvalované řešení politiků neví. "To záleží na poslanci Melčákovi," dodal Kalvoda.

16:45 - Přečtěte si, jak soudci zdůvodňují své průlomové rozhodnutí: Dokument: Stručné zdůvodnění ÚS ke kauze volby

16:35 - Soudci rozhodli, že napadený zákon je retroaktivní, tedy má zpětný účinek. Zákaz retroaktivity přitom podle soudců patří mezi podstatné náležitosti demokratického právního státu. "Retroaktivita  napadeného ústavního zákona spočívá v tom, že změnou pravidel v průběhu volebního období bylo porušeno právo občanů volit a být voleni se znalostí podmínek utváření z voleb vzešlých demokratických orgánů veřejné moci, včetně znalosti jejich volebního období," uvedli soudci.

16:27 - Odlišná stanoviska než většina soudců mají soudci Vladimír Kůrka a Jan Musil. Oba už dříve říkali, že se soud vůbec neměl Melčákovou stížností zabývat.

16:25 - Ústavní soudci v nálezu uvedli, že politici mohli řešení situace docílit i jinak než přijetím protiústavního zákona, a to opakováním hlasování o důvěře vlády. "Ústavní soud z toho vyvodil, že důvodem přijetí napadeného ústavního zákona se nestala rychlost vyřešení vládní krize, nýbrž posun data působení Poslanecké sněmovny až do termínu voleb," rozhodli soudci.

16:20 - Ústavní soudci v nálezu uvádí, že mají kompetenci prozkoumávat i normy označené jako ústavní zákony z hlediska jejich souladu s podstatnými náležitostmi demokratického a právního státu. Počínání poslanců označil soud za prolomení ústavy. "Obsahem proto nejde o zákon, nýbrž o individuální konkrétní rozhodnutí přijaté ve formě ústavního zákona," rozhodli soudci.

16:18 - Co stojí v rozhodnutí soudu: Nález je účinný dnešním dnem, nikoli až vyhlášením ve Sbírce zákonů. Zrušením ústavního zákona o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny současně, podle výroku II nálezu, pozbylo platnosti rozhodnutí prezidenta republiky  o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny na 9. a 10. října 2009, což dopadá i na všechny úkony učiněné dle příslušného volebního zákona na základě nyní neplatného rozhodnutí prezidenta republiky. To znamená, že volby do Poslanecké sněmovny vyhlášené 9. a 10. října 2009 se neuskuteční.

16:15 - Trh s korunou bezprostředně po vyhlášení rozhodnutí soudu nereagoval, kurz se drží na úrovni 25,50 CZK/EUR. "Existuje totiž stáale šance na uspořádání voleb začátkem listopadu. Hlavním faktorem pro kurz je nadále vztah riziku, kdy očekávaný výprodej akcií by korunu oslabil. Koruna může dále reagovat spíše na základě komentářů hlavních politických stran," říká analytik Radim Dohnal ze Saxo Bank. Čtěte více

16:07 - Soudce Holländer vysvětluje rozhodnutí ústavních soudců. Začal popisem starších rozhodnutím českého ústavního soudu, popisuje i verdikt německého ústavního soudu. Pro laiky je to těžce srozumitelná řeč.

16:00 - Předseda Ústavního soud Pavel Rychetský vynáší rozsudek. Soudci se rozhodli Melčákově stížnosti vyhovět. Zrušili zákon o předčasných volbách i Klausovo rozhodnutí o volbách. Občané tedy k urnám v říjnu nepůjdou.

Tady je přesné znění rozsudku:

I. Ústavní zákon č. 195/2009 Sb., o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny, se zrušuje dnem 10. září 2009.

II. Rozhodnutí prezidenta republiky č. 207/2009 Sb., o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kontrasignované předsedou vlády, pozbývá platnosti současně s ústavním zákonem č. 195/2009 Sb., o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny.

15:59 - Soudci se vrací zpět do jednací místnosti. Pri vyhlašování chybí jen jeden z nich - soudce Stanislav Balík.

15:20 - Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek označil informaci Práva a Hospodářských novin za spekulaci. Porada soudců podle něj ještě neskončila.

15:12 - Neoficiální informaci Práva potvrzují rovněž z neoficiálních zdrojů Hospodářské noviny. Podle deníku se stížností údajně souhlasilo 13 z 15 soudců, dva byli proti.

14:55 - Podle deníku Právo už soudci rozhodli, že Melčákově stížnosti vyhoví. List se odvolává na neoficiální informace, ale neuvádí zdroj. Oficiálně zatím nelze informaci ověřit, soudci se stále radí a do jednací síně se mají vrátit až za hodinu.

14:10 - Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) nezastupuje sněmovnu na dnešním veřejném jednání Ústavního soudu o ústavním zákonu o zkrácení volebního období, protože je podle své mluvčí "zdravotně indisponován". Vlček ráno pověřil zastupováním místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD), vysvětlila agentuře ČTK jeho mluvčí Kristýna Landová.

12:49 - Před budovou Ústavního soudu stojí další demonstrant, má z papíru vyrobenou ceduli s nápisem "Rozpusťte ÚS".

12:31 - "Mám z toho velmi dobrý pocit. Ústavní soud mě nezklamal, je to jediná pojistka," řekl při odchodu ze síně navrhovatel Miloš Melčák.

12:30 - Soudci se odebrali k poradě. Předseda soudců Pavel Rychetský přerušil jednání do 16:00.

12:25 - Slova se ujímá místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zorálek. Ve své závěrečné řeči uvedl, že rozhodnutí o předčasných volbách se odehrálo v mimořádně vypjatých podmínkách - v době předcednictví Česka EU a hospodářská krize. Podle něj  Melčák nebyl poškozený. Jasná parlamentní většina rozhodla, že Melčák nebyl krácen na svých právech. Naopak nekonání voleb poškodí mnohem více lidí a institucí.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek
Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek | Foto: Jan Langer

12:23 - Svou závěrečnou řeč pronesl přeseda Senátu Přemysl Sobotka. Jeho projev je velmi stručný.

12:22 - Kalvoda uvedl, že postup některých politiků, kteří kritizují Ústavní soud za postup v tomto případě, je zavrženihodný.

12:20 - "Všechny postupy, jako trojí pokus o složení vlády, jsou pro politickou reprezentaci závazné. Ústava ukládá (politikům) povinnost se získaným mandátem nějak nakládat - a ne se ho zbavit a jít k novým volbám," řekl Kalvoda. Poslanec Melčák podle něj netrvá na tom, aby byl poslancem celé čtyři roky, ale chce, aby se o tom rozhodlo v souladu s ústavou. A to se v tomto případě podle Kalvody nestalo.

12:11 - Zástupce navrhovatele Jan Kalvoda přednáší svou závěrečnou řeč. Přednáší ji pomalu, velmi srozumitelně, je na něm vidět bývalá praxe politika. Je to velký rozdíl od přednesu Lubomíra Zaorálka.

12:07 - Skončilo dotazování. Předseda ÚS Pavel Rychetský vybídl zúčastněné, ať přednesou závěrečné řeči.

12:05 - V Praze na jednání Poslanecké sněmovny není ani předseda ČSSD Jiří Paroubek, ani šéf ODS Mirek Topolánek. Oba jsou na výjezdech v rámci předvolebních kampaní. Část poslanců se přesunula do jedné ze sněmovních restaurací, kde společně sledují jednání Ústavního soudu.

12:05 - Soudce Balík trápil Zaorálka podobně jako Wagnerová. "Připustil jste, že úřednická vláda není pojmem ústavy. Pokud ministr úřednické vlády dostane důvěru, jsou jeho povinnosti ve vztahu k lidu této země odlišné od povinností ministra, který je členem takzvané politické vlády? Z hlediska ústavněprávního."

"Ministr má plnou kompetenci, ale je limitován programovým prohlášením vlády, které je sestavené v rámci možností." uvedl Zaorálek

12:01 - Ačkoliv má Sněmovna naplánovaný program, je téměř poloprázdná. Komunisté jsou v plném počtu, stejne jako zelení. Kluby ODS, ČSSD a lidovců jsou zastoupeny přibližně polovinou poslanců. Část z nich sleduje jednání Ústavního soudu přímo v lavicích jednacího sálu.

Foto: Ludvík Hradilek

12:01 - Do sporů se Zaorálkem se nyní dostal soudce Stanislav Balík.

Zaorálka se zeptal, zda by bylo v pořádku, kdyby se sněmovna - při ústavě, která by jí umožňovala samorozpuštění - rozpustila v případě ne-dohody poslanců už třeba dva měsíce po volbách. Také chtěl po Zaorálkovi, aby mu představil názory těch poslanců, kteří návrh na zkrácení volebního období sněmovny nepodpořili.

Zaorálek odpověděl nepřímo. "Nedostal jsem jednoznačnou odpověď," reagoval zvýšeným hlasem Balík. Zaorálek: "Nevím, jestli po mně nechcete příliš mnoho, já jsem právní laik."

11:52 - Z dotazů ústavních soudců je zřejmé, že se jim postup politiků při jednání o předčasných volbách nelíbí, otázkou je nakolik to ovlivní jejich rozhodování.

Lubomír Zaorálek zažívá naprosté "grilování", soudci do něj šijí ze všech stran. Takový výslech zažili u Ústavního soudu snad jedině bývalý premiér Mirek Topolánek a exministr zdravotnictví Tomáš Julínek, když soudci posuzovali reformu zdravotnictví. Zaorálkovi se - podobně jako Topolánkovi a Julínkovi - soud přesvědčit nedaří.

11:50 - Česká koruna dnes dopoledna mírně oslabila vůči euru i dolaru (z počáteční úrovně kolem 25,42 CZK/EUR na úroveň kolem 25,50 CZK/EUR). Podle analytika Tomáše Vlka ze společnosti Patria Finance bylo důvodem zejména oslabení zlotého, které přináší ztráty i koruně. Na jednání Ústavního soudu začne trh reagovat pravděpodobně až po zveřejnění rozhodnutí.

11:44 - Wagnerová dál trápí politiky. Podle ní neudělali všechno pro to, aby se dohodli na nové vládě. Soudkyně je velmi dobře připravena, cituje z rozhovorů a článků, které vyhlášení předčasných voleb předcházely. Cituje například rozhovor s Miroslavem Kalouskem, který v jednom rozhovoru uvedl, že postup poslanců ovlivnilo to, jak dlouho budou brát platy.

11:40 - Soudkyně Eliška Wagnerovou chtěla po Zaorálkovi, aby jí řekl, proč svrhli vládu. Zda zvažovali, co to způsobí a jakou vládu vytvoří - když nyní přesně těmito obavami argumentují, proč volby musí být... "Vaše otázka jednání soudu politizuje," odpověděl jí Zaorálek. Podle něj opozice dělala při svržení vlády to, co dělat má. "A jasně jsme řekli, že chceme předčasné volby," tvrdí. Wagnerová ale s odpovědí není spokojena. "Myslíte, že je upřímným úkolem politiků, usilovat o sestavení vlády?"

11:32 - Soudce Vojen Güttler položil předsedovi Senátu i Zaorálkovi poměrně zásadní otázku: zda je situace v roce 1998 a nyní stejná. A jestli je vyloučeno to, že kdyby se volby konaly v říjnu, vyhnula by se země rozpočtovému provizoriu. Podle Přemysla Sobotky je nynější situace s rokem 1998 v mnohém podobná, hrozí politická nestabilita. Zaorálek tvrdí, že situace je stejná jako tehdy a říjnový termín je jediný, kdy se dá rozpočtovému provizoriu vyhnout.

11:27 - Dotazy na politiky se množí. Předsedy Senátu a místopředsedy Poslanecké sněmovny se chtějí zeptat takřka všichni soudci.

11:16 - Zaorálek přiznal, že jeho zhruba 40minutové stanovisko Poslanecká sněmovna neprojednala. To ovšem jeho argumentaci před soudci věrohodnosti nepřidá. Na místopředsedu sněmovny míří dotazy dalších soudců.

11:15 - Projednávání se po Zaorálkově monologu zadrhává. Soudce zpravodaj Holländer se ho ptá, jestli jeho projev na Ústavním soudu sněmovna projednávala, jestli k ní byla rozprava a jestli se o ní hlasovalo, nebo šlo o jeho osobní názor. Po Zoarálkovi chce, aby vysvětlil i stanovisko těch, kteří zákon nechtěli.

11:10 - Zaorálek oznámil, že nemá potřebné podklady a nedokáže říct, kolik se utratilo už za volby. Předseda soudu Pavel Rychetský ho upozornil, že volební listky se ještě netiskly, takže se za ně nemohly utratit peníze.

11:08 - Jan Kalvoda chce, aby Zaorálek přesně vyčíslil, kolik se utratilo za volby. "Ty peníze jsou využitelné pro jakékoliv každé volby," tvrdí Kalvoda s tím, že to může jednoznačně dokázat.

To, co se utratilo, se dá využít i v dalších volbách, usměrnil Kalvoda Zaorálka
To, co se utratilo, se dá využít i v dalších volbách, usměrnil Kalvoda Zaorálka | Foto: Jan Langer

11:07 - Lubomír Zaorálek dohovořil. Potvrdil, že je zkušeným poslaneckým matadorem. Za mikrofonem strávil zhruba 40 minut.

11:05 - "Zrušení voleb by nic pozitivního nepřineslo," tvrdí Zaorálek. A připomíná finanční prostředky, které již podle argumentů politiků byly vynaloženy. Experti ovšem tvrdí, že i když se volby odloží, o peníze stát nepřijde.

10:59 - "Dovolte, abych ještě napjal vaši trpělivost," nechal se slyšet Zaorálek a po více než půl hodině začíná opakovat argumenty, které již jednou přednesl. "Bylo to nejšetrnější, nejméně nákladné, nejrychlejší řešení." Část přihlížejících si krátí čas čtením novin a časopisů.

10:56 - "Sněmovna odmítá, že by chtěla komukoliv upřít právo na dokončení mandátu, včetně stěžovatele," vysvětluje sociální demokrat a stínový ministr zahraničí. "Nejedná se v žádném případě o diskriminaci. Zkrácení dopadá na všechny stejně."

Foto: Aktuálně.cz
Diskutujte: Jak by měl rozhodnut Ústavní soud 

10:50 - Lubomír Zaorálek už hovoří více než dvacet minut a jeho projev lidi v jednacím sále spíše uspává. Dosud nepřednesl žádné nové překvapivé argumenty.

10:44 - Zaorálek stále ještě hovoří. Momentálně soudcům připomíná, že ÚS v roce 1998 odmítl stížnost bývalého šéfa republikánů Miroslava Sládka, který chtěl zkoumat zvolení prezidenta Václava Havla. "V něčem je ta situace analogická," řekl místopředseda sněmovny.

10:40 - Zaorálek hovoří zeširoka. Tvrdí, že napadené rozhodnutí zkrátit volební mandát bylo to nejšetrnější, nejméně nákladné a nejrychlejší, co mohli poslanci udělat. A také tvrdí, že když šli lidé k volbám, určitě věděli, že poslanci mohou skončit dřív, že se jim může zkrátit mandát.

Z jeho slov je patrné, že poslanci nepočítali s tím, že by jejich kroky soud zastavil. "Poslanecká sněmovna jednala v přesvědčení, že ústavní akty nemohou být - jakožto součást ústavního pořádku České republiky - přezkoumávány Ústavním soudem," zopakoval Zaorálek častý argument politiků. "Jednali jsme v přesvědčení, že řešení bylo nejšetrnější," dodal.

Za senátory bude hovořit šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS), za poslance Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Za senátory bude hovořit šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS), za poslance Lubomír Zaorálek (ČSSD). | Foto: Jan Langer

10:28 - Slova se ujímá místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který přednese stanovisko dolní komory parlamentu.

10:27 - Soudce zpravodaj Holländer ukončil svůj přednes. Jan Kalvoda nechce doplňovat žádné důkazy - tím se otevírá cesta k tomu, aby soudci dnes rozhodli. Průběh jednání je nečekaně rychlý.

Foto: Aktuálně.cz
Blog politického komentátora Jana Kubáčka: Skončí dnes okopování Ústavního soudu? 

10:20 - Z politiků přišel k Ústavnímu soudu i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který se v posledních dnech účastnil jednání o trvalé změně jednání.

10:14 - Část ústavních soudců si dělá poznámky, část sleduje dění v jednacím sále. O tom, jak budou Melčákovu stížnost posuzovat, se radili každý den, takže je nic v Holländerově projevu nemůže překvapit.

10:12 - Soudce Holländer je označovaný za jednu z největších právnických kapacit v Česku. Před dvěma a půl lety jasně vyhrál anketu, jež hodnotila, který právník v Česku je co do intelektuální síly nejvlivnější.


10:10 - O verdikt Ústavního soudu se zajímá i bulvár. Jednání tak přímo v Brně sledují redaktoři Blesku, což jindy nebývá zvykem.

10:05 - Soudce zpravodaj Pavel Holländer začal číst shrnutí celého průběhu stížnosti a jejího projednání. Opakuje, proč si Melčák stěžuje a jak konkrétně byl postižen, proč ústavní soud pozastavil verdikt prezidenta Václava Klause o volbách. Čtěte více: Mám právo být poslancem do roku 2010, napsal Melčák


10:03 - Projděte si fotokopii Melčákovy stížnosti.

10:04 - Soudci formálně ověřili, zda je Jan Kalvoda skutečně Jan Kalvoda a Miloš Melčák skutečně Miloš Melčák. Následuje přečtení stížnosti.

10:00 - Soud začíná. Do jednacího sálu přichází všech patnáct ústavních soudců. Prohlédněte si patnáct mužů a žen, kteří rozhodnou:

09:57 - Do jednacího sálu dorazili politici. Poslaneckou sněmovnu reprezentuje Lubomír Zaorálek (ČSSD), Senát jeho předseda Přemysl Sobotka (ODS). Přijel i Melčákův advokát Jan Kalvoda. Bývalý politik si přítomnost desítek novinářů užívá.

09:47 - Lidé mají o posuzování stížnosti Miloše Melčáka menší zájem, než například o jednání o poplatcích ve zdravotnictví. Na Julínkovy poplatky stála fronta zájemců o jednání až ven, to dnes není, ve sněmovně (jednacím sále) jsou stále nezaplněná místa.

09:42 - Samotné jednání začne takzvanou zpravodajskou zprávou, později bude prostor například pro návrhy na doplnění dokazování, dotazy soudců a nejspíš i závěrečné návrhy. Po jednání se plénum pravděpodobně neveřejně sejde a rozhodne o dalším postupu.

09:37 - Většinu míst pro veřejnost zaplnili studenti.

09:24 - Demonstrantem před soudem je mladý živnostník Pavel Krajtl. Chce soudcům připomenout, že mají dodržovat ústavu. Na transparentu má proto napsaný slib, kerý musejí soudci složit.

09:16 - V jednacím sále se sešlo už na padesát novinářů. Místa pro veřejnost jsou poloprázdná, plní se jen velmi pomalu.

08:50 - Do Brna již dorazil poslanec Melčák, který již dříve avizoval, že se jednání zúčastní osobně.

Miloš Melčák u Ústavního soudu.
Miloš Melčák u Ústavního soudu. | Foto: Jan Langer

08:45 - Před budovou Ústavního soudu prozatim stojí jeden demonstrant s plakátem, na němž vyzývá poslance, aby dodržovali ústavu.

08:30 - Dnešní jednání Ústavního soudu aspiruje na několik nej. Zřejmě jde o nejsledovanější jednání v historii soudu; vyvolalo nejostřejší reakce politiků, na politickou příslušnost nehledě a rozdělilo i ústavní právníky, kteří se navzájem přou, zda mohl soud zasáhnout tak, jak zasáhnul.

 

Právě se děje

Další zprávy