Vyznamenali ho všude po světě. Těšil se, že jej ocení i doma, říká dcera "vyškrtnutého" Bradyho

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Martina Heroldová
21. 10. 2016 17:35
Hrad u příležitosti státního svátku 28. října nevyznamená osmaosmdesátiletého Jiřího Bradyho. "Tušili jsme, že Miloš Zeman nakonec mému otci vyznamenání neudělí. To, co v životě dokázal, ale nemá s politikou nic společného," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Lara Brady, dcera Jiřího Bradyho, který prošel koncentračními tábory v Terezíně i v Osvětimi a příští týden jej měl prezident vyznamenat. Nakonec z toho sešlo. Bradyho dcera se domnívá, že to může mít spojitost s tím, že se Bradyho synovec, ministr kultury Daniel Herman, sešel s dalajlámou.
Jiří Brady s dcerou Larou.
Jiří Brady s dcerou Larou. | Foto: Lara Brady

Mrzí pana Bradyho, že vyznamenání v Česku nakonec nedostane?

On dostal vyznamenání už všude možně ve světě. V Německu, v Kanadě… dostal také čestné občanství v Novém Městě na Moravě, byl na to hrozně pyšný. Doufal, že na stáří ho dostane i doma. Už před rokem se objevila v médiích informace, že by to vyznamenání mohl dostat, a on v to od té doby doufal, protože Česko vždycky velice podporoval, byl jedním ze zakládajících členů Česko-kanadské obchodní komory. Je šokující, že to nedostane.

Dostal letos oficiální zprávu o tom, že by měl vyznamenání dostat?

Volali mu asi před týdnem z Hradu, že by vyznamenání měl dostat, dávali mu dokonce i instrukce, kdy to bude, jaký bude časový plán a podobně. Nechápu to, protože jeho vztah k Česku, jeho život a to, co během něj vykonal, se za poslední tři dny nezměnilo.

Volal mu někdo, že se prezident rozhodl jinak?

Oficiálně zatím nic nevíme, třeba ještě zavolají. Ale my jsme to čekali. Doufám tedy, že nebudou tak nekorektní, že by nám to ani neřekli. Otec plánoval ještě jednu cestu do Čech, aby se trošku rozloučil. Přeci jen, je to už starý pán. Tohle by byla velká tečka a myslím, že pokud si to rozmysleli, tak je to opravdu chyba.

Říkáte, že váš otec má Česko velmi rád, přestože po válce emigroval. Jak se to projevuje?

V roce 1990 pomohl Lidovým novinám, které měly v té době staré stroje. Uspořádal sbírku, aby mohly nakoupit nové a svobodná média mohla po revoluci fungovat. To tehdy byla priorita, aby lidé věděli, co se děje. Všude možně po světě děláme přednášky o holocaustu, teď jsme pozvaní do Austrálie. Děti nám píšou kvůli knize Hanin kufřík (příběh jeho sestry, která zahynula v koncentračním táboře, pozn. red.) a stále jich spousta píše. Přes naše webové stránky nám píše spousta Čechů, kteří se o nás zajímají.

Jiří Brady

Pochází z Nového Města na Moravě, prošel společně se svou sestrou (známou především díky knize Hanin kufřík) koncentračním táborem v Terezíně a Osvětimi, přežil pochod smrti. Po válce emigroval do Kanady, kde se stal respektovaným podnikatelem. Celý život psal a pořádal přednášky o holocaustu, bojoval za lidská práva. Vyznamenání již získal v Německu i Kanadě.

Do Česka ale přesto přijede, i kdyby vyznamenání nedostal?

On nejede do Česka kvůli vyznamenání, má tam rodinu, máme tam se spoustou lidí velmi dobré vztahy a také třeba různé zajímavé skupiny. On to vyznamenání samozřejmě nepotřebuje, je ale škoda, že ho dostal všude, a tady ho možná nedostane. Byl pyšný, jak se země po revoluci otevřela a národ se začal mít lépe.

Tušíte, proč se nakonec prezidentská kancelář rozhodla, že vašemu otci vyznamenání neudělí?

Věděli jsme, že Miloš Zeman ví o tom, že jsme příbuzní s ministrem Hermanem. A tušili jsme, že to Zeman udělá, protože byl proti schůzce s dalajlámou. Byli jsme pyšní, že se pan Herman sešel s dalajlámou, protože se nám to zdálo důležité. Nevěřila jsem, že by to zrušili, protože Jirka stojí za takovými důležitými věcmi, o nichž se po celém světě mluví, je hrdina, který reprezentuje národ. A s politikou to nemá nic společného.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy