Před schůzkou dalajlámy s Hermanem byl na koberečku český velvyslanec v Pekingu

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 20. 10. 2016 15:32
Čínské ministerstvo zahraničí si ještě před schůzkou ministra kultury Daniela Hermana povolalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Zástupce Pekingu při setkání vyjádřil znepokojení a vyzval k tomu, aby se nikdo z české vlády s dalajlámou nesetkával. A varoval velvyslance, že v opačném případě se to může odrazit na vztazích a spolupráci obou zemí. Kopecký reagoval tím, že dalajláma do Česka přijel jako soukromá osoba a že stejně tak v Česku rozlišujeme mezi oficiálním a soukromým programem členů vlády. To, že se schůzka odehrála, potvrdilo Aktuálně.cz české ministerstvo zahraničí.
Dalajláma
Dalajláma | Foto: DVTV

Praha/Peking – Českého velvyslance v Pekingu si kvůli avizované schůzce dalajlámy s některými ministry v úterý předvolalo čínské ministerstvo zahraničí. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová s tím, že Čína "vyjádřila nad danými informacemi své znepokojení". Ambasador Bedřich Kopecký byl podle ní pozván ještě před tím, než se s tibetským duchovním členové vlády setkali.

Dalajlámu na ministerstvu kultury přijal Daniel Herman (KDU-ČSL), mimo vládní budovy s ním poobědval i jeho stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek a setkal se s ním i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Čínská strana na schůzce podle Lagronové "zdůraznila vysokou citlivost otázky územní celistvosti, v jejímž kontextu na celou záležitost pohlíží, připomněla strategické partnerství obou zemí a vyzvala, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlámou".

Peking také pohrozil, že setkání s dalajlámou může poškodit vzájemné vztahy. "Kromě vyjádření svého znepokojení čínská strana upozornila, že by v případě zpochybnění územní celistvosti Číny musela reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci," dodala mluvčí.

Čína je jednotná, měla by ale vést dialog s Tibeťany

Kopecký čínské diplomaty upozornil na to, že dalajlámova cesta je soukromá, a vysvětlil, že Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády – přičemž k tomu privátnímu se ministerstvo zahraničí nevyjadřuje.

Velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký
Velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký | Foto: Economia

"To vše s odkazem na náš pluralitní systém, který musí být respektován a který musí čínská strana pochopit," popsala Lagronová. "Velvyslanec současně ujistil čínskou stranu, že Česko nemění svou politiku jedné Číny a že respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny," doplnila Lagronová. "Dále potvrdil, že ČR si je vědoma důležitosti tibetské otázky a podporuje dialog mezi centrální administrativou a tibetskou komunitou," dodala.

Peking se setkání ministrů s duchovním vůdcem snažil všemožně zabránit. Čínská velvyslankyně v Praze se mimo jiné na schůzku ptala šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka už více než před měsícem a pak i den před setkáním Hermana s dalajlámou.

Podle Kmoníčka zjišťovala, zda schůzka opravdu proběhne. "Odpovědí bylo, že (stejná situace) trvá a ministerstvo zahraničí je v kontaktu s ministerstvem kultury a pokouší se vyjednat parametry schůzky tak, aby byla jednoznačně soukromá tak, jak byla avizována," vysvětlil Aktuálně.cz Kmoníček.

Herman se nakonec s dalajlámou sešel v úterý na půdě ministerstva kultury, což podle všeho vyvolalo z čínské strany podrážděnou reakci. Ve večerním společném prohlášení pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé v zemi Peking ujistili, že se pozice vlády nemění a územní celistvost Číny z její strany není nijak zpochybňována.

"Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," napsali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Text kritizuje opozice, koaliční partneři sociálních demokratů i nevládní organizace a vysoké školy za údajnou servilitu a ponížený tón.

Deklarace ústavních činitelů byla zbytečná, nechápu distanc premiéra. Šlo mi ale hlavně o to podpořit ministra Hermana, říká ministr financí Babiš | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy