Před schůzkou dalajlámy s Hermanem byl na koberečku český velvyslanec v Pekingu

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 20. 10. 2016 15:32
Čínské ministerstvo zahraničí si ještě před schůzkou ministra kultury Daniela Hermana povolalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Zástupce Pekingu při setkání vyjádřil znepokojení a vyzval k tomu, aby se nikdo z české vlády s dalajlámou nesetkával. A varoval velvyslance, že v opačném případě se to může odrazit na vztazích a spolupráci obou zemí. Kopecký reagoval tím, že dalajláma do Česka přijel jako soukromá osoba a že stejně tak v Česku rozlišujeme mezi oficiálním a soukromým programem členů vlády. To, že se schůzka odehrála, potvrdilo Aktuálně.cz české ministerstvo zahraničí.
Dalajláma
Dalajláma | Foto: DVTV

Praha/Peking – Českého velvyslance v Pekingu si kvůli avizované schůzce dalajlámy s některými ministry v úterý předvolalo čínské ministerstvo zahraničí. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová s tím, že Čína "vyjádřila nad danými informacemi své znepokojení". Ambasador Bedřich Kopecký byl podle ní pozván ještě před tím, než se s tibetským duchovním členové vlády setkali.

Dalajlámu na ministerstvu kultury přijal Daniel Herman (KDU-ČSL), mimo vládní budovy s ním poobědval i jeho stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek a setkal se s ním i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Čínská strana na schůzce podle Lagronové "zdůraznila vysokou citlivost otázky územní celistvosti, v jejímž kontextu na celou záležitost pohlíží, připomněla strategické partnerství obou zemí a vyzvala, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlámou".

Peking také pohrozil, že setkání s dalajlámou může poškodit vzájemné vztahy. "Kromě vyjádření svého znepokojení čínská strana upozornila, že by v případě zpochybnění územní celistvosti Číny musela reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci," dodala mluvčí.

Čína je jednotná, měla by ale vést dialog s Tibeťany

Kopecký čínské diplomaty upozornil na to, že dalajlámova cesta je soukromá, a vysvětlil, že Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády – přičemž k tomu privátnímu se ministerstvo zahraničí nevyjadřuje.

Velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký
Velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký | Foto: Economia

"To vše s odkazem na náš pluralitní systém, který musí být respektován a který musí čínská strana pochopit," popsala Lagronová. "Velvyslanec současně ujistil čínskou stranu, že Česko nemění svou politiku jedné Číny a že respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny," doplnila Lagronová. "Dále potvrdil, že ČR si je vědoma důležitosti tibetské otázky a podporuje dialog mezi centrální administrativou a tibetskou komunitou," dodala.

Peking se setkání ministrů s duchovním vůdcem snažil všemožně zabránit. Čínská velvyslankyně v Praze se mimo jiné na schůzku ptala šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka už více než před měsícem a pak i den před setkáním Hermana s dalajlámou.

Podle Kmoníčka zjišťovala, zda schůzka opravdu proběhne. "Odpovědí bylo, že (stejná situace) trvá a ministerstvo zahraničí je v kontaktu s ministerstvem kultury a pokouší se vyjednat parametry schůzky tak, aby byla jednoznačně soukromá tak, jak byla avizována," vysvětlil Aktuálně.cz Kmoníček.

Herman se nakonec s dalajlámou sešel v úterý na půdě ministerstva kultury, což podle všeho vyvolalo z čínské strany podrážděnou reakci. Ve večerním společném prohlášení pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé v zemi Peking ujistili, že se pozice vlády nemění a územní celistvost Číny z její strany není nijak zpochybňována.

"Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," napsali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Text kritizuje opozice, koaliční partneři sociálních demokratů i nevládní organizace a vysoké školy za údajnou servilitu a ponížený tón.

Deklarace ústavních činitelů byla zbytečná, nechápu distanc premiéra. Šlo mi ale hlavně o to podpořit ministra Hermana, říká ministr financí Babiš | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 33 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy