Před schůzkou dalajlámy s Hermanem byl na koberečku český velvyslanec v Pekingu

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 20. 10. 2016 15:32
Čínské ministerstvo zahraničí si ještě před schůzkou ministra kultury Daniela Hermana povolalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Zástupce Pekingu při setkání vyjádřil znepokojení a vyzval k tomu, aby se nikdo z české vlády s dalajlámou nesetkával. A varoval velvyslance, že v opačném případě se to může odrazit na vztazích a spolupráci obou zemí. Kopecký reagoval tím, že dalajláma do Česka přijel jako soukromá osoba a že stejně tak v Česku rozlišujeme mezi oficiálním a soukromým programem členů vlády. To, že se schůzka odehrála, potvrdilo Aktuálně.cz české ministerstvo zahraničí.
Dalajláma
Dalajláma | Foto: DVTV

Praha/Peking – Českého velvyslance v Pekingu si kvůli avizované schůzce dalajlámy s některými ministry v úterý předvolalo čínské ministerstvo zahraničí. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová s tím, že Čína "vyjádřila nad danými informacemi své znepokojení". Ambasador Bedřich Kopecký byl podle ní pozván ještě před tím, než se s tibetským duchovním členové vlády setkali.

Dalajlámu na ministerstvu kultury přijal Daniel Herman (KDU-ČSL), mimo vládní budovy s ním poobědval i jeho stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek a setkal se s ním i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Čínská strana na schůzce podle Lagronové "zdůraznila vysokou citlivost otázky územní celistvosti, v jejímž kontextu na celou záležitost pohlíží, připomněla strategické partnerství obou zemí a vyzvala, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlámou".

Peking také pohrozil, že setkání s dalajlámou může poškodit vzájemné vztahy. "Kromě vyjádření svého znepokojení čínská strana upozornila, že by v případě zpochybnění územní celistvosti Číny musela reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci," dodala mluvčí.

Čína je jednotná, měla by ale vést dialog s Tibeťany

Kopecký čínské diplomaty upozornil na to, že dalajlámova cesta je soukromá, a vysvětlil, že Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády – přičemž k tomu privátnímu se ministerstvo zahraničí nevyjadřuje.

Velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký
Velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký | Foto: Economia

"To vše s odkazem na náš pluralitní systém, který musí být respektován a který musí čínská strana pochopit," popsala Lagronová. "Velvyslanec současně ujistil čínskou stranu, že Česko nemění svou politiku jedné Číny a že respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny," doplnila Lagronová. "Dále potvrdil, že ČR si je vědoma důležitosti tibetské otázky a podporuje dialog mezi centrální administrativou a tibetskou komunitou," dodala.

Peking se setkání ministrů s duchovním vůdcem snažil všemožně zabránit. Čínská velvyslankyně v Praze se mimo jiné na schůzku ptala šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka už více než před měsícem a pak i den před setkáním Hermana s dalajlámou.

Podle Kmoníčka zjišťovala, zda schůzka opravdu proběhne. "Odpovědí bylo, že (stejná situace) trvá a ministerstvo zahraničí je v kontaktu s ministerstvem kultury a pokouší se vyjednat parametry schůzky tak, aby byla jednoznačně soukromá tak, jak byla avizována," vysvětlil Aktuálně.cz Kmoníček.

Herman se nakonec s dalajlámou sešel v úterý na půdě ministerstva kultury, což podle všeho vyvolalo z čínské strany podrážděnou reakci. Ve večerním společném prohlášení pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé v zemi Peking ujistili, že se pozice vlády nemění a územní celistvost Číny z její strany není nijak zpochybňována.

"Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," napsali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Text kritizuje opozice, koaliční partneři sociálních demokratů i nevládní organizace a vysoké školy za údajnou servilitu a ponížený tón.

Deklarace ústavních činitelů byla zbytečná, nechápu distanc premiéra. Šlo mi ale hlavně o to podpořit ministra Hermana, říká ministr financí Babiš | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 26 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy