Panda v ohrožení není. Vztahy se nezhorší natolik, aby s námi Čína přestala jednat, říká šéf zoo

Barbora Němcová Barbora Němcová
20. 10. 2016 14:25
Setkání dalajlámy s ministrem kultury Danielem Hermanem, od kterého se ústavní činitelé distancovali, by podle ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka nemělo ohrozit jednání ohledně pandy, o kterou Praha usiluje. Trojská zoologická zahrada získala od Prahy peníze mimo jiné i na přípravu takzvaného pandária, kam by se pandy, které jsou národní symbol Číny, mohly nastěhovat. Právě pražská zoo s čínskými zoologickými zahradami spolupracuje.
Panda.
Panda. | Foto: Reuters

Praha – Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek řekl, že se nebojí toho, že by se po návštěvě dalajlámy v Praze vztahy České republiky a Číny zhoršily natolik, že by to ohrozilo jednání ohledně pandy.

"Můj osobní názor je, že vztahy s Čínou jsou dobré, a v tuhle chvíli bych asi neměl obavy o to, že by se zhoršily až do té míry, že by se o pandě nejednalo dál," řekl Aktuálně.cz Bobek v reakci na setkání tibetského duchovního vůdce s ministrem kultury Danielem Hermanem, od nějž se přední ústavní činitelé, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, distancovali.

Význam pandy se podle něj ve vztahu s Čínou příliš zveličuje. "Vztahy se nezlepšují kvůli pandě, panda je důsledkem zlepšení vztahů," myslí si ředitel zoo. Zároveň ale zdůraznil, že získání pandy je s politikou úzce provázáno. "Získání pandy souvisí bezprostředně se vztahy s Čínou," dodal.

O propůjčení pand velkých Praze jednají zástupci hlavního města a zoo s čínskou stranou. Trojská zoologická zahrada získala od města peníze mimo jiné i na přípravu takzvaného pandária, kam by se pandy, které jsou národním symbolem Číny, mohly nastěhovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy