Panda v ohrožení není. Vztahy se nezhorší natolik, aby s námi Čína přestala jednat, říká šéf zoo

Barbora Němcová Barbora Němcová
20. 10. 2016 14:25
Setkání dalajlámy s ministrem kultury Danielem Hermanem, od kterého se ústavní činitelé distancovali, by podle ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka nemělo ohrozit jednání ohledně pandy, o kterou Praha usiluje. Trojská zoologická zahrada získala od Prahy peníze mimo jiné i na přípravu takzvaného pandária, kam by se pandy, které jsou národní symbol Číny, mohly nastěhovat. Právě pražská zoo s čínskými zoologickými zahradami spolupracuje.
Panda.
Panda. | Foto: Reuters

Praha – Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek řekl, že se nebojí toho, že by se po návštěvě dalajlámy v Praze vztahy České republiky a Číny zhoršily natolik, že by to ohrozilo jednání ohledně pandy.

"Můj osobní názor je, že vztahy s Čínou jsou dobré, a v tuhle chvíli bych asi neměl obavy o to, že by se zhoršily až do té míry, že by se o pandě nejednalo dál," řekl Aktuálně.cz Bobek v reakci na setkání tibetského duchovního vůdce s ministrem kultury Danielem Hermanem, od nějž se přední ústavní činitelé, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, distancovali.

Význam pandy se podle něj ve vztahu s Čínou příliš zveličuje. "Vztahy se nezlepšují kvůli pandě, panda je důsledkem zlepšení vztahů," myslí si ředitel zoo. Zároveň ale zdůraznil, že získání pandy je s politikou úzce provázáno. "Získání pandy souvisí bezprostředně se vztahy s Čínou," dodal.

O propůjčení pand velkých Praze jednají zástupci hlavního města a zoo s čínskou stranou. Trojská zoologická zahrada získala od města peníze mimo jiné i na přípravu takzvaného pandária, kam by se pandy, které jsou národním symbolem Číny, mohly nastěhovat.

 

Právě se děje

Další zprávy