Sobotka: Zveřejnit prohlášení k dalajlámovi bylo rozhodnutí Hradu. Nevidím na tom nic špatného

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2016 18:30
Podle premiéra Sobotky o zveřejnění prohlášení, v němž se distancovali od ministra Hermana a jeho schůzky s duchovním vůdcem dalajlámou, rozhodl Hrad. "Na tom, že to bylo zveřejněno, nevidím vůbec nic špatného. Naopak si myslím, že je to dobře," doplnil Sobotka. Premiér také odmítl spekulace, že by se před zveřejněním prohlášení sešel s čínskou velvyslankyní v Česku.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Economia

Praha/Brusel - O zveřejnění prohlášení, v němž prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové parlamentních komor odsoudili schůzku ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, rozhodl Hrad. Před zahájením summitu Evropské unie v Bruselu to novinářům řekl Sobotka. Podle něj ale prohlášení neobsahuje nic nového proti stanoviskům předchozích vlád.

"Na tom, že to bylo zveřejněno, nevidím vůbec nic špatného. Naopak si myslím, že je to dobře," uvedl Sobotka. Prohlášení podle něj obsahuje stejná stanoviska, jaká zaujímaly i předchozí vlády. "Možná to ty minulé vlády dělaly za zády občanů," řekl.

Sobotka také odmítl spekulace, že by se před zveřejněním prohlášení sešel s čínskou velvyslankyní v Česku.

Čínské ministerstvo zahraničních věcí si v úterý pozvalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého, jak redakce Akluálně.cz ve čtvrtek informovala. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla, že čínská strana vyjádřila kvůli plánovaným schůzkám s dalajlámou znepokojení.

Podle serveru Česká justice může být za společným prohlášením ústavních činitelů listopadové jednání představitelů 16 evropských zemí s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Rize. Bez vyjádření českých představitelů podle serveru hrozilo, že by se nemuselo uskutečnit bilaterální jednání čínského premiéra s českým.

 

Právě se děje

Další zprávy