Praha - I když při dnešním jednání ústavněprávního výboru byla místnost zcela zaplněná, nakonec nejvíce znělo jméno toho, kdo vůbec přítomen nebyl - jméno Andreje Babiše.
Někteří poslanci totiž chtějí od příštího volebního období omezení střetu zájmů politiků. Nejvíce by to přitom zasáhlo právě Babiše, pokud by tedy seděl ve vládě i po parlamentních volbách.
"Nejde o žádný Lex Babiš, můj návrh by měl dopadat až na příští ministry a já nevím, jestli pan Babiš bude ministrem ještě v budoucnosti, já bych si to nepřál," prohlašoval na jednání výboru poslanec ČSSD Jan Chvojka, jehož jménem sociální demokraté předkládají návrh, který se Babišovi vůbec nelíbí.
Podle návrhu by nesměl být člen vlády provozovatelem ani ovládající osobou provozovatele rozhlasového nebo televizního vysílání. Nesměl by ani vydávat periodický tisk - což nejvíce sedí na Babiše, který ovládá velké mediální impérium.
Myslel, že ho už nic nepřekvapí
"Říkejte si, co chcete, ale je to jednoznačně Lex Babiš," oponoval Chvojkovi poslanec hnutí ANO Radek Vondráček a tvrdil, že přijímat něco takového nemá smysl. "Myslel jsem si, že mě po dvou letech ve Sněmovně už nic nepřekvapí ale sociální demokracie mě tímto překvapila. Jít tímto směrem je pro mě nepředstavitelné," pokračoval Vondráček s poukazem na to, že s něčím takovým přišel člen ČSSD, která je součástí vládní koalice s ANO.
Vondráček nakonec uvedl, že v případě takové úpravy střetu zájmů pro vládní politiky je pro to, aby se stejná pravidla týkala rovněž poslanců, senátorů, hejtmanů i starostů.
Po něm promluvil další poslanec ANO Martin Komárek, který argumentoval obdobně. "Nevěřil jsem svým očím, když jsem to viděl. Je to zhmotnělý sen pana Kalouska. To jste opravdu psal sám?" ptal se Chvojky spíše ironicky Komárek. "Ano, to jsem opravdu psal sám, znovu opakuji, že nejde o žádný Lex Babiš, a trvám na tom, že do civilizované společnosti nepatří, aby členové vlády ovládali média," trval na svém Chvojka.
Nejfatálnější střet zájmů
Kritice čelí také poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který rovněž prosazuje omezení moci a zamezení střetu zájmů u členů vlády, kteří by podnikali nebo vlastnili nějaké firmy. "Nesouhlasím ale s tím, aby se to týkalo starostů, kteří nerozhodují o miliardách ze státního rozpočtu jako ministři," řekl Plíšek. K jeho návrhu mají výhrady poslanci jiné pravicové strany, a to ODS.
"Andrej Babiš má tisíc nebo kolik firem a je nemožné jej kontrolovat. Žádný střet zájmů toto nevyřeší," prohlašoval poslanec ODS Pavel Blažek a kritizoval i návrhy na možné omezení podnikání u starostů. "Tato vláda, která je v nejfatálnějším střetu zájmů, by chtěla omezovat starosty. Je to nesmysl," reagoval další poslanec ODS Marek Benda..
Poslanci nakonec projednávání tohoto bodu přerušili. Jasno nicméně bude až při samotném hlasování Sněmovny. Velmi důležitý bude postoj sociální demokracie, jejíž předseda Bohuslav Sobotka svolal na páteční večer předsednictvo.
"Budeme jednat o zákonu o střetu zájmů, o postoji ČSSD k mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny a také o dopadu kauzy Andreje Babiše Čapí hnízdo na fungovaní koalice," avizoval Sobotka, který nepřímo vyzval hnutí ANO, aby nebagatelizovalo své současné problémy, srozumitelně je vysvětlilo a řešilo.