Zákon proti Babišovi nepodpoříme, ale nebojíme se ho, říká šéf poslanců ČSSD

Odpor sociálních demokratů k návrhu na omezení podnikání Andreje Babiše nijak nesouvisí s tím, že sociální demokraté by měli z Babiše obavu, tvrdí předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. "Něco takového není pravda, a jestli nám to někteří vyčítají, tak se mýlí," říká Sklenák v rozhovoru pro Aktuálně.cz. O návrhu dnes hlasuje Poslanecká sněmovna.
Roman Sklenák s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Roman Sklenák s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou. | Foto: Vojtěch Marek

Pane předsedo, proč nepodpoříte pozměňovací návrh poslance Martina Plíška z TOP 09, který by omezil účast firem politiků ve veřejných soutěžích? Není za tímto vaším odporem obava z šéfa ANO a Agrofertu Andreje Babiše, jehož firem by se návrh týkal?

V žádném případě není toto důvod toho, že jsme proti návrhu. Když čtu, jak jako sociální demokracie stahujeme ocas před panem Babišem, tak mě to rozčiluje, protože to prostě není pravda.

Proč ale návrh nepodpoříte?

My si nejsme vůbec jistí, že ten návrh poslance Plíška je v souladu s evropskou legislativou a s názorem Evropské komise. To je jediný důvod toho, že pro návrh nebudeme hlasovat.

Myslíte si ale opravdu, že evropské právo něčemu takovému brání? Vy sami jste během minulých dní říkali, že chcete ještě celou věc prozkoumat. Co tedy rozhodlo?

My jsme ale v minulých dnech především říkali, že se nechceme soustředit na tuto změnu zákona u veřejných soutěží, ale chceme se soustředit na novelu zákona o střetu zájmu, který se bude týkat i Andreje Babiše. V případě veřejných soutěží by mohl přijít opravdu problém ze strany Evropské komise.

Pan Plíšek i další namítají, že ze strany Evropské komise by námitky nebyly a paní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z ANO, která to tvrdí, nemá pravdu.

Paní ministryně nám předložila materiál, kde popisuje mimo jiné dva momenty, kdy Evropská komise vystupovala proti právní úpravě Řecka v podobné záležitosti, a zmiňuje také jednu věc domácí.

Jakou?

Šlo o to, že se do zákona o veřejných zakázkách dostala ustanovení, že se nemůžou účastnit firmy s anonymní majetkovou strukturou, a den nato zahájila Evropská komise řízení kvůli tomuto paragrafu, který mimochodem už v zákonu není. To jsou argumenty, které považujeme za relevantní.

A to Řecko?

Řekové si řekli, že při veřejných zakázkách omezí některé firmy, pohybující se na mediálním trhu, a měli s tím problém.

Takže žádná obava z Andreje Babiše?

Rozhodně ne.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy