Agrofert se bude moci dál ucházet o veřejné zakázky. Babiše zachránily hlasy ČSSD

Ministr financí Andrej Babiš v pátek přestál důležité hlasování, které mohlo omezit byznys jeho holdingu Agrofert. Sněmovna odmítla návrh poslance Martina Plíška z TOP 09, aby se firmy, v nichž vlastní člen vlády alespoň deset procent, nemohly hlásit do veřejných soutěží. Babiše zachránily hlasy sociálních demokratů. Zákon jako celek Sněmovna schválit nestihla kvůli přestávce, kterou si vzala ODS, hlasovat se tak bude ve středu.
Foto: Economia

Praha - Ministr financí Andrej Babiš v pátek ustál důležité hlasování. Opoziční TOP 09 neprosadila ve Sněmovně úpravu navrhovanou poslancem Martinem Plíškem, podle které by se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl.

Dolní komora návrh odmítla v dílčím hlasování o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. Pro bylo 77 ze 162 přítomných poslanců, ke schválení bylo nutných 82 hlasů. Zákon jako celek Sněmovna schválit nestihla kvůli přestávce, kterou si vzala ODS, hlasovat se tak bude ve středu.

Společnosti ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) se tak budou moci dál ucházet o veřejné zakázky. "Jsem z toho všeho tady ve Sněmovně otrávený, pokud se moje firmy účastní výběrových řízení, vždy jde o zcela transparentní soutěže. Souhlasím s tím, že jsem ve střetu zájmů, ale nikdy jsem svého postavení nezneužil," uvedl Babiš.

Ministr financí ovšem klíčové hlasování ustál jen těsně, Plíškovi k vítězství chybělo pouhých pět hlasů. "Andrej Babiš má ve Sněmovně více spojenců, než se původně zdálo. Kdyby totiž poslanci hlasovali podle dřívějších vyjádření, návrh mohl projít," komentoval to Plíšek.

Původně podporu návrhu slibovali lidovci, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr Daniel Herman pro něj ale nakonec nehlasovali. Babiše zachránila především ČSSD, když většina poslanců hlasovala proti.

"My si nejsme vůbec jistí, že ten návrh poslance Plíška je v souladu s evropskou legislativou a názorem Evropské komise. To je jediný důvod, proč tento návrh nepodpoříme," komentoval to Sklenák. Není podle něj pravda, že by se ČSSD Babiše zalekla.

Kalousek: ČSSD se podělala

Kvůli tomu, že se ČSSD na poslední chvíli rozhodla Babiše podpořit, se ve Sněmovně strhla vzrušená debata. Podle zástupců ČSSD Plíškův návrh nic neřeší a lepší bude Babišovo podnikání vyřešit prostřednictvím zákona o střetu zájmů.

"Sociální demokracie je připravena hlasovat tak, aby se zpřísnil zákon o střetu zájmů a zpřísnily se podmínky, které se týkají podnikání členů vlády. Nebudeme to dělat v zákoně o zadávání veřejných zakázek, protože je to sporné," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

"Poděláte se zase, jako jste se podělali desetkrát předtím," řekl sociálním demokratům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Tím rozčílil sociálního demokrata Jaroslava Foldynu: "Sociální demokracie se nepodělala, to si vyprošuji. Tohle je jen snaha vytvářet nesoulad v zemi, kde všechno funguje."

Babišův střet zájmů

Sociální demokraté Babišovi pomohli, ačkoli v posledních dnech začali s mediálními útoky právě na jeho střet zájmů a jeho byznys. Rozjeli například předvolební kampaň Stát není firma.

"V okamžiku, kdy dochází k propojování politické, ekonomické a mediální moci, tak už v demokracii kontrola nefunguje. Takže já se přimlouvám za to, abychom skutečně mediální moc oddělili od té politické, abychom ekonomickou oddělili od té politické," řekl například ve čtvrtek ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

V případě zákona o veřejných zakázkách, který je jednou z nejdůležitějších norem Sobotkova kabinetu, se ale báli zasahovat. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová totiž varovala, že Plíškova změna by mohla narazit u Evropské komise a ohrozit čerpání evropských dotací. Zákon musí platit nejpozději v dubnu.

"Tento zákon je velice důležitá norma pro celou Českou republiku, cílem je zajistit férová pravidla pro výběr dodavatele. Právě spravedlivou a rovnou soutěží lze dosáhnout hospodárnosti a efektivity ve veřejných investicích," uvedla ministryně na začátku projednávání.

Poslanci zákon však zákon jako celek nakonec schválit nestihli a budou o něm hlasovat až příští středu. "Jsem z toho velmi zklamaná. Budu muset psát eurokomisařce o průběhu legislativních prací a doufám, že k tomu komise přihlédne," dodala Šlechtová s tím, že udělá vše pro to, aby Česko kvůli chybějícímu zákonu nedostalo sankce.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy