Praha – Některé vysoké školy ve středu pět minut před polednem vyvěsily tibetskou vlajku. Na svém facebookovém profilu o tom informoval rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.
"Děláme to proto, že jsme velmi překvapeni včerejším postojem ústavních činitelů. Jsme přesvědčeni, že kromě nějaké profesní přípravy je potřeba studenty vychovávat k občanské hrdosti. A je potřeba, aby představitelé země udržovali určitý standard vystupování. Řada z nás si myslí, že včera byl překročen Rubikon," řekl Bek Aktuálně.cz.
S dalajlámou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda sněmovny Jan Hamáček(ČSSD) v reakci vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiálního postoje k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.
@UPOlomouc proti uprednostnovani ekonomickych zajmu pred svobodou slova. #proud #UPOL #Tibet #Dalajlama @CT24zive pic.twitter.com/1scMAUjW3t
— Jan Herec (@HerecJan) October 19, 2016
Jejich oficiální vyjádření přimělo rektora Beka vyzvat i další vysoké školy k vyvěšení tibetské vlajky. "Přes konferenci rektorů jsem to inicioval. Postupně se k tomu přidávají další školy. Hlásí se k tomu například kromě Brna a Prahy Plzeň, Ústí, AMU, VŠCHT. Bude to většina vysokých škol," upřesnil rektor. Výčet zapojených vysokých škol ale zdaleka nemusí být konečný.
Za pět minut dvanáct... Chvíli před polednem také Janáčkova akademie múzických umění v Brně vyvěsila tibetskou vlajku a připojila se tak k řadě tuzemských vysokých škol. Společný krok má být výzvou k reflexi toho, jak je stát reprezentován vrcholnými politiky.
Zveřejnil(a) Janáčkova akademie múzických umění v Brně dne 19. Říjen 2016
Bek k podpoře Tibetu vyzval hlavně proto, že Česko dává svým stanoviskem najevo, že ekonomické zájmy jsou přednější než důstojnost. "Hlavně si myslím, že stanovisko dává přednost hospodářským zájmům několika podniků, které mají zájmy v Číně, před opravdu důstojným vystupováním. Ten text čtu jako překročení určitého standardu, jak vystupují státy a jejich představitelé," upřesnil Bek. "Nerozumím tomu, aby takovéto stanovisko vydávali ústavní činitelé. Rozuměl bych tomu, kdyby to jednotlivě komentovali, ale takhle silné prohlášení kvůli banální věci nepřispívá důstojnosti státu," doplnil.
I my se připojujeme k výzvě @muni_cz #zapětminutdvanáct pic.twitter.com/nC5ZKS4X3H
— NTK (@ntkcz) October 19, 2016
Podle něj je postoj ústavních činitelů ostuda. "Zesměšnili stát. Zesměšnili jsme se na mezinárodní scéně," řekl Bek. "Jsme zvyklí na leccos, ale toto je nová úroveň. Tohle jsme nezažili od normalizace," dodal.
Už vlaje...
Zveřejnil(a) Univerzita Pardubice dne 19. Říjen 2016
Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima potvrdil, že univerzita se k vyvěšení tibetských vlajek pět minut před polednem připojí. "To prohlášení není šťastné. Máme dobré vztahy s čínskými univerzitami. Setkání s dalajlámou podle mě nenarušuje vztahy s Čínou," řekl. Dodal, že ve svobodné zemi se může potkat kdokoliv s kýmkoliv, pokud chce. "Jsme ve svobodné zemi. Když se někdo chce s někým setkat, ať se s ním setká," dodal.
Stydíme se za způsob, jakým reprezentují Českou republiku naši vrcholní politici. #zapetminutdvanact pic.twitter.com/Ugu4ZnEXwM
— VŠCHT / UCT Prague (@VSCHT) October 19, 2016
S dalajlámou, který je jedním z hostů Fora 2000, se ve středu ráno sešli také někteří poslanci a senátoři. Schůzku považují za dobrou odpověď na úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů.
Národní divadlo se dnes v poledne připojilo k vysokým školám a vyvěsilo na budovu Nové scény tibetskou vlajku. Iniciativa vyjadřuje znepokojení nad postojem čelních představitelů našeho státu v souvislosti s návštěvou Jeho svátosti dalajlamy v Praze.
Zveřejnil(a) NOVÁ SCÉNA Národního divadla dne 19. Říjen 2016
Vlajku vyvěsila také Západočeská univerzita v Plzni. "Tímto symbolickým gestem se hlásíme ke krédu univerzity. Stojíme za hodnotami, které obstojí v měnícím se světě. I našim studentům tak chceme sdělit, že univerzity zastávají principy otevřené demokratické společnosti, která si váží duchovních hodnot a nebojí se je otevřeně hájit," uvedl její rektor Miroslav Holeček.
Ostravská univerzita vyvěsila v 11:55 tibetskou vlajku ze své budovy ve Dvořákově ulici. "Dalajlama je symbolickým představitelem ochrany lidských práv a zachování kulturní identity národů. A právě Česká republika by s ohledem na svou historii a odkaz prvního demokratického prezidenta Václava Havla měla tyto myšlenky podporovat," uvedl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.
Z brněnských škol se přidala také Janáčkova akademie múzických umění. "Naše univerzita se k výzvě připojila vylepením tibetských vlajek do oken," uvedla mluvčí Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová.
K akci se nepřipojily Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě ani Technická univerzita v Liberci. Nechtěly spojovat politiku s akademickou půdou. "Univerzita nevyvěšuje vlajky žádných států bez ohledu na to, zda s nimi vedení univerzity osobně sympatizuje či nikoliv," řekl rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs.
Dalajláma Čechům poděkoval
Dalajláma ve středu na přednášce v pražské Lucerně poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.
Dalajláma připomněl, že už při jeho pondělním přivítání v Praze přišla na Hradčanské náměstí zhruba tisícovka lidí podporujících Tibet. "Jsem za to vděčný a vážím si toho. Je to důležité nejen pro šest milionů Tibeťanů, ale pro celý svět, pro ideál nenásilí," řekl. Zdůraznil, že nenásilné řešení situace v Tibetu, který ovládá Čína, je jediné možné.
Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlámou kritizuje dlouhodobě.