Ženu, kterou srazil Janoušek, vyslechnou tento týden

ČTK ČTK
16. 4. 2012 16:20
Z motolské nemocnice bude propuštěna v následujících dnech
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Jednapadesátiletá žena, kterou podle policie v opilosti srazil lobbista Roman Janoušek, by měla být v nejbližších dnech propuštěna z motolské nemocnice.

Řekl to její advokát Josef Lžičař s tím, že policie chce ženu vyslechnout v druhé polovině tohoto týdne. Podle mluvčí motolské nemocnice Pavlíny Dankové však zatím není jasné, kdy bude žena propuštěna.

Lžičař také uvedl, že policisté, kteří od incidentu ženu v nemocnici hlídali, jí už ochranu nadále neposkytují. "Já o tom nemám žádné informace," řekla státní zástupkyně Jitka Rybenská, která je oprávněná k případu poskytovat informace.

Policie viní Janouška z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Janoušek po nehodě podle policie v opilosti srazil ženu a ujel. Hrozí mu až desetileté vězení.

"Netušil jsem, že jsem jí ublížil"

Lobbista deníku Blesk již dříve řekl, že po nehodě údajně netušil, že ženě ublížil, proto ji neposkytl první pomoc. Svého činu lituje. Prostřednictvím svého advokáta se také sražené ženě omluvil. Je připraven jí nahradit škodu.

Lobbista podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce.

Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie jej dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

Počínání policistů po havárii vyvolalo kritiku. Policejní prezident Petr Lessy později přiznal, že jeho sbor chyboval. Vyšetřování proto přidělil hradeckým policistům.

Šest kázeňských řízení

Šéf pražské policie Martin Vondrášek kvůli pochybením svých podřízených zahájil se šesti z nich kázeňské řízení. Postupem policistů se zabývala také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Nezjistila však, že by policisté spáchali trestný čin.

Lessy kvůli pochybením policistů také Vondráška nepřímo vyzval k rezignaci. Ten již dříve uvedl, že zatím nerezignuje, protože chce nejdřív vědět, jaká byla odpovědnost jednotlivých policistů a velitelů, a to, zda to bylo dílčí, nebo systémové pochybení.

Případ stál také místo Lessyho náměstka Vladislava Husáka. Policejní prezident totiž přijal Husákovu již dříve nabídnutou rezignaci.

Nechce prý, aby se o policii v kauze pochybovalo. Husák svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce s Janouškem.

Odmítá však, aby konec jeho působení ve vedení policie byl s Janouškem jakkoliv spojován.

 

Právě se děje

Další zprávy