Inspekce: Policisté u Janouška trestný čin nespáchali

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 4. 2012 13:13
Policisté, kteří zasahovali na místě nehody pražského lobbisty, trestný čin nespáchali
Roman Janoušek po nehodě.
Roman Janoušek po nehodě. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Policisté, kteří zasahovali na místě nehody pražského lobbisty Romana Janouška, trestný čin nespáchali.

K takovému závěru došla Generální inspekce bezpečnostních sborů, na kterou se v souvislosti s kritizovaným postupem vyšetřování obrátil policejní prezident Petr Lessy i šéf pražské policie Martin Vondrášek.

Informaci potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová. Upozornila, že prověřování inspekce nesouvisí s vyšetřováním, které vedou vnitřní orgány policie.

Vondrášek už dříve zahájil kvůli pochybením kázeňské řízení se šesti policisty. Také Lessy přiznal, že jeho sbor chyboval.

Janoušek v březnu podle policie v opilosti způsobil nehodu, při níž přejel ženu, a poté ujel.

Počínání policie po havárii vyvolalo kritiku. Otázky vzbudilo to, proč byl Janoušek ještě v den nehody propuštěn, proč mu policie umožnila používat po zadržení mobilní telefon a zda neměla policie na místě podat návrh na uvalení vazby.

Janoušek byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetiletý trest.

Janouškova obří vila: dům, který zastínil i slunce:

 

Právě se děje

před 46 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy