Žena přesvědčila dvacet lékařů, že je jejich pacientka. Získala recepty na hypnotika

ČTK ČTK
24. 4. 2023 16:56
Skoro dvacet lékařů oklamala za poslední tři roky jednapadesátiletá žena z Liberecka při získávání hypnotik na předpis. Recepty na léky obsahujících zolpidem od lékařů získávala tím, že při telefonních hovorech s nimi se vydávala za jejich pacienty. Kriminalisté ženu obvinili ze zločinu přechování omamné a psychotropní látky a jedu, za což jí hrozí od dvou do osmi let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Případ byl pro nás zajímavý hlavně tím, jakým jednoduchým způsobem si žena léky obstarávala a jak byla schopna využít důvěry lékařů, kteří především za doby pandemie vydávali e-recepty jen po telefonické konzultaci," řekl vedoucí libereckého policejního TOXI týmu Pavel Folprecht.

Léky získávala jen pro vlastní potřebu, uvedl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Uvedl, že jednání lékařů bude policie řešit ve spolupráci s Českou lékařskou komorou.

Léky obsahující zolpidem se používají ke krátkodobé léčbě nespavosti a některých mozkových poruch. Jejich výdej je vázán na lékařský předpis. "Při telefonátech lékařům se vždy vydávala za konkrétního pacienta daného lékaře," informoval Robovský.

"Jména pacientů čerpala z okruhu svých známých, kdy při hovorech s nimi získávala informace, které se týkaly jejich zdravotního stavu a jména ošetřujícího lékaře," uvedla policie. Lidé, jejichž jména zneužívala, o tom podle něj nevěděli.

Léky vyzvedávala žena v lékárnách nejen na Liberecku, ale i na dalších místech po republice. Případem se kriminalisté zabývali od léta minulého roku, ženu obvinili před několika dny.

Žena podle zjištění kriminalistů za tři roky neoprávněně získala přibližně 5500 tablet léčiva obsahujících zolpidem. "Konkrétně asi 55 tisíc miligramů účinné látky, přičemž za značný rozsah je považováno již množství přesahující sedm tisíc miligramů," dodal Robovský.

Video: Zneužívání hypnotik? Jsme vychovávaní v tom, že na všechno existuje prášek, říká Kuda (13. 7. 2022)

Lidé zneužívají léky, protože jim pomáhají neprožívat emoce. Mají ale velký závislostní potenciál, proto se předepisují jen na krátkou dobu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy