Zemřel veterán Stanislav Hnělička, který sám zajal celé družstvo německých vojáků

ČTK ČTK
4. 11. 2016 17:27
V 94 letech zemřel hrdina z druhé světové války Stanislav Hnělička, pamětník bojů u Tobruku či u Dunkerque. Informovalo o tom v pátek ministerstvo obrany. Hnělička byl držitelem mnoha vyznamenání včetně Řádu bílého lva nebo nejvyššího francouzského státního vyznamenání, Řádu čestné legie. "Bohužel zemřel další z druhoválečných veteránů, který za svou vlast bojoval v Africe i na západní frontě. Jeho příběh zůstane pevnou součástí historických tradic naší armády. Upřímnou soustrast rodině," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Veterán Stanislav Hnělička.
Veterán Stanislav Hnělička. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ve věku 94 let zemřel veterán z druhé světové války Stanislav Hnělička, informovalo v pátek ministerstvo obrany. Držitel mnoha vyznamenání včetně Řádu bílého lva nebo francouzského Řádu čestné legie prošel bitvami u Tobruku či u Dunkerque.

"Bohužel zemřel další z druhoválečných veteránů, který za svou vlast bojoval v Africe i na západní frontě. Jeho příběh zůstane pevnou součástí historických tradic naší armády. Upřímnou soustrast rodině," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Stejně se vyjádřil i náčelník generálního štábu Josef Bečvář. "Je zdrcující, že odchází další z významných veteránů druhé světové války. Pana generála Hněličku jsem znal osobně," napsal. Podle něho šlo o úžasného člověka.

Liberecký rodák Hnělička prožil dramatický útěk z okupované republiky, aby se nakonec dostal do Palestiny, kde se v lednu roku 1941 stal jedním z nejmladších vojáků 11. pěšího praporu pod velením Karla Klapálka. Zúčastnil se všech bojů na Středním východě až po Tobruk. Poté se přesunul do Británie, kde se stal členem vznikající Československé samostatně obrněné brigády. V roce 1944 se brigáda vylodila v Normandii a Hnělička se v jednotce druhého tankového praporu zúčastnil osvobozovacích akcí. Při jednom z útoků sám zajal celé družstvo německých vojáků. Po kapitulaci německých vojsk se s jednotkou vrátil do vlasti. Za hrdinství v boji byl oceněn dvakrát československým válečným křížem.

Po válce začal podnikat, avšak po komunistickém puči přišel o firmu a byl uvězněn. Perzekvován byl po celou dobu komunistického režimu. Po jeho pádu se zapojil do aktivit Československé obce legionářské.

 

Právě se děje

Další zprávy