Byl to hrdina, na nějž Češi zapomněli. Jako tankista prošel peklem, říká o Opočenském historik

Jan Gazdík Jan Gazdík
29. 10. 2016 16:30
Bedřich Opočenský, jenž v sobotu ráno zemřel, patřil k vojákům, kteří toho pro osvobození Československa mnoho vykonali, ale o to méně o svém hrdinství hovořili. Takto na plukovníka Opočenského vzpomíná expert na druhou světovou válku Martin Vaňourek.
Plukovník Bedřich Opočenský. Zemřel v sobotu ráno ve věku 92 let.
Plukovník Bedřich Opočenský. Zemřel v sobotu ráno ve věku 92 let. | Foto: Martin Stropnický/Twitter

Praha – Bedřich Opočenský, poslední český druhoválečný velitel tanku, který v sobotu ráno zemřel, patřil podle experta na druhou světovou válku Martina Vaňourka k vojákům, kteří toho pro osvobození Československa mnoho vykonali, o to méně však o svém hrdinství hovořili.

"Češi ho vlastně 'objevili' až v posledních letech. Vlast na něj a třeba i na jeho kamaráda Karla Šeráka (rovněž velitele tanku z východní fronty, který zemřel letos v červenci) na celá desetiletí doslova zapomněla. Nebyl tedy povyšován a nedostával – na rozdíl od mnoha jiných – řády," srovnává s hořkostí historik Vaňourek.

Dnešní generace si už podle něj nedokáže ani v nejmenším představit, jakým peklem procházeli českoslovenští tankisté v bojích o Dukelský průsmyk či Ostravu. "A znovu jsem si to uvědomil při natáčení dokumentu ČT 'Dukla - krev a mýtus'. Jeho autoři tehdy k jednomu stolu posadili naše tankisty s jejich tehdejšími německými protějšky," vzpomíná historik.

"Tohle už bylo na Bedřicha Opočenského moc. Vrátily se mu najednou vzpomínky na krveprolití a strázně, takže jsem ho musel dlouho uklidňovat, aby své rozhořčení nedal německým veteránům najevo. Chovali se sice nyní jako dobromyslní tatíci, avšak tehdy prý vypichovali zajatým Čechoslovákům oči a vyřezávali jim hvězdy na čela, když dobyli jejich pozice," dodává.

Nebyl v Komsomolu, neměl tedy nárok na vyznamenání

Když se tedy Vaňourek veterána Opočenského zeptal, jaký měli Čechoslováci u Dukly či Ostravy s nacisty kontakt, odpověděl mu rezolutně: "Jen tankovými pásy a kulomety!"

Pro sbírku Paměť národa později na boje v Polsku vzpomínal: "Jeli jsme, letěli jsme, pálili jsme. Snad řidič uhnul jen o centimetr z těch kolejí, co byly vyjeté. Řach – dostali jsme to z pravé strany do pásu. Utrhlo to dvě pojezdová kola, prorazilo dno tanku a zranilo to Sašu (Alexandra Vízka)."

Nedaleko Zábřehu u Benešova zničil pak Opočenského tank dvě obrněná vozidla wehrmachtu, čímž zachránil obklíčené rudoarmějce. Ti mu potom až dojemně děkovali za to, že je dostal z beznadějné situace. Přijel i vojenský korespondent Rudé armády, aby o hrdinství Opočenského tankové osádky napsal reportáž s doporučením na vysoké válečné vyznamenání. Nakonec se velitele tanku zeptal, zda je alespoň členem Komsomolu. "Ne," odpověděl překvapený Opočenský. "Tak to tvého z vyznamenání asi nic nebude," přiznal korespondent. A nebylo. Tankista uznání dočkal až po pádu komunistického režimu.

Co bude, až zemře poslední válečný hrdina?

"Uvědomoval si, že nemá smysl v sobě tu strašnou nenávist či hořkost živit i desetiletí po válce. Takže v natáčení dokumentu pokračoval. Jak se mi ale přiznal, tak to zvládl jen s vypětím všech sil. Válečné hrůzy ho zkrátka i po tak dlouhé době znovu pohltily. Zřejmě i proto po válce ihned demobilizoval a věnoval se v Sedleci u Litoměřic farmaření. Vyřídil si s nacisty účty a tím to pro něj skončilo. A možná se tak vlastně vyhnul perzekucím, jimiž byli mnozí veteráni v padesátých letech vystaveni," přemítá Vaňourek.

Jenomže zapomínání na osobnosti a hrdiny, kteří kvůli osvobození vlasti cedili svou krev, podle Martina Vaňourka pokračuje: "Vždy když někdo z nich zemře, tak se najednou objevují oslavné články, při nichž se dojímáme a žasneme, jak skvělí lidé to byli a o co všechno s jejich odchodem přicházíme. Co ovšem nastane, až nám zemře poslední takový hrdina? Koho pak budeme vydávat jako náš vzor statečnosti, odhodlání a morálky?" ptá se historik.

"Vždyť ani nyní právem oslavovaný Jiří Brady nebyl z Čechů jediný, kdo přežil Osvětim. Co ale víme o těch ostatních? Nic. Své hrdiny objevujeme – pokud vůbec – až když je pozdě. A to je případ i Jiřího Bradyho, při vší obrovské úctě k němu," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy