Praha - Po dlouhé nemoci zemřel v noci na čtvrtek bývalý premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross. Informaci Aktuálně.cz potvrdila mluvčí sociálních demokratů Eva Gregorová. ČSSD uvažuje, že Grossovi nachystá "stranický pohřeb", pokud se dohodne s rodinou.
Stanislav Gross, který byl v minulosti ministrem vnitra, stál v čele vlády od července 2004 do dubna 2005. Podle médií trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby.
Gross se v poslední době vůbec neobjevoval na veřejnosti a léčil se v soukromí. O své nemoci nechtěli on ani jeho rodina hovořit. Podle mediálních informací se ale jeho zdravotní stav postupně výrazně zhoršoval.
"Ta zpráva mě velmi zasáhla, protože jsem byl jedním z lidí, kteří s ním blízce spolupracovali. Naposledy jsem s ním mluvil před několika měsíci, kdy jsem ho navštívil u něj doma. Debatovali jsme o politické situaci, zajímal se o současné dění ve Sněmovně i ve vládě," popsal poslední setkání předseda Sněmovny Jan Hamáček.
Politici vyjadřují soustrast
Nedávno Grosse navštívil současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), o návštěvě ale nechtěl mluvit, označil ji za soukromou.
"Patnáct let byl výraznou postavou celostátní politiky jako předseda poslaneckého klubu ČSSD, ministr vnitra a nakonec předseda vlády. Je mi líto, že zemřel v pouhých 45 letech a po tak těžké nemoci," komentoval úmrtí Sobotka.
"Řekli mi to asi před pěti minutami, takže teď si musím sednout ke stolu a napsat kondolenci, protože je mi to líto," reagoval na úmrtí Grossův předchůdce v čele vlády i ČSSD Vladimír Špidla. Zpráva zaskočila i prezidenta Miloše Zemana, který dal Grossovi ve své vládě funkci ministra vnitra a v roce 1996 mu byl za svědka na svatbě. O několik let později na něj ale zanevřel kvůli "podrazu" při prezidentské volbě v roce 2003.
"Pan prezident v této těžké chvíli vyjadřuje soustrast rodině a blízkým," vzkázal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.
Pan prezident v této těžké chvíli vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a blízkým Stanislava Grosse.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 16. Duben 2015
Grossova smrt zaskočila i Jiřího Paroubka, který po něm přebral post předsedy vlády. "Vzpomínám na něj, jako na příjemného, milého člověka. Mohu říci, že jsme měli velmi dobré osobní i pracovní vztahy, že vztahy mezi našimi rodinami byly velmi dobré, mám rád jeho rodinu, stejně tak moje manželka," řekl Aktuálně.cz s tím, že se s Grossem naposled viděli před necelým rokem. "Naposledy jsem ho viděl vloni v červnu na premiéře muzikálu a musím říct, že jsem byl hodně překvapen změnou zdravotního stavu po pár měsících, kdy jsem ho neviděl," dodal.
Na sociálních sítích se k smrti nejmladšího premiéra v historii České republiky vyjadřuje řada kolegů z politiky i mimo ni. Nečekaná událost zaskočila i Zdeňka Škromacha, který byl místopředsedou Grossovy vlády. "Vždy držel slovo a hodně se věnoval své rodině. Život není spravedlivý. Měl jsem ho kluka svým způsobem rád," napsal na svém facebooku.
Ač sluníčkové ráno, tak smutek na duši. Zpráva o smrti Standy Grosse mě nemile zaskočila. Zažil jsem s ním mnoho let v...
Posted by Zdeněk Škromach on 16. duben 2015
Někdejší strojvedoucí Gross se v 90. letech stal nadějí sociálních demokratů. Od roku 1992 byl poslancem a ve svých 34 letech se stal nejmladším premiérem v historii ČR.
Slibně rozjetou politickou kariéru zastavila aféra kolem pořízení bytu, kvůli které přišel o premiérské křeslo po pouhých osmi měsících ve funkci. Po odchodu z politiky se věnoval advokacii. Gross je prvním porevolučním premiérem, který zemřel.