Na to během brněnského víkendu odpověděl jen málokdo. Projevům vládla ostrá kritika vládní ČSSD, silná víra v sebe sama - a neurčitá představa budoucnosti.
Věcně: Říman, Papež, Julínek
Očekávání přitom bylo značné. Hlavní část kongresu totiž patřila stínovým ministrům a volebním lídrům ODS. Měli představit, jak bude Česko pod jejich vládou vypadat.
"Musíme předložit balík zákonů transformující zdravotnictví, penzijní systém a systém sociálních dávek," shrnul úkoly pro první rok u moci Martin Říman. Stínový ministr průmyslu a obchodu byl jedním z mála mluvčích, kteří místo ideologie nabídli fakta: slíbil rychlou liberalizaci pracovního práva, uvolnění trhu s byty či zrušení zákona o registračních pokladnách. (Římanův projev ČTĚTE ZDE ) #reklama
Podobně věcnou vizi "budoucího českého zemědělství" popsal Jiří Papež, stínový ministr zemědělství. Podle svých slov chce státní politiku převést do regionů: "Jenom tam mohou lidé nejlépe definovat svoje potřeby." (Papežův projev ČTĚTE ZDE)
Ideologicky: Langer, Bartoš, Páralová
Říman, Papež či stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek mluvili na sjezdu konkrétně - a o budoucnosti. Většina stínového kabinetu však využila své minuty u řečnického pultu k variacím na jedno téma: Špatná vláda ČSSD. "Už bylo dost vlády arogance, vulgarity, strachu, korupce a klientelismu," zvolal například stínový ministr vnitra Ivan Langer. ( ČTĚTE ZDE )
Možný šéf školství Walter Bartoš vyzýval k "zastavení osmileté devastace školství", stínová ministryně sociálních věcí Alena Páralová upozorňovala, že "za socialistické vlády každoročně roste počet obyvatel pod hranicí chudoby".
Vlastní řešení rozvést nedokázali - Bartoš promluvil o školném a nutnosti rozvíjet celoživotní vzdělávání, Páralová řekla jen to, že by se sociální dávky měly spojit se zdaněním příjmů. Oba se tak nedostali ani k tezím, které mají ve volební Modré šanci.
Jeden z nejtvrdších útoků na sociální demokraty si jako hlavní motto vybrala Miroslava Němcová. S poukazem na uvalení nucené správy ve VZP nepřímo obvinila ČSSD z praktik totalitních padesátých let. (VÍCE ZDE).
Proti ČSSD, nebo s ní?
I přes deklarovaný odpor k ČSSD na klíčovou povolební otázku kongres jasně neodpověděl: Půjde ODS do případné velké koalice se sociálními demokraty?
Stínový ministr vnitra Ivan Langer v otázkách čtenářů Aktuálně.cz sice prohlásil, že existuje pouze varianta většinové vlády s lidovci nebo vláda komunistů se sociálními demokraty. Předseda Topolánek však byl méně vyhraněný: "Můžeme spolupracovat dokonce i s nekomunistickou částí sociální demokracie. Naším skutečným protivníkem je koalice posttotalitní komunistické strany a oportunistických, demagogických a zkorumpovaných technologů moci."
Bouře pro Dzurindu
Topolánek, hejtman Bendl, Němcová a další sepsali své projevy s viditelným cílem: Vyburcovat stranu. A zároveň do voleb zarazit veřejné názorové střety.
"Buďme jednotní, hrdí, optimističtí", znělo brněnským kongresem. Navzdory tomu potlesk po závěrečném "burcujícím" projevu Miroslava Topolánka nemohl konkurovat ovacím, které sklidil Mikoláš Dzurinda.
Slovenský premiér mluvil o evropské politice, otázkách světové bezpečnosti či podpoře vzdělanosti. Volební lídr ODS podobná témata vynechal.
Topolánkovo poselství tak sestávalo ze tří vzkazů:
- Delegáty ujistil, že strana není slabá ani v útlumu a volby musí nutně vyhrát
- Občanům vzkázal, že ODS končí s léty v opozici a nabízí řešení všech jejich problémů
- A soupeře varoval: Vidím vaši únavu, záchrana je blízko: ODS! ( závěrečný Topolánkův projev si můžete poslechnout ZDE)