Svému známému, který v Lánské oboře manipuloval stamilionové zakázky, udělil milost a zachránil ho od vězení. Výjezdy za voliči před prezidentskými volbami platil Miloši Zemanovi stát. Nad korunovačními klenoty se opilecky potácel, v přímém přenosu mluvil sprostě. Bývalý prezident a premiér se během dlouhé kariéry nevyhnul vlastním kauzám ani aférám lidí, kterými se obklopil.
Prohlášení čtyř (2016)
Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL se v říjnu 2016 sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který přijel do Prahy na konferenci Forum 2000. Ve stejný den vydali čtyři nejvyšší ústavní činitelé, tedy prezident Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda sněmovny Jan Hamáček (všichni tři ČSSD), takzvané Prohlášení čtyř. Připomněli strategické partnerství s Čínou a uvedli, že osobní kroky některých členů vlády neznamenají změnu české zahraniční politiky.
Dalajlama je považován za právoplatného vůdce Tibetu okupovaného Čínou. Ústavní činitelé v prohlášení ujistili, že její územní celistvost, a tedy i okupaci Tibetu, plně respektují.
Prohlášení zvedlo kritiku politiků i veřejně činných osobností a mnozí jej označili za zbabělé a ostudné. V reakci na něj se druhý den setkalo s dalajlamou dalších pět desítek zákonodárců. Některé instituce také na protest vyvěsily tibetskou vlajku. Senát se od prohlášení distancoval s tím, že nejde o názor horní komory parlamentu, ale Štěcha osobně.