Zemanovi mají do Bílého domu pomoct lobbisté blízcí Trumpovi. Vyjednává to Nejedlý

Michael Švec Lukáš Werner Michael Švec, Lukáš Werner
Aktualizováno 7. 4. 2017 9:05
Hrad ve Washingtonu vyjednává s lobbistickou agenturou, aby zprostředkovala návštěvu prezidenta Miloše Zemana ve Spojených státech. Upozornil na to server Politico. Jak vyplývá z elektronické kopie dokumentu, kontaktní osobou za českou stranu je Zemanův poradce Martin Nejedlý. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka však žádná spolupráce nebyla podepsána, firma jen poslala nabídku, což podle příslušného amerického zákona musí nahlásit.
Foto: Jakub Plíhal

Praha, Washington - Česká strana dělá vše pro to, aby se uskutečnila avizovaná návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Spojených státech, která má být spojená s přijetím u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle serveru Politico si Češi kvůli tomu dokonce najali lobbistickou agenturu SPG, která má právě podle serveru k Trumpově okolí blízko.

Podle dokumentu, který byl zveřejněn v americkém registru pro společnosti hájící zájmy cizích států, firma jedná přímo s prezidentskou kanceláří a kontaktní osobou je Nejedlý. Materiál obsahuje i dopis, který je adresován českému velvyslanci ve Washingtonu Hynku Kmoníčkovi.

Ředitel SPG Christian Bourge v něm píše, že "má tu čest oznámit spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu D.C. ve snaze zprostředkovat úspěšnou a produktivní státní návštěvu prezidenta Miloše Zemana". Z textu nevyplývá, že již byla podepsána smlouva, nicméně je formulován tak, že k předchozí dohodě muselo dojít.

"Děkujeme za čest sloužit vám a lidu České republiky," uzavírá dopis Bourge.

Prezidentův poradce Nejedlý popírá, že by stál za jednáním s americkými lobbisty. "Nevím, kde berete tyto informace. Rozhodně jsme nic neiniciovali, to popírám. Pokud někdo něco domlouval, je to otázka na pana velvyslance v USA. Je to otázka jeho kompetencí, zda by měl někdo pomoci při nějaké organizaci. Ale věřte mi, že jsme soběstační. Pokud nám však někdo chce poradit, proč ne, ale je to otázka budoucích dnů," řekl Aktuálně.cz Nejedlý.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček však tvrdí, že žádná taková spolupráce podepsána nebyla, nýbrž že americká firma jen zaslala svou nabídku, kterou podle příslušného zákona musela ohlásit do registru. Bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu, který na článek v Politicu upozornil, pak Ovčáček označil za "idiota". "Milí přátelé, tak toto nemehlo chtělo být ministrem průmyslu a obchodu za ČSSD," píše také Ovčáček na svém Facebooku.

"Věc se má tak, jak uvedl Hynek Kmoníček, na kterého právě ve statusu na Facebooku odkazuji. Toť vše," napsal Ovčáček na doplňující otázky Aktuálně.cz.

Sám Kmoníček tvrdí, že žádná spolupráce domluvena nebyla. "Obdrželi jsme nabídku jedné lobbistické společnosti. To, že nabídku předala, musí ze zákona registrovat, což se také stalo. A to je vše," napsal Aktuálně.cz. "Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná podepsaná smlouva, nebylo v této fázi o čem rozhodovat, a nemohlo to tudíž také nikoho, natož Českou republiku, nic stát," dodal.

Zda s lobbisty jednal prezidentův poradce, nechtěl velvyslanec komentovat. "O jednáních pana Nejedlého bude mít informace pan Nejedlý," napsal.

SPG je menší lobbistická firma s vazbami na Trumpa, podle Politica byl jejím jediným zahraničním klientem Nový Zéland.

Zemanova americká návštěva je v posledních dnech často zpochybňována. Hrad přiznal, že dosud z Bílého domu nemají její termín. Kancléř Vratislav Mynář pouze uvedl, že by se měla uskutečnit v druhé polovině dubna a že její termín bude česká strana znát tři týdny předem.

 

Právě se děje

Další zprávy