Zeman se v Číně znovu setká s prezidentem Si Ťin-pchingem. Schůzka s Trumpem se dolaďuje, tvrdí Hrad

ČTK ČTK
2. 4. 2017 14:29
Nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák uvedl, že se český prezident Miloš Zeman v květnu setká s čínským prezidentem. Zároveň okomentoval i jednání okolo plánovaného setkání Zemana s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, okolo kterého se nedávno objevily pochybnosti. Jindrák odmítl, že by byla cesta do USA v ohrožení. Nejedná se podle něj o to, zda návštěva bude či nebude, ale kdy a v jakém formátu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: TV Barrandov

Praha - Prezident Miloš Zeman se letos při návštěvě Číny opět setká s prezidentem Si Ťin-pchingem. Poté se zúčastní konference o vybudování novodobé Hedvábné stezky.

Informoval o tom nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Zároveň odmítl, že by byla v ohrožení Zemanova cesta do USA.

Diplomaté podle něj nyní jednají o termínu a formátu setkání s Donaldem Trumpem, nikoli o jeho samotném konání.

Do Číny pojede Zeman v květnu. "Máme potvrzeno, že se uskuteční bilaterální schůzka s čínským prezidentem," poznamenal Jindrák.

Konat by se měla na začátku Zemanovy návštěvy, poté na ni naváže účast na mezinárodní konferenci o Hedvábné stezce, na které by se měly setkat asi tři desítky hlav států. Český prezident by měl navštívit Šanghaj a chystá se i další program, který bude mít hlavně ekonomické zaměření.

Cesta by měla být devítidenní. Podle Jindráka je tak dlouhá i kvůli delším přesunům a časovým rozdílům. Poznamenal, že cestování zabere asi dva a půl dne.

Zemana doplní podnikatelé

Pražský hrad počítá s účastí početné podnikatelské delegace, na jejím složení se nyní pracuje. Zeman již v minulosti řekl, že ho do Číny doprovodí podnikatel Petr Kellner.

Nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Kellner již se Zemanem u čínského prezidenta byl v roce 2014. Zeman se poté z Číny vracel letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T místo vládním speciálem. S čínským prezidentem se Zeman setkal také loni v Praze.

S účastí velké podnikatelské delegace se počítá i při červnové cestě českého prezidenta do Vietnamu. Spojena bude se zastávkou v kazašské Astaně, kde se Zeman zúčastní otevření Expa 2017.

"Delegace by mohla být 120členná," uvedl Jindrák k velkému zájmu podnikatelů. Delegaci omezuje kapacita letadla. Návštěva Vietnamu bude podle Jindráka zaměřena zejména na ekonomické otázky, a to i kvůli vietnamské komunitě, která v České republice žije.

Ještě v květnu se Zeman zúčastní summitu NATO v Bruselu, který má být spojen s první návštěvnou Donalda Trumpa v Evropě. Setkání špiček členských států Severoatlantické aliance bude důležité i kvůli pravděpodobné debatě o zvýšení evropských výdajů na obranu a kvůli snaze o větší zapojení NATO v boji proti terorismu.

Schůzka s Trumpem se dojednává

S Trumpem by se měl Zeman setkat již na konci dubna v USA. V posledních týdnech se v médiích objevily pochybnosti, zda se schůzka uskuteční. Jindrák odmítl, by byla cesta v ohrožení. Nejedná se podle něj o to, zda návštěva bude či nebude, ale kdy a v jakém formátu.

Za ideální scénář Jindrák označil nedávnou návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové u Trumpa. Ta nejprve s Trumpem mluvila mezi čtyřma očima, pak se jednání rozšířilo i o další členy delegace. Doprovodit Zemana mají zájem ministr financí Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nebo ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy