Šéf CEFC je podezřelý z porušení zákona. Ve vedení firmy končí, Zemanovým poradcem zůstává

Domácí Domácí
Aktualizováno 19. 3. 2018 19:22
Poradce prezidenta Miloše Zemana a šéf čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřovaný pro podezření z porušení zákona, potvrdil Hrad.
Miloš Zeman, čínský prezident a šéf CEFC Jie Ťien-ming (vlevo).
Miloš Zeman, čínský prezident a šéf CEFC Jie Ťien-ming (vlevo). | Foto: ČTK

Praha - Představitelé Šanghaje potvrdili hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, že šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Podle vedení CEFC odejde z čela firmy. Mynář a jeho hradní tým se to dozvěděli během své návštěvy v Číně minulý týden. Hrad zároveň sdělil, že Jie Ťien-ming zůstane nadále Zemanovým poradcem. "Vyčkáváme prošetření celé záležitosti," sdělil mluvčí Jiří Ovčáček.

Ve stejnou dobu zástupci evropské pobočky CEFC oznámili, že skupina stahuje žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB. Do skupiny CEFC Europe vstupuje další akcionář. Podle serveru Týden.cz získá téměř poloviční podíl čínským státem vlastněná společnost CITIC Group.

Mynáře do Číny doprovodil poradce prezidenta Martin Nejedlý a místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík. Podle Ovčáčka jeli na základě Zemanova rozhodnutí do Číny jednat s představiteli regionální vlády Šanghaje, kde sídlí společnost CEFC. Přítomni byli i další představitelé "příslušných úřadů a institucí".

"Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření z porušení zákona," uvedl Ovčáček. Dodal, že "vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China" a že se "všechny zúčastněné strany shodly na podpoře projektů česko-čínské spolupráce a projektů CEFC Europe v rámci One Belt One Road" v Česku.

Zástupci Hradu se setkali také s vedením společnosti CEFC China. To je informovalo, že Jie Ťien-ming odejde z akcionářské struktury a z vedení společnosti.

Zemanovým emisarům se v Číně dostalo neurčitého potvrzení toho, o čem dávno informovala světová i domácí média, uvedl Martin Hala, ředitel Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia. Navíc ale přivezli z Číny řešení situace české odbočky CEFC Europe, což bylo nejspíš skutečným cílem jejich mise, dodal. Vstup investičního kolosu CITIC označil Hala za "plíživé zestátnění".

Do CEFC vstupuje čínská státní CITIC Group

"Společnost i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj svých projektů v České republice," dodal Ovčáček. Důkazem toho podle něj je, že do CEFC Europe jako minoritní akcionář vstupuje "silná čínská společnost s rozsáhlými aktivy v Číně i v zahraničí".

Její zapojení bude znamenat otevření nových příležitostí a využití synergií. Týden.cz uvedl, že touto firmou je 156. největší společnost světa CITIC Group, kterou vlastní čínský stát.

CEFC informovala, že skupina s ohledem na připravovanou změnu v akcionářské struktuře stahuje žádost o navýšení svého podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB. Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe.

CEFC vlastní v J&T FG deset procent, chtěla podíl navýšit na 50 procent. S tím ČNB na přelomu roku odmítla vydat souhlas, CEFC podle centrální banky mimo jiné dostatečně neprokázala původ peněz, uvedl server Echo24.cz. Rozhodnutí ČNB nebylo konečné.

"Mateřská CEFC China i nadále považuje projekty v ČR za jednu ze svých priorit a přikládá jim velkou důležitost. Vedení CEFC China jednoznačně potvrdilo garanci splacení půjčky u J&T Group, a to nejdéle v řádném termínu ke dni splatnosti," uvedl mluvčí CEFC Europe Pavel Bednář.

"Rozvoj našich projektů bude nadále pokračovat a těšíme se na spolupráci s novým akcionářem. Vidíme řadu synergií mezi jeho aktivitami a aktivitami CEFC Europe nejen v Číně, ale po celém světě," uvedla výkonná viceprezidentka CEFC Europe Marcela Hrdá. Deklarována byla podle ní plná podpora i neziskových aktivit, jako jsou Centrum tradiční čínské medicíny a SK Slavia Praha.

Tvrdík k tomu na Twitteru uvedl, že nevidí důvod pro změnu cílů a rozvojové strategie fotbalové Slavie. "Není žádný důvod pro znepokojení," doplnil.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur.

Podívejte se na komentář Martina Fendrycha:

Komentář: Mise do Číny byla absurdní. Jsme svědky obrovského amatérismu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy