Paříž - Prezident Miloš Zeman se na setkání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem v Elysejském paláci domluvili na uspořádání společného ekonomického fóra. To by mělo podpořit vzájemnou hospodářskou spolupráci.
Zeman zároveň pozval Hollandea na oficiální návštěvu Prahy, ten nabídku přijal. Oba prezidenti v Paříži mluvili také o spolupráci v jaderné energetice včetně dostavby Temelína.
Řekli to po asi hodinovém rozhovoru, kterého se zúčastnil i ministr financí Andrej Babiš. Zeman během návštěvy země vyzval francouzskou společnost Arevu, aby se přihlásila případného nového tendru na dostavbu Temelína.
Zeman je první český prezident, který do Francie zavítal na oficiální návštěvu po 11 letech. "Určitě nedopustíme tak dlouhou přestávku," poznamenal Hollande s tím, že přijal pozvání na návštěvu České republiky. Kdy by se mohla uskutečnit, politici neřekli.
"Doufám, že tato návštěva bude symbolizovat něco jako obnovení našich vztahů nejen v politické, ale i ekonomické oblasti," řekl český prezident už na dopoledním setkání s francouzskými podnikateli a poznamenal, že politici by měli podnikatelům pomáhat "otevírat dveře".
"Velmi dobře jsme si rozuměli ohledně francouzských investic v Česku," řekl po schůzce s francouzským prezidentem Zeman. Hollande zdůraznil, že jsou obě země úzce hospodářsky propojeny, měly by se ale snažit o propojení další. Prezidenti se proto dohodli na uspořádání francouzsko-českého ekonomického fóra pro investice, kterému by předsedali předsedové vlád.
Mluvili také o spolupráci při zabezpečení jaderných elektráren nebo při jejich obnově. Řeč přišla i na zájem francouzské společnosti Areva na dostavbě Temelína. Areva byla před časem vyloučena ze soutěže o tuto zakázku, tendr byl ale posléze úplně zrušen. Zeman na dopoledním ekonomickém semináři řekl, že by byl rád, kdyby se firma zúčastnila případného dalšího výběrového řízení.
Podle Zemana se prezidenti bavili i o možnosti prodloužení francouzské vysokorychlostní železnice na české území. V současné době totiž vede pouze do Frankfurtu nad Mohanem, Zeman by ji rád viděl končit minimálně v Praze.
Dalšími tématy podle Hollandea byly například oblasti životního prostředí nebo letectva, mluvili ale i o zahraniční spolupráci. Francouzský prezident poděkoval Česku za nasazení českých vojáků v Mali. Shodli se prý na nebezpečí mezinárodního terorismu.
Podnikatelé se ptali i na Zemanův vztah k Rusku
Na podnikatelském semináři podle Babiše padl i dotaz na takzvané PPP projekty. Jde o spolupráci veřejného a soukromého sektoru, která vzniká za účelem využití zdrojů a schopností soukromého sektoru při zajištění veřejné infrastruktury nebo veřejných služeb. Babiš poznamenal, že ve Francii tento způsob placení veřejných zakázek funguje, a proto by se měl vyzkoušet i v Česku.
Z řad francouzských podnikatelů podle jednoho z účastníků padaly také otázky týkající se sankcí a zemědělství, podnikatelského prostředí v Česku, byrokracie nebo vztahu Zemana k Rusku.
K této problematice český prezident zopakoval své dlouhodobé stanovisko, podle kterého je rusko-ukrajinský konflikt krátkodobého charakteru, zatímco problematika islámského radikalismu je dlouhodobým nebezpečím.
Zeman je na třídenní návštěvě Francie od pondělí. Ve středu má v plánu schůzku s předsedou vlády Manuelem Vallsem.