Zeman: Úprava protiruských sankcí je úspěch české politiky

ČTK ČTK
26. 8. 2014 17:29
Ve svém projevu k velvyslancům zároveň varoval před nebezpečím islámského terorismu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman považuje za úspěch české zahraniční politiky, že se podařilo z protiruských sankcí vyjmout položky, které byly v českém národním zájmu. Úspěchem také je sjednocení zahraniční politiky Hradu, vlády a ministerstva zahraničí, řekl prezident ve středečním projevu k velvyslancům.

Zároveň varoval v souvislosti s Irákem před nebezpečím islámského terorismu. NATO by podle něj mělo zasáhnout proti teroristickým základnám na jakémkoli území.

Nekývejme na všechno, co EU přikáže

Zeman k velvyslancům promluvil na jejich každoroční pražské poradě. V asi dvacetiminutovém projevu nejprve vyzdvihl úspěchy české zahraniční politiky. Sjednocení postojů českých politických představitelů podle něj vedlo k posílení pozice Česka v Evropské unii.

Skončila naštěstí doba, kdy jsme moralizovali a radili ostatním, a přitom jsme si nezametli před vlastním prahem.

To ale podle něj nemá vést k tomu, že ČR bude kývat na všechno, co EU přikáže. Jako příklad uvedl snahu o povinný podíl obnovitelné energie.

Jako úspěch označil i "nastoupení realistické a pragmatické politiky" vůči Číně. "Skončila naštěstí doba, kdy jsme moralizovali a radili ostatním, a přitom jsme si nezametli před vlastním prahem," řekl Zeman.

Tolerantnější politika

Podobně bychom se podle něj měli chovat vůči zemím Střední Asie. "Měli bychom být tolerantnější k zemím, které nevyvážejí ideologii na bodácích," řekl. Podotkl, že české firmy mají například zájem o stavbu metra v ázerbájdžánském Baku a česká diplomacie by jim v tom měla pomoct.

Zeman pokračoval zmíněním "méně radostných" zpráv. Mezi nimi zdůraznil eskalaci konfliktu na Ukrajině a dění v některých arabských a islámských zemích. V souvislosti s Ukrajinou by podle něj mělo NATO podniknout preventivní akce, které by předešly ruské invazi na Ukrajinu. Jakou povahu by tyto preventivní kroky měly mít, Zeman nepřiblížil. Přivítal, že sankce proti Rusku jsou limitovány k polovině července příštího roku.

Hitlera měli také za blázna

NATO by podle něj mělo zvolit vyváženou strategii, protože kromě konfliktu na Ukrajině hrozí Evropě nebezpečí v Islámském státě, který nedávno vyhlásil v části Iráku a Sýrii chalífát. I když podle Zemana prohlášení islámských představitelů o tom, že se chalífát brzy rozšíří až do Evropy, může někdo vnímat jako prohlášení blázna, stejně prý lidé vnímali Mein Kampf od Adolfa Hitlera.

Zdůraznil, že protivník je silný a odhodlaný. NATO by proto prý mělo bojovat aktivními selektivními operacemi proti teroristickým základnám, ať už jsou na jakémkoli území.

 

Právě se děje

Další zprávy