Miloš Zeman udělil druhou milost, opět kvůli vážnému zdravotnímu stavu

Martina Heroldová
Aktualizováno 31. 5. 2016 14:22
Prezident Miloš Zeman udělil druhou milost. Vyhověl žádosti, kterou předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán, a přihlédl k vážnému zdravotnímu stavu pachatele. Tomu budou prominuty celkem tři tresty v celkové výši 29 měsíců, které dostal za maření úředního výkonu. "Milost se rozhodl udělit, jelikož by trestanému nebyla zajištěna dostatečná zdravotnická péče," řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Prezident Miloš Zeman vyhověl další žádosti o milost. Přihlédl v ní ke zdravotnímu stavu omilostněného. Na Twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Jde teprve o druhou milost, kterou Zeman udělil, poprvé to udělal letos v únoru.

Prezident omilostněnému prominul zbytek jednoho trestu a další tři tresty ve výši 29 měsíců, které byly uloženy pachateli za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, sdělil Ovčáček Aktuálně.cz. Výkon trestů byl odsouzenému již jednou přerušen pro nemožnost zajištění dostatečné péče.

Žádost o udělení milosti předložil prezidentu Zemanovi ministr spravedlnosti Robert Pelikán, prezident se rozhodl s přihlédnutím na zdravotní stav a péči, kterou by potřeboval, této žádosti vyhovět, uvedl Ovčáček. Bližší informace k omilostněnému mluvčí odmítl poskytnout.

Ministerstvo spravedlnosti informaci potvrdilo, dále upřesnilo, že "se jednalo o celkem čtyři tresty ve výši 10, 12, 12 a 2 měsíce, tedy celkem 36 měsíců, přičemž 7 z prvního trestu již měl odsouzený v době postoupení žádosti vykonaných," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Mgr. Tereza Schejbalová. Uvedla také, že dotyčný trpí závažnou chorobou v pokročilém stadiu, bližší informace však o omilostněném prozradit nemůže.

Zeman zatím vyhověl dvěma žádostem ze šesti

"Postoupení žádosti o milost na Hrad bylo z ministerstva spravedlnosti vypraveno dne 16. května 2016," doplnila s tím, že ministerstvo od listopadu 2013, kdy o milostech rozhoduje prezident na základě žádostí resortu, na Hrad poslalo celkem 6 žádostí. "V roce 2014 to byly tři, za rok 2015 žádná, v roce 2016 se jedná zatím o tři žádosti, z nichž dvě na ministerstvo přišly před rokem 2016," uvedla mluvčí.

Od začátku roku 2016 obdrželo ministerstvo spravedlnosti 254 žádostí o milost. Za celý rok 2015 to bylo 588, za rok 2014 celkem 690 žádostí. "Tyto počty reflektují osoby, pro něž je milost žádána, nikoli skutečný stav počtu jednotlivých dopisů s prosbou o milost pro jednu osobu. Stává se, že jedna osoba žádá opakovaně několik let, v takovém případě ji ministerstvo vede jako žádost jednu," doplnila Schejbalová.

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude vyhlašovat amnestie a nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl v listopadu 2013 na ministerstvo spravedlnosti.

Zemanovi porevoluční předchůdci na Pražském hradě Václav Havel a Václav Klaus udělili mezi roky 1993 a 2013 téměř 1700 milostí, ať už šlo o prominutí, či změnu trestu nebo zastavení trestního stíhání. Zhruba tři čtvrtiny z nich připadly na úřadování Václava Havla (1993 až 2003). Ten v letech 1993 až 1997 udělil 902 milostí, mezi roky 1998 až 2002 pak 345. Nejvíce lidí prezident Havel omilostnil v letech 1994 (407) a 1995 (107).

Václav Klaus udělil během desetiletého úřadování na Pražském hradě (2003 až 2013) individuální milost celkem 412 lidem. O málo více jich bylo během prvního pětiletého mandátu, kdy prominul trest 218 lidem, během druhého sáhl ke stejnému kroku ve 194 případech. Nejvíce milostí, 69, udělil Václav Klaus v roce 2009.

Václav Havel uděloval milosti také jako federální prezident, celkem jich bylo 601. Poslední komunistický prezident Gustáv Husák udělil jen v roce 1988 dokonce 2028 milostí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy