Fatální selhání, bezprecedentní pitomost. Bývalí šéfové tajných služeb kritizují Zemanovo prohlášení

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2017 15:30
Podle bývalého ministra vnitra a někdejšího ředitele civilní rozvědky Františka Bublana nemá prezident Miloš Zeman právo zveřejňovat informace, že se na českém území pohybuje muž podezřelý ze spolupráce s teroristy, jak učinil ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas. Svým chováním totiž zásadně narušil práci tajné služby. Prezidenta kritizují i další bývalí šéfové tajných služeb. Ministr vnitra Milan Chovanec uklidňuje, že podle jeho informací nehrozí Česku vyšší bezpečnostní riziko a není ani důvod ke svolání bezpečnostní rady státu.
Bývalý ministr vnitra a někdejší ředitel civilní rozvědky František Bublan.
Bývalý ministr vnitra a někdejší ředitel civilní rozvědky František Bublan. | Foto: DVTV

Praha – Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že v Česku se "potlouká" muž podezřelý ze spolupráce s teroristy. Podle bývalých šéfů tajných služeb ale hlava státu nemá právo takové informace zveřejňovat.

"Já jsem měl s panem Zemanem svého času co do činění a vím, co je to za člověka. Pan Zeman je schopen říci cokoli a už mě to nepřekvapuje. Musí to vyhodnotit ti, kdo jsou k tomu povolaní: orgány činné v trestním řízení a politici. Pokud je některý ředitel zpravodajské služby dotčen, ať se ozve," sdělil Aktuálně.cz bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek.

"Ta informace byla v nějakém stupni utajení a prezident nemá ani právo, aby to dále sděloval. To je fatální chyba,“ řekl Aktuálně.cz exministr vnitra a bývalý šéf civilní rozvědky František Bublan. Zeman tím podle něj zásadně narušil práci zpravodajců. "Je to věc tajné služby. On jím to tímto hodně narušil," doplnil s tím, že bezpečnost země tím Zeman pravděpodobně neohrožuje.

"Je to z jeho strany ale nedomyšlené. Kdybych byl ředitelem služby, která mu to poslala, tak bych mu už víckrát nic neposlal," dodal Bublan.

Také další bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák prezidentovo prohlášení odsoudil s tím, že jde o šíření poplašné zprávy. "Je to bezprecedentní a do nebe volající pitomost," řekl Aktuálně.cz Randák s tím, že onen člověk byl nyní varován a stáhne se. "A jeho roli převezme někdo jiný a nikdo o něm nemusí nic vědět. To riziko se zvýšilo," řekl Randák, podle nějž se Zeman "chce akorát pochlubit a snad nahnat politické body".

"Pan prezident děsí lidi, ztěžuje práci bezpečnostním složkám a chová se nezodpovědně," uzavřel Randák.

Chovanec: Nebudu prezidenta komentovat

Ministr vnitra Milan Chovanec nechce prezidentova slova komentovat. "Počkejme si, jak se k tomu vyjádří relevantní tajná služba, jestli je ta informace od nich, v jakém je modu," řekl Aktuálně.cz Chovanec. Ministr také tvrdí, že podle jeho informací není v Česku vyšší bezpečností riziko a není ani důvod ke svolání Bezpečnostní rady státu.

Prezident Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že se na českém území pohybuje člověk z oblasti afrického Maghrebu. A je podezřelý ze spolupráce s radikálními islámskými organizacemi. Následně popřel, že by vyzradil něco, co neměl.

"Právě proto jsem neřekl jeho jméno. To už by bylo porušení, a jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi, tak tato informace je natolik neurčitá, že nikoho kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen," prohlásil Zeman.

Zemanovo prohlášení kritizují i politici

Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL) uvedl, že musí vycházet z předpokladu, že co řekne Zeman, je pravda. "Takže pokud je to pravda, tak je to obrovská diskreditace vůči našim západním partnerům a zpravodajským službám," řekl. Česká bezpečnost je podle něj přitom na spolupráci s dalšími tajnými službami závislá.

"Jestliže Miloš Zeman není schopen udržet takovou informaci, pokud ji dostal, tak podle mého názoru není schopen výkonu funkce," uvedl Gabal. Informace podle něj měla zůstat v tajnosti. "Pokud dojdou cizí zpravodajské služby k závěru, že u nás se takové informace prozrazují, tak nám je prostě nemohou říct," dodal.

Daniel Korte (TOP 09), který je členem sněmovního výboru pro bezpečnost, se obává toho, že Zeman není schopen zvážit dopad svých slov. "Je sice hezké, že neuvedl jméno a národnost, ale ona utajovaná skutečnost je logicky i to, že se po něm pátrá. Tímto ho v podstatě varoval," řekl. Souhlasí i s tím, že ostatní rozvědky budou ostražité v tom, o co se s českými podělí.

Další z členů výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) napsala, že zveřejnění podobné informace od ústavního činitele je krajně nezodpovědné a nebezpečné. "Nejenže se prezident tímto výrokem aktivně podílí na šíření paniky a strašení veřejnosti, ale k ohrožení její bezpečnosti tím také zároveň sám přispívá," uvedla. Událost podle ní může zmařit práci zpravodajských služeb a bezpečnostních složek státu.

Mírnější je místopředseda výboru pro obranu Bohuslav Chalupa (ANO). "Jestli (Zeman) naznal, že to zveřejní, tak to zveřejnil," řekl. Hrozbu teroru podle něj hlava státu nezvýšila. "Ale může to zvýšit nervozitu obyvatelstva. Pocit, že nebezpečí je za dveřmi. Myslím, že to nepřispěje ke klidu," dodal.

Zeman: V ČR je člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi | Video: Český rozhlas
 

Právě se děje

před 1 minutou

Česká armáda se stáhne z Afghánistánu do konce června

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Opata řekl, že Česká republika je jednou z posledních zemí, která své vojáky z Afghánistánu stahuje. Termín byl stanoven po domluvě se spojenci.

Severoatlantická aliance slibuje, že bude i nadále Afghánistán podporovat. Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Havránka je plánuje finanční pomoc i výcvik afghánských bezpečnostních sil. Měl by se konat mimo území Afghánistánu, pravděpodobně na území východního Turecka, Jordánska a Gruzie, řekl.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 31 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy