Fatální selhání, bezprecedentní pitomost. Bývalí šéfové tajných služeb kritizují Zemanovo prohlášení

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2017 15:30
Podle bývalého ministra vnitra a někdejšího ředitele civilní rozvědky Františka Bublana nemá prezident Miloš Zeman právo zveřejňovat informace, že se na českém území pohybuje muž podezřelý ze spolupráce s teroristy, jak učinil ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas. Svým chováním totiž zásadně narušil práci tajné služby. Prezidenta kritizují i další bývalí šéfové tajných služeb. Ministr vnitra Milan Chovanec uklidňuje, že podle jeho informací nehrozí Česku vyšší bezpečnostní riziko a není ani důvod ke svolání bezpečnostní rady státu.
Bývalý ministr vnitra a někdejší ředitel civilní rozvědky František Bublan.
Bývalý ministr vnitra a někdejší ředitel civilní rozvědky František Bublan. | Foto: DVTV

Praha – Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že v Česku se "potlouká" muž podezřelý ze spolupráce s teroristy. Podle bývalých šéfů tajných služeb ale hlava státu nemá právo takové informace zveřejňovat.

"Já jsem měl s panem Zemanem svého času co do činění a vím, co je to za člověka. Pan Zeman je schopen říci cokoli a už mě to nepřekvapuje. Musí to vyhodnotit ti, kdo jsou k tomu povolaní: orgány činné v trestním řízení a politici. Pokud je některý ředitel zpravodajské služby dotčen, ať se ozve," sdělil Aktuálně.cz bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek.

"Ta informace byla v nějakém stupni utajení a prezident nemá ani právo, aby to dále sděloval. To je fatální chyba,“ řekl Aktuálně.cz exministr vnitra a bývalý šéf civilní rozvědky František Bublan. Zeman tím podle něj zásadně narušil práci zpravodajců. "Je to věc tajné služby. On jím to tímto hodně narušil," doplnil s tím, že bezpečnost země tím Zeman pravděpodobně neohrožuje.

"Je to z jeho strany ale nedomyšlené. Kdybych byl ředitelem služby, která mu to poslala, tak bych mu už víckrát nic neposlal," dodal Bublan.

Také další bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák prezidentovo prohlášení odsoudil s tím, že jde o šíření poplašné zprávy. "Je to bezprecedentní a do nebe volající pitomost," řekl Aktuálně.cz Randák s tím, že onen člověk byl nyní varován a stáhne se. "A jeho roli převezme někdo jiný a nikdo o něm nemusí nic vědět. To riziko se zvýšilo," řekl Randák, podle nějž se Zeman "chce akorát pochlubit a snad nahnat politické body".

"Pan prezident děsí lidi, ztěžuje práci bezpečnostním složkám a chová se nezodpovědně," uzavřel Randák.

Chovanec: Nebudu prezidenta komentovat

Ministr vnitra Milan Chovanec nechce prezidentova slova komentovat. "Počkejme si, jak se k tomu vyjádří relevantní tajná služba, jestli je ta informace od nich, v jakém je modu," řekl Aktuálně.cz Chovanec. Ministr také tvrdí, že podle jeho informací není v Česku vyšší bezpečností riziko a není ani důvod ke svolání Bezpečnostní rady státu.

Prezident Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že se na českém území pohybuje člověk z oblasti afrického Maghrebu. A je podezřelý ze spolupráce s radikálními islámskými organizacemi. Následně popřel, že by vyzradil něco, co neměl.

"Právě proto jsem neřekl jeho jméno. To už by bylo porušení, a jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi, tak tato informace je natolik neurčitá, že nikoho kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen," prohlásil Zeman.

Zemanovo prohlášení kritizují i politici

Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL) uvedl, že musí vycházet z předpokladu, že co řekne Zeman, je pravda. "Takže pokud je to pravda, tak je to obrovská diskreditace vůči našim západním partnerům a zpravodajským službám," řekl. Česká bezpečnost je podle něj přitom na spolupráci s dalšími tajnými službami závislá.

"Jestliže Miloš Zeman není schopen udržet takovou informaci, pokud ji dostal, tak podle mého názoru není schopen výkonu funkce," uvedl Gabal. Informace podle něj měla zůstat v tajnosti. "Pokud dojdou cizí zpravodajské služby k závěru, že u nás se takové informace prozrazují, tak nám je prostě nemohou říct," dodal.

Daniel Korte (TOP 09), který je členem sněmovního výboru pro bezpečnost, se obává toho, že Zeman není schopen zvážit dopad svých slov. "Je sice hezké, že neuvedl jméno a národnost, ale ona utajovaná skutečnost je logicky i to, že se po něm pátrá. Tímto ho v podstatě varoval," řekl. Souhlasí i s tím, že ostatní rozvědky budou ostražité v tom, o co se s českými podělí.

Další z členů výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) napsala, že zveřejnění podobné informace od ústavního činitele je krajně nezodpovědné a nebezpečné. "Nejenže se prezident tímto výrokem aktivně podílí na šíření paniky a strašení veřejnosti, ale k ohrožení její bezpečnosti tím také zároveň sám přispívá," uvedla. Událost podle ní může zmařit práci zpravodajských služeb a bezpečnostních složek státu.

Mírnější je místopředseda výboru pro obranu Bohuslav Chalupa (ANO). "Jestli (Zeman) naznal, že to zveřejní, tak to zveřejnil," řekl. Hrozbu teroru podle něj hlava státu nezvýšila. "Ale může to zvýšit nervozitu obyvatelstva. Pocit, že nebezpečí je za dveřmi. Myslím, že to nepřispěje ke klidu," dodal.

Zeman: V ČR je člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi | Video: Český rozhlas
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy