Zeman: V Česku se potlouká člověk podezřelý ze spolupráce s teroristy. Podle Chovance nic nehrozí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2017 15:30
Podle prezidenta Miloše Zemana se v Česku pohybuje člověk ze severní Afriky, který je podezřelý z napojení na teroristické organizace. Prohlásil to v rozhovoru pro Český rozhlas. Zpochybnil také schopnost Evy Romancovové a jejího týmu na ministerstvu vnitra odhalovat dezinformace bez přístupu ke zprávám tajných služeb.
Zeman: V ČR je člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi | Video: Český rozhlas

Praha – V Česku se podle Miloše Zemana pohybuje člověk z oblasti severní Afriky, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Zeman to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Zeman se o člověku napojeném na teroristické organizace zmínil v debatě o vzniku nového Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které kritizuje. Prezident poznamenal, že četl "čtyři šifry". "Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Maghrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi," řekl Zeman s tím, že lidé z ministerského centra tyto informace mít nebudou.

Zeman odmítl, že by podobné informace neměl zveřejňovat. "Právě proto jsem neřekl jeho jméno. To už by bylo porušení, a jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi, tak tato informace je natolik neurčitá, že nikoho kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen," prohlásil.

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) uklidňovali veřejnost. "Chci ujistit a uklidnit veřejnost, bezpečnostní složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti," napsal předseda vlády na Twitter.

"Já mohu říct, že všechny zprávy, které má do dneška ministerstvo vnitra, nesvědčí o tom, že by se zvýšilo bezpečnostní riziko ČR. Není důvod ke svolání bezpečnostní rady státu ani zvyšování stupně ohrožení terorismem," doplnil Chovanec.

Zemanova slova nechce komentovat ani Bezpečnostní informační služba. "Výrok pana prezidenta nebudeme komentovat. Děláme ale maximum, abychom měli možná rizika pod kontrolou. V této chvíli nemáme informace o bezprostředním nebezpečí," říká mluvčí BIS Jan Šubert.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy