Zeman: V Česku se potlouká člověk podezřelý ze spolupráce s teroristy. Podle Chovance nic nehrozí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2017 15:30
Podle prezidenta Miloše Zemana se v Česku pohybuje člověk ze severní Afriky, který je podezřelý z napojení na teroristické organizace. Prohlásil to v rozhovoru pro Český rozhlas. Zpochybnil také schopnost Evy Romancovové a jejího týmu na ministerstvu vnitra odhalovat dezinformace bez přístupu ke zprávám tajných služeb.
Zeman: V ČR je člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi | Video: Český rozhlas

Praha – V Česku se podle Miloše Zemana pohybuje člověk z oblasti severní Afriky, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Zeman to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Zeman se o člověku napojeném na teroristické organizace zmínil v debatě o vzniku nového Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které kritizuje. Prezident poznamenal, že četl "čtyři šifry". "Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Maghrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi," řekl Zeman s tím, že lidé z ministerského centra tyto informace mít nebudou.

Zeman odmítl, že by podobné informace neměl zveřejňovat. "Právě proto jsem neřekl jeho jméno. To už by bylo porušení, a jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi, tak tato informace je natolik neurčitá, že nikoho kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen," prohlásil.

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) uklidňovali veřejnost. "Chci ujistit a uklidnit veřejnost, bezpečnostní složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti," napsal předseda vlády na Twitter.

"Já mohu říct, že všechny zprávy, které má do dneška ministerstvo vnitra, nesvědčí o tom, že by se zvýšilo bezpečnostní riziko ČR. Není důvod ke svolání bezpečnostní rady státu ani zvyšování stupně ohrožení terorismem," doplnil Chovanec.

Zemanova slova nechce komentovat ani Bezpečnostní informační služba. "Výrok pana prezidenta nebudeme komentovat. Děláme ale maximum, abychom měli možná rizika pod kontrolou. V této chvíli nemáme informace o bezprostředním nebezpečí," říká mluvčí BIS Jan Šubert.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy