Zeman: V Česku se potlouká člověk podezřelý ze spolupráce s teroristy. Podle Chovance nic nehrozí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2017 15:30
Podle prezidenta Miloše Zemana se v Česku pohybuje člověk ze severní Afriky, který je podezřelý z napojení na teroristické organizace. Prohlásil to v rozhovoru pro Český rozhlas. Zpochybnil také schopnost Evy Romancovové a jejího týmu na ministerstvu vnitra odhalovat dezinformace bez přístupu ke zprávám tajných služeb.
Zeman: V ČR je člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi | Video: Český rozhlas

Praha – V Česku se podle Miloše Zemana pohybuje člověk z oblasti severní Afriky, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Zeman to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Zeman se o člověku napojeném na teroristické organizace zmínil v debatě o vzniku nového Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které kritizuje. Prezident poznamenal, že četl "čtyři šifry". "Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Maghrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi," řekl Zeman s tím, že lidé z ministerského centra tyto informace mít nebudou.

Zeman odmítl, že by podobné informace neměl zveřejňovat. "Právě proto jsem neřekl jeho jméno. To už by bylo porušení, a jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi, tak tato informace je natolik neurčitá, že nikoho kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen," prohlásil.

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) uklidňovali veřejnost. "Chci ujistit a uklidnit veřejnost, bezpečnostní složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti," napsal předseda vlády na Twitter.

"Já mohu říct, že všechny zprávy, které má do dneška ministerstvo vnitra, nesvědčí o tom, že by se zvýšilo bezpečnostní riziko ČR. Není důvod ke svolání bezpečnostní rady státu ani zvyšování stupně ohrožení terorismem," doplnil Chovanec.

Zemanova slova nechce komentovat ani Bezpečnostní informační služba. "Výrok pana prezidenta nebudeme komentovat. Děláme ale maximum, abychom měli možná rizika pod kontrolou. V této chvíli nemáme informace o bezprostředním nebezpečí," říká mluvčí BIS Jan Šubert.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 25 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy