Proti rozhodnutí prezidenta nejmenovat profesory podáme žaloby, uvedl rektor Zima

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2019 15:19
Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Rektor Tomáš Zima na rozhodnutí reagoval prohlášením, že univerzita podá po dohodě s docenty správní žaloby. Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Ošťádala a Fajta už na jaře 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti.
Rektor UK reaguje na rozhodnutí Zemana nejmenovat Ošťádala a Fajta profesory | Video:

"Univerzita Karlova obdržela prostřednictvím ministerstva školství rozhodnutí prezidenta republiky o nejmenování docenta Fajta a o nejmenování docenta Ošťádala profesory," uvedl v pondělí mluvčí univerzity Václav Hájek.

Doplnil, že instituce předala záležitost advokátní kanceláři a konzultuje s ní i s oběma docenty další postup. K obsahu rozhodnutí a jeho odůvodnění se škola nevyjádřila.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima řekl, že univerzita za docenty stojí a bude se bránit soudně. "Podáme v dané věci správní žaloby," řekl Zima s tím, že s žalobou souhlasil i Ošťádal i Fajt.

"Mrzí mě, že tento spor stále trvá. Jedná se spíše o principiální otázku výkladu a dodržování zákonů v právním státě, které mají platit pro každou osobu," dodal Zima.

Podle právníka Hradu Marka Nespaly rozhodl prezident již v polovině loňského listopadu. Zeman u uměleckého historika Fajta dříve kritizoval údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala prezidentovi vadí údajné kontakty s komunistickou Státní bezpečností.

 

Právě se děje

Další zprávy