Většina Čechů odmítá přijímat uprchlíky, vyplývá z průzkumu

ČTK ČTK
23. 7. 2015 15:56
Podle výzkumu více než 70 procent Čechů nesouhlasí s přijímáním uprchlíků ze Sýrie a severní Afriky. Vstřícnější jsou k ukrajinským imigrantům, některé z nich by přijalo 53 procent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Více než 70 procent lidí v Česku je proti přijímání uprchlíků ze Sýrie a severní Afriky. Imigranty z Ukrajiny nechce 44 procent Čechů, některé z nich by ale přijalo 53 procent.

Vyplývá to z červnového průzkumu, jehož výsledky poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Pro jsou více Češi s vysokoškolským vzděláním

Žádné uprchlíky ze Sýrie by Česko nemělo přijímat podle 71 procent Čechů, ze severní Afriky podle 72 procent. Pro přijetí některých imigrantů ze Sýrie se vyslovilo 26 procent lidí, ze severní Afriky 24 procent.

Přijetí alespoň některých lidí z těchto dvou regionů i Ukrajiny jsou podle CVVM nakloněni relativně více Češi s vysokoškolským vzděláním.

Téma uprchlíků ze Sýrie a severní Afriky se dostalo do středu pozornosti poté, co letos zesílil jejich příliv do Evropské unie zejména přes Středozemní moře.

Evropská komise kvůli tomu navrhla povinné kvóty, podle nichž mělo být mezi ostatní země Unie v příštích dvou letech rozděleno 40 tisíc syrských a eritrejských žadatelů o azyl z Itálie a Řecka.

Unijní státy ale v červnu tento záměr odmítly a nyní o rozdělení uprchlíků vyjednávají.

Kvóty znalo v červnu šest z deseti Čechů

Šest z deseti Čechů v červnu tvrdilo, že dobře nebo alespoň zhruba vědí, čeho se kvóty týkají. Zhruba pětina lidí v průzkumu CVVM odpověděla, že o kvótách slyšeli, ale nevědí, čeho se týkají. Další pětina dotázaných o kvótách neslyšela.

Z účastníků průzkumu, kteří alespoň zhruba věděli, čeho se kvóty týkají, bylo rozhodně nebo spíše proti imigračním kvótám 79 procent.

Naproti tomu jen 18 procent s kvótami souhlasilo. Že se kvóty týkají Syřanů a Eritrejců, vědělo z těchto dotázaných 53 procent.

CVVM se v průzkumu mezi 8. a 15. červnem dotazovalo 1022 lidí ve věku od 15 let.

Vláda už dříve schválila, že Česká republika přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017.

Zhruba 1100 lidí by měla ČR převzít od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě. Stát kvůli tomu chystá otevření nových záchytných zařízení.

 

Právě se děje

Další zprávy